Stosowanie leków na schizofrenię

Byłem niedawno u specjalisty, który podejrzewa u mnie schizofrenię. Nie wiem co robić. Dostałem jakieś leki, ale nie wiem czy to konieczne, bo boję się nimi faszerować. Nie wiem czy robię źle, ale boję się je łykać i nie chcę trafić do szpitala.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Schizofrenia jest chorobą, którą leczy się głównie za pomocą neuroleptyków (leków przeciwpsychotycznych). Jeżeli ma Pan zdiagnozowaną przez lekarza psychiatrę schizofrenię i zapisane leki, to powinien je Pan zażywać. Nie może Pan sam na własną rękę rezygnować z farmakoterapii albo odstawiać leki. Jeżeli obawia się Pan skutków ubocznych, zawsze na ten temat może Pan porozmawiać z lekarzem, który na pewno rozwieje Pana wątpliwości, wyjaśni niepokojące Pana kwestie. Zaprzestając leczenia, zwiększa Pan ryzyko pojawienia się rzutu psychotycznego, a wówczas na pewno trafi Pan do szpitala. Jeżeli ma Pan jakiekolwiek obiekcje, proszę jeszcze raz umówić się do specjalisty i zapytać o ryzyko skutków niepożądanych farmakoterapii albo o inne, alternatywne metody leczenia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!