Ograniczony zasób słów i unikanie rówieśników przez 2,5-latka

Witam Panstwa, Nie bardzo wiem od czego zaczac i czy beda Panstwo w stanie mi doradzic. Chodzi o mojego synka ktory ma 2 latka i 8 miesiecy. Zaczne od tego ze byl bardzo spokojnym niemowleciem, bardzo rzadko plakal (chyba ze byl glodny), od 9 miesiaca wszystko sie zmienilo (moj powrot do pracy), zostal w domu w moja mama bo oboje z mezem pracujemy na pelny etat. Niepokoji mnie fakt ze w tym wieku synek ma ograniczony zasob slow i unika rowiesnikow -boi sie ich i nie chce sie z nimi bawic.

Witam Panią!
Dziękuję za to pytanie. Wiele dzieci w wieku Pani synka, zwłaszcza tych ostrożnych i o wolno rozgrzewającym się temperamencie, boi się istot tak niespokojnych i nieprzewidywalnych jakimi niewątpliwie są inne dzieci. Zdarza się, że dziecko bardzo źle reaguje na dotyk nieznanych mu rówieśników, nie mówiąc o szarpaniu i popychaniu jakie zdarza się u dzieci. Również maluchy bardzo przebojowe i towarzyskie nie znoszą, kiedy przekracza się granice ich przestrzeni. Traktują to jako poważne naruszenie ich nietykalności i w zależności od temperamentu reagują ucieczką, płaczem lub agresją.
Warto pamiętać także, że dzieci przechodzą przez różne fazy lęków. Boją się być bez mamy, ciemności, potem duchów i potworów, ze ktoś je porwie, dużych zwierząt, samochodów, pociągów, karetki, obcych ludzi itd, itp. Natomiast większość tych lęków jest indukowana przez dorosłych, którzy reagują strachem i niepokojem w określonej sytuacji. Synek musi przebywać jak najwięcej z rówieśnikami pod okiem dorosłego, który będzie łagodził ewentualne konflikty i utrzymywał odpowiedni dystans pomiędzy dziećmi. Tylko poprzez konfrontacje można pozbyć się lęku.
Natomiast jeśli niepokojące objawy będą się nadal utrzymywać to warto skonsultować się z psychologiem. Bezpośrednia rozmowa pozwoli przyjrzeć się szczegółowo problemowi i znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie, aby pomóc Pani synkowi.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Karmazyn

Pracownia Psychologiczna
Szczecin, ul. Kolumba 5
www.pracowniapsychologa.pl

Witam, pisze Pani, że wszystko się zmieniło? Czyli konkretnie co się zmieniło?
Bardzo proszę o opisanie większej ilości zachowań, które są dla Pani dziwne. Jakimi zabawkami dziecko najbardziej lubi się bawić? Jakim zasobem słów się posługuje? Gdy rozmawia Pani z dzieckiem, to czy potrafi patrzeć na Panią? Jakie zabawy lubi? Jak wygląda jedzenie dziecka, co lubi, a czego nie znosi? Jak zachowuje się na placu zabaw? Chętnie podzielę się z Panią swoimi spostrzeżeniami, ale proszę o więcej danych.