Trudności w oddychaniu przy wzmożonym wysiłku fizycznym

Witam. Mam 32 lata, regularnie uprawiam sport rekreacyjnie (jazda rowerem ok 5 - 7h tygodniowo/ nordic walking). Od około pół roku zaraz po rozpoczęciu wysiłku miałam problem z oddychaniem- musiałam "łapać" powietrze, tak jakby miało mi go zabraknąć. Zgłosiłam się lekarza. Stwierdził, że to może być astma.Dostałam leki, poprawę odczuwałam po Ventolinie. Miałam wykonaną spirometrię, także po prowokacji wysiłkiem - spirometria jednak nie wykazała astmy, nie zapisały się żadne cechy obturacji. Obecnie prowadzę obserwację wartości PEF- wynoszą około 270-310. Lekarz prowadzący na tym etapie raczej astmę wyklucza. A dla mnie problem istnieje, gdyż z trudem uprawiam sport.Dodam, że 1,5 miesiąca temu byłam w Tatrach, wchodzenie na szczyty było dla mnie wielkim wysiłkiem oddechowym, praktycznie od samego początku szlaku wszyscy mnie mijali, bo ja łapałam oddech,brakowało mi powietrza. Robiłam dodatkowo usg serca- wynik dobry. bardzo bym chciała wiedzieć, dlaczego tak się dzieje? Z góry dziękuję za odpowiedź. Trufla77

Szanowna Pani,

Nie odpowiem Pani co jest przyczyną dolegliwości, gdyż niezbędna do tego byłaby szersza diagnostyka.
Jeśli wykluczono by u Pani astmę-chociaż na tym etapie jeszcze do tego nie doszło-można by podejrzewać powysiłkowy skurcz oskrzeli. Jest to obturacja występująca po wysiłku u osób nie chorujących na astmę. Według relacji w badaniu spirometrycznym nie wykrywano obturacji. Jednak odczuwała Pani poprawę po leku rozkurczającym oskrzela. Sprawa występowania obturacji jest tu więc dyskusyjna.

Dusznośc może być też spowodowana wieloma innymi stanami, m.in. niedokrwistością.

W celu znalezienia przyczyny , należałoby poszerzyć diagnostykę, zaczynając od najprostszego badania , jakim jest morfologia krwi.

Pozdrawiam serdecznie