Uczucie napięcia i samookaleczanie

Mam 18 lat. Od roku towarzyszy mi jakieś dziwne napięcie, które trwa zazwyczaj kilka godzin, najczęściej w nocy. Nie wiem co ze sobą zrobić w takich stanach, ale nie umiem zasnąć, nie umiem myśleć o niczym innym tylko o tym żeby pozbyć się tego uczucia. Upijam się do nieprzytomności żeby mi przeszło, albo okaleczam się nożem. W sytuacjach dużego stresu nie umiem sobie poradzić, raz podciąłem sobie żyły.Byłem u psychiatry,który stwierdził nerwicę.Myślę że się myli bo jest coraz gorzej.Co mi jest?

Witam serdecznie. Po tak krótkim mailu trudno mówić o jakiejkolwiek diagnozie, ponieważ ona wymaga osobistej rozmowy z Panem i przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu, dotyczącego praktycznie całego życia i historii Pańskich relacji. Może nie bez przyczyny jest fakt, że Pan zaczął odczuwać objawy wkraczając w dorosłość, czas separacji od rodziny jest czasem trudnym dla młodzieży. Na pewno zaś objawy o których Pan pisze są bardzo niepokojące, bo chcąc poradzić sobie z napięciem wyrządza Pan sobie krzywdę, sięgając po takie metody, które są niebezpieczne. Bardzo dobrze więc, że w tym wszystkim szuka Pan pomocy, a nie uważa że wszystko jest ok. Pomoc dla Pana bym widziała w podjęciu psychoterapii, i to jak najszybciej. Proszę zgłosić się do psychoterapeuty (prywatnie lub na nfz) i podjąć leczenie, inaczej objawy mogą się nasilić. Psycholog po rozmowie z Panem postawi diagnozę i od razu podejmie leczenie. W procesie psychoterapii prawdopodobnie Pan się nauczy wyrażać to napięcie słowami, zrozumie jego przyczyny i pozna bardziej dojrzałe sposoby radzenia sobie z nim. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz

Dzień dobry!

Niestety, nie jest możliwe postawienie diagnozy za pośrednictwem Internetu; konieczny jest dalszy osobisty kontakt z lekarzem. Pana objawy są bardzo niepokojące i bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu. Polecam stały kontakt z lekarzem psychiatrą oraz podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!