Problemy z erekcją przed stosunkiem

Witam serdeczne, mój partner jest w wieku 40 lat, spotykamy się od niedawna i mam wrażenie, że ma problem przed stosunkiem z erekcją Kiedy jesteśmy razem, nigdy jego czlonek nie osiąga erekcji, jeśli nie zacznę go stymulować, dotykając lub uprawiając seks oralny. Ale kiedy dojdzie już do wzwodu, możemy mieć normalne stosunki seksualne. Jestem młodsza od mojego partnera i fizycznie jestem osobą atrakcyjną, mam duży apetyt seksualny. I tego typu sytuacja zdarza mi się po raz pierwszy w życiu. Trudno mi zrozumieć brak erekcji, kiedy jesteśmy blisko. Pragnę zaznaczyć, że mój partner jest w bardzo dobrej kondycji, uprawia sporty, bierze udział w maratonach po 42 km i nie zażywa żadnych leków. Moje delikatne próby rozmowy z nim, zakończyły się jego wyraźną irytacją i stwierdzeniem, że jeśli mam jakiś problem... powinnam go sama rozwiązać. Uważam, że brak wzwodu ma jakieś podłoże psychologiczne. Czy to możliwe? Bardzo proszę o poradę, jak powinnam postępować w takiej sytuacji? Z góry dziękuję za odpwiedź i pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowna Pani,

sytuacja, o której Pani pisze, jest całkowicie normalna. Bardzo podobnie jest u kobiet, które wymagają pieszczot, aby być odpowiednio "wilgotne" do odbycia stosunku. Z zaburzeniami erekcji mamy do czynienia, gdy mężczyzna nie może w ogóle osiągnąć wzwodu albo ustępuje on w trakcie stosunku. Z tego, co Pani napisała, odbywacie Państwo normalne stosunki seksualne - co za tym idzie, ja nie znajduję tu żadnej patologii.

Zjawiska, którego zdaje się Pani nie rozumieć, to poziom libido. Jest on różny, w zależności od wieku i płci. Mężczyzna szczyt zapotrzebowania seksualnego osiąga około 20 roku życia. Wtedy to osiąga erekcję na widok każdej dziewczyny, jest w stanie odbywać kilka stosunków dziennie, jednym słowem - hormony szaleją. Z wiekiem poziom hormonów ulega stabilizacji, zapotrzebowanie seksualne nieco się obniża. Taki partner zamiast kilku stosunków woli jeden dłuższy, bardziej urozmaicony w pieszczoty (wiąże się to także z nabraniem doświadczenia). Pani partner ma już za sobą etap "wiecznie niezaspokojonego samca" i musi się Pani albo z tym pogodzić, albo zmienić partnera.