Wynik badania scyntygrafii perfuzyjnej mięśnia sercowego

Podczas badania scyntygrafii perfuzyjnej mięśnia sercowego z wysilkiem wykryto indukowane wysiłkiem niedokrwienie przypodstawnego segmentu ściany bocznej obejmujące ok. 3-4% miokardium.Co to oznacza dla pacjentki,która jest po operacji wstawienia bajpasow (ok.12lat temu)i stenta (3lata temu).Jakie zagrożenie stwarza to 3-4% niedokrwienia.Dziękuję.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, za nieprawidłowy wynik uznaje się niedokrwienie podczas wysiłku obejmujące ponad 10% mięśnia sercowego. W związku z tym zaobserwowane w scyntygrafii niedokrwienie nie wiążę się z dodatkowym ryzykiem zawału serca, a zastosowane leczenie (by-passy i stent) można uznać za skuteczne.