Ustalenie zapotrzebowania kalorycznego w celu zrzucenia 15 kg

Witam,mam 55 lat 175 cm wzrostu oraz 95 kilogramów wagi. Chodzę 5 razy w tygodniu na siłownię . Chciałbym zrzucić jak najszybciej 15 kilogramów. Proszę o informację jaka ilość kalorii jest dla mnie optymalna oraz jak powinny się rozkładać proporcje : białko,węglowodany,tłuszcze. Pozdrawiam Janusz
MĘŻCZYZNA, 56 LAT ponad rok temu

Co jeść po wysiłku fizycznym?

Osoby, które rozpoczęły przygodę ze sportem zastanawiają się być może, co powinny jeść po zakończonym treningu. Obejrzyj nasz film i dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta sportowca.

Dzień dobry. Jeśli chodzi o proporcje białko: tłuszcz: węglowodany, to powinny one wyglądać następująco: białko 15 %, tłuszcz 25-30 %, węglowodany 55-60 %. Jednak aby ustalić Pana zapotrzebowanie na energię oraz poszczególne składniki odżywcze, należałoby przeprowadzić dokładny wywiad dietetyczny, dlatego zachęcam do skorzystania z indywidualnej porady dietetyka. W odchudzaniu nie chodzi tylko o liczenie kalorii, ale także o to, żeby dostarczyć organizmowi jak najwięcej wartościowych składników odżywczych. Ubytek masy ciała nie może być za szybki, ponieważ prowadzi to najczęściej do efektu jo-jo. Najlepiej wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe już na stałe. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym odżywianiem na pewno przyniosą rezultaty. Oto ogólne zalecenia:
- Codziennie należy spożywać 4-5 małych objętościowo, ale urozmaiconych posiłków. Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Należy unikać podjadania między posiłkami.
- Codziennie należy spożywać minimum 5 porcji warzyw (najlepiej na surowo) i 1-2 porcje owoców.
- Dziennie należy wypijać minimum 2 litry wody mineralnej niegazowanej (między posiłkami oraz w trakcie i po treningu). Można też pić soki warzywne. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste (m.in. kasze, płatki owsiane, płatki jaglane, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, chleb razowy).
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Codziennie należy spożywać oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej z awokado. Wskazane są również niewielkie ilości orzechów i pestek oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Minimum raz w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca).
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa i makaronów oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słodycze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku) oraz alkohol.
- Zdrowe przepisy znajdzie Pan na blogu: www.zdrowapasja.blogspot.com.

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.

0
Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław
53 poziom zaufania

Dzień dobry.
Bardziej istotne jest to co Pan je, a nie ile. Diety polegające na ograniczeniu kalorii nie są skuteczne w dłużej perspektywie. Polecam zainteresować się takim podejściem do diety: http://www.dietdoctor.com/wp-content/uploads/2011/03/LCHF-dla-poczatkujacych_PL.pdf
Dodatkowo zbyt dużo ćwiczeń może zaburzyć równowagę organizmu. Najlepiej byłoby prowadzić dzienniczek żywieniowy i z nim udać się do dietetyka, ciężko jest coś doradzić bez wywiadu z pacjentem.
Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty