Podwyższone erytrocyty i hemoglobina we krwi u dziecka

Proszę o opis wyników krwi dziecka, 3,5 roku. Miałam podejrzenie od lekarza, który je zlecił, że córka zbyt szybko się rozwija (dojrzewa). Proszę o informację, ponieważ 4 pozycje są podwyższone, reszta w normie: ERYTROCYTY 5,54 mln/ul, (NORMA MAX. 5,0), HEMOGLOBINA 14,1g/dl (NORMA MAX. 13,8), HEMATOKRYT 41,8% (NORMA MAX. 40%) oraz  rozmaz manualny - kwasochłonne 6%. Bardzo proszę o fachową odpowiedź.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Izabela Brym
52 poziom zaufania

Witam.

Niestety na podstawie tylko tych badań (bez zbadania przedmiotowego dziecka) nie jestem w stanie w żaden sposób ustosunkować się do rzekomego przyspieszenia rozwoju pani córki. Mogę jedynie stwierdzić, że córka ma tzw. nadkrwistość. Nadkrwistość może być skutkiem wielu zjawisk. Najczęściej jest wynikiem odwodnienia podczas wykonywania badania. Poza tym może być skutkiem palenia papierosów (w tym biernego!!!) czy przebywania na dużych wysokościach. Ponadto pojawia się w przebiegu chorób płuc, wad serca, hemoglobinopatiach, chorobach nerek (np. torbielach), biegunki, w stanach po oparzeniach. Zbyt duża liczba granulocytów kwasochłonnych (eozynofilia) najczęściej spotykana jest w przebiegu alergii lub zakażeń pasożytniczych przewodu pokarmowego (np. tasiemczyce).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty