Objawy zawału serca czy reakcja na lek?

Dzień dobry. Mam 28 lat i od paru lat wykazuję podwyższone ciśnienie (rzędu 150/90) - jednak ostatnie 2 lata się mimo wszystko unormowały. Od wczoraj czuję ogólny niepokój, czuję, że mogę ulec zawałowi. Odczuwam lekki ból w klatce piersiowej i swoiste napięcie części szyjnej. Do tego czasami przyspieszony rytm serca, zdarzyło mi się (może nie w tym momencie - jakiś czas wcześniej) kołatanie serca. Czasami czuję też miejscowe lekkie bóle, czy ukłucia w okolicach serca. Czy to są objawy zawału? Od 3 tygodni zażywam również doksycyklinę - a wczoraj jako osłonę zastosowałem F***'. Mam wrażenie, że po niej odczuwam dyskomfort żołądkowy - możliwe więc, że odczuwam bóle związane ze złym przyswojeniem leku - jednak nie jestem pewny. Z góry dziękuję za jakąś poradę.

Witam,

Kłujący ból w klatce piersiowej oraz uczucie kołatania serca sugerują raczej zaburzenia rytmu serca niż ból zawałowy, choć ból ten nie zawsze jest charakterystyczny i taki ból może występować również w zawale. Podane informacje wskazują, że jest Pan "obciążony kardiologicznie" - nadciśnienie tętnicze w młodym wieku - jednak nie każdy ból okolicy klatki piersiowej musi być alarmujący, choć Pan rzeczywiście powinien być ponad przeciętnie ostrożny w tym zakresie.

Nie jest wykluczone - jak Pan sam zauważył - że ból wynika z podrażnienia błony śluzowej żołądka przez antybiotyk. Tego rodzaju bóle często mylone są z niedokrwiennymi, tzw. "zawałowymi" bólami w klatce piersiowej. Pisze Pan też , że przyjmuje osłonowo lek przeciwgrzybiczny? Konieczna jest weryfikacja, gdyż podczas stosowania antybiotyku należy stosować osłonowo probiotyki, tzw. "dobre bakterie", choć czasem są wskazania do stosowania dodatkowo leku przeciwgrzybicznego - jednak nie jest to postępowanie rutynowe. Wskazana jest wizyta u lekarza POZ, gdyż na podstawie informacji przedstawionych w pytaniu nie mogę wypowiadać się jednoznacznie, co do przyczyny dolegliwości. Konieczny jest dokładny wywiad lekarski, badanie fizykalne i badania dodatkowe.

Pozdrawiam