Problemy ze stresem przed dorosłym życiem

Witam, w tym roku mam ważne egzaminy, które sprawiają że dostanę się na uczelnię oraz mialam mature. Bardzo to przezywam i boję się egzaminow. Mam dużo stresu, nerwy, ból brzucha oraz nie mogę się za nic wziac. Nie mogę przygotować się do egzaminu, zamiast mobilizacje- mam odwrotnie. Całe życie chciałam iść w stronę te co teraz ide, a teraz nagle nie chce tego robić, mam odrazę do tego. Czy możliwe jest to pod wpływem stresu? Czy po prostu wypalenie i faktycznie powinnam się zająć czymś innym?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Trudno odpowiedzieć na Pani pytania bez rozpoznania problemu w trakcie bezpośredniej rozmowy w gabinecie. Oczywiście może tak być, że zbyt silny stres wpływa na Panią demobilizująco, wcześniej pożądane teraz są postrzegane jako awersyjne (byłaby to reakcja obronna). Nie można jednak wykluczyć trudności identyfikacyjnych, związanych z określeniem siebie, swojej drogi zawodowej. Zachęcam do wizyty u psychologa, psychoterapeuty jeśli dotychczasowe sposoby radzenia sobie nie wystarczają.

Dzień dobry.

Opisany przez Panią stan i jego okoliczności nie przypominają raczej wypalenia - tym bardziej, że nie zdążyła się jeszcze Pani wypalić. Wydaje się natomiast, że Pani niemoc może być wynikiem pierwszego, "życiowego" egzaminu, który jest przed Panią. Mówiąc inaczej - być może podświadomie obawia się Pani ewentualnego niepowodzenia w realizacji marzeń, w związku z czym, aby się przed tą "klęską" uchronić, próbuje Pani te plany i marzenia sobie obrzydzić, w związku z czym, w przypadku niepowodzenia będzie Pani mogła sobie i innym powiedzieć: "tak naprawdę nie chciałam tego, do czego dążyłam, a to, że mi się nie powiodło jest moim wyborem i nie świadczy o tym, że mi po prostu nie wyszło".

Słusznie Pani zauważyła, że przyczyną ww. stanu może być nadmierny stres, który w nadmiarze demotywuje i pozbawia chęci do pracy (skoro może się nie powieść - po co w ogóle próbować?). Warto jednak zauważyć, że tego rodzaju wątpliwości będą się często pojawiać w Pani życiu (podobnie, jak u innych ludzi), dlatego nie warto ulegać temu demotywującemu stanowi i się poddawać.

Sugerowałbym spróbować konsultacji psychologicznej, dzięki której mogłaby Pani m.in. poznać sposoby radzenia sobie ze stresem.

Pozdrawiam i powodzenia

Dzień dobry,

symptomy, o których Pani pisze, stanowią przejawy lęku, a więc wysokiego odczucia stresu. Niechęć i odwlekanie często się pojawiają przy zadaniach, które odbieramy jako przerastające nas z jakichś powodów, a nie oznacza to od razu, że na danej rzeczy nam nie zależy. Wręcz przeciwnie - może to pokazywać nam duże zaangażowanie w dany cel, ale też z drugiej strony ogromne blokady psychiczne. Skąd one się wzięły? To już temat na dłuższa pracę, podczas psychoterapii.
Dodam jeszcze, że moment życia, w którym Pani jest, wydaje się być przełomowy i sprzyja to podniesionemu poziomowi stresu.

Pozdrawiam,
Aneta Fudała

Dzień dobry, pani stan z jednej strony wydaje się uzasadniony, jest pani w ważnym etapie życia, który wiąże się ze zmianą. Kiedy stres zaczyna nas powstrzymywać od działania myślę, że warto temu przeciwdziałać. Zachęcam do konsultacji z psychologiem podczas której w bezpiecznej atmosferze przyjrzy się pani swoim obawom. Pozdrawiam.