Stała waga pomimo diety i ćwiczeń

Witam, mam 29 lat, mam 177 cm wzrostu i obecnie ważę 75 kg. Ogólnie jestem mocnej budowy, mam dużo mięśni po zawodowym trenowaniu akrobatyki w dzieciństwie (8-13 lat). W ciąży przytyłam 27 kg (max. 107 kg) i udało mi się zejść po ciąży do 86-87 kg. W tym roku (od stycznia do maja) schudłam 11 kg z 86 kg tylko za pomocą diety, niestety bez ćwiczeń fizycznych. Dieta niskotłuszczowa, dużo niskotłuszczowego białka (tzw. produkty 0%), warzywa, owoce, zero chleba, zero masła, tylko kurczak i indyk. Zero sera żółtego i słodyczy. Jak miałam ochotę na coś słodkiego, robiłam mleko odtłuszczone w proszku ze słodzikiem i mlekiem 1,5%. Po osiągnięciu wagi 75 kg zaprzestałam diety, ale nadal uważałam na to, co jem, choć zdarzała się pizza i frytki... Waga została w miejscu, co uważam za duży sukces. Od trzech tygodni wróciłam do tej samej diety, na której pół roku temu schudłam, dodałam do tego ćwiczenia aerobowe po 1,5 godz. trzy razy w tygodniu. Dziś rano waga pokazała 76 kg. Dodatkowo, przybrałam cm w talii i udach. Podejrzewam już siebie o obsesję, ale naprawdę zależy mi na zrzuceniu dodatkowych 5 kg. Proszę o odpowiedź, dlaczego tak się dzieje, czy popełniam jakiś błąd?

Witam!

Twoja masa ciała stoi w miejscu ponieważ wraz ze zmniejszeniem kaloryczności diety zmniejsza się przemiana materii. Dodatkowo Twoja dieta była prawdopodobnie niezbilansowana i zbyt mało było w niej węglowodanów. Należy pamiętać, że około 50-60% dziennego zapotrzebowania energetycznego powinny stanowić węglowodany - głównie złożone, czyli kasze, makarony z pełnego ziarna, mąka pełnoziarnista, pieczywo razowe i z pełnego ziarna, ryż dziki i brązowy. Ich funkcją jest m.in udział w spalaniu tłuszczów - mówi się, że tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów, bez nich ich redukcja nie jest całkowita i można doprowadzić nawet do zatrucia organizmu.
Istnieje zależność, że im ważysz więcej, tym łatwiej spalić tkankę tłuszczową. W tym momencie możesz sobie sama nie poradzić. Proponuję udać się do poradni dietetycznej, gdzie po dokładnym przeanalizowaniu będzie można wskazać Pani błędy żywieniowe i zalecić odpowiednią dietę. Odchudzanie na własną rękę, bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego może nie przynieść efektów. Dodatkowo proszę zapoznać się z artykułem z naszej strony, być może pomoże on Pani wyeliminować błędne nawyki żywieniowe http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna