Ograniczony zasób słów i unikanie rówieśników przez 2,5-latka

Witam Panstwa, Nie bardzo wiem od czego zaczac i czy beda Panstwo w stanie mi doradzic. Chodzi o mojego synka ktory ma 2 latka i 8 miesiecy. Zaczne od tego ze byl bardzo spokojnym niemowleciem, bardzo rzadko plakal (chyba ze byl glodny), od 9 miesiaca wszystko sie zmienilo (moj powrot do pracy), zostal w domu w moja mama bo oboje z mezem pracujemy na pelny etat. Niepokoji mnie fakt ze w tym wieku synek ma ograniczony zasob slow i unika rowiesnikow -boi sie ich i nie chce sie z nimi bawic.
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Metody leczenia depresji

Depresja to obecnie choroba cywilizacyjna. Potrzebne są więc skuteczne metody leczenia. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia, jakie są sposoby leczenia depresji.

Witam Panią!
Dziękuję za to pytanie. Wiele dzieci w wieku Pani synka, zwłaszcza tych ostrożnych i o wolno rozgrzewającym się temperamencie, boi się istot tak niespokojnych i nieprzewidywalnych jakimi niewątpliwie są inne dzieci. Zdarza się, że dziecko bardzo źle reaguje na dotyk nieznanych mu rówieśników, nie mówiąc o szarpaniu i popychaniu jakie zdarza się u dzieci. Również maluchy bardzo przebojowe i towarzyskie nie znoszą, kiedy przekracza się granice ich przestrzeni. Traktują to jako poważne naruszenie ich nietykalności i w zależności od temperamentu reagują ucieczką, płaczem lub agresją.
Warto pamiętać także, że dzieci przechodzą przez różne fazy lęków. Boją się być bez mamy, ciemności, potem duchów i potworów, ze ktoś je porwie, dużych zwierząt, samochodów, pociągów, karetki, obcych ludzi itd, itp. Natomiast większość tych lęków jest indukowana przez dorosłych, którzy reagują strachem i niepokojem w określonej sytuacji. Synek musi przebywać jak najwięcej z rówieśnikami pod okiem dorosłego, który będzie łagodził ewentualne konflikty i utrzymywał odpowiedni dystans pomiędzy dziećmi. Tylko poprzez konfrontacje można pozbyć się lęku.
Natomiast jeśli niepokojące objawy będą się nadal utrzymywać to warto skonsultować się z psychologiem. Bezpośrednia rozmowa pozwoli przyjrzeć się szczegółowo problemowi i znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie, aby pomóc Pani synkowi.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Karmazyn


Pracownia Psychologiczna
Szczecin, ul. Kolumba 5
www.pracowniapsychologa.pl

0

Witam, pisze Pani, że wszystko się zmieniło? Czyli konkretnie co się zmieniło?
Bardzo proszę o opisanie większej ilości zachowań, które są dla Pani dziwne. Jakimi zabawkami dziecko najbardziej lubi się bawić? Jakim zasobem słów się posługuje? Gdy rozmawia Pani z dzieckiem, to czy potrafi patrzeć na Panią? Jakie zabawy lubi? Jak wygląda jedzenie dziecka, co lubi, a czego nie znosi? Jak zachowuje się na placu zabaw? Chętnie podzielę się z Panią swoimi spostrzeżeniami, ale proszę o więcej danych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty