Wzrost wagi podczas ćwiczeń i odchudzania

Witam, nazywam się Kasia, mam 20 lat, 170 cm i ważę 87 kg. Postanowiłam, że muszę się ostro wziąć za siebie! Planuję schudnąć 14 kg. Od tygodnia (codziennie biegam/ maszeruję) po 10 km, rano robię 50 brzuszków, ćwiczę z hantelkami, a wieczorem jeżdżę rowerem. Rano o 9 godz., jem 0,5 bułki bez masła z serem żółtym i pomidorem, obiad jem o 14/15 godz., ryż z kurczakiem, ziemniaki, warzywa itp. i tyle, od godziny 15 do 20 godz. podjadam tylko owoce. W ciągu dnia piję dużo wody mineralnej. Po tygodniu zauważyłam, że moja waga zamiast spaść to urosła o 1 kg, dlaczego? Proszę mi pomóc, co mogę zrobić, żeby moja waga bardziej efektownej spadała. W czasie roku akademickiego chodzę 2 razy w tyg. na basen, ale niestety nic mi to nie daje. Nie mam żadnych problemów zdrowotnych. Dziękuję za pomoc, Pozdrawiam. :)

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witam! Popełnia Pani podstawowe błędy żywieniowe, które nie tylko utrudniają utratę masy ciała, ale również powodują, że przybywa Pani kilogramów. Przede wszystkim Pani posiłki są spożywane za rzadko – nie bez podstawy dietetycy zalecają spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia, o ustalonych porach, co około 3 godziny. Tutaj znowu popełnia Pani błąd – podjadając owoce między 15 a 20 zamiast konkretnych posiłków. Proszę ustalić sobie określone i stałe pory np. śniadanie 9.00, przekąska (może być owoc/orzechy/jogurt ze świeżymi owocami/dietetyczny batonik zbożowy) 12.00, obiad 15.00, przekąska 18.00 i kolacja około 21.00. Ostatni posiłek proszę jeść na około 3 godziny przed snem – powinien być lekki, ale nie powinna go Pani pomijać, ponieważ stwierdzenie, że lodówkę należy zamykać o 18.00 jest mitem. Tylko wtedy gdy będzie się Pani stosowała do tych zasad tempo metabolizmu będzie mogło przyspieszyć. Bardzo słusznie, że pije Pani wodę mineralną – codziennie powinniśmy pić około 2 l płynów (jak jest upał 2,5l) w postaci bezkalorycznych napojów – wody (może być z cytryną i np. miętą), herbaty owocowej, zielonej, czerwonej lub białej bez cukru. Woda oczyszcza nasz organizm i przyspiesza przemianę materii. Proszę również ograniczyć żółty ser – zastąpić go np. serem twarogowym półtłustym (może być z dodatkiem warzyw czy kiełków) oraz chleb pszenny i pszenne bułki – zastąpić je pieczywem pełnoziarnistym! Warto poczytać na temat prawidłowego odżywiania na naszych stronach http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Proszę pamiętać również, że waga nie mówi nam o tym jaki mamy skład ciała – czyli zawartość masy mięśniowej, tłuszczowej czy wody. W tym celu warto udać się do dietetyka i kontrolować postępy – może być tak, że tkanka tłuszczowa ulega spalaniu, a zwiększa się masa mięśniowa, która waży średnio 2 razy więcej o tłuszczu! Dodatkowo proszę mierzyć się w obwodach – talii, brzuchu i biodrach, gdzie najszybciej widać postępy jakie robimy. Proszę ważyć i mierzyć się zawsze o tej samej porze dnia – najlepiej rano, na czczo, po wypróżnieniu - nie częściej niż raz w tygodniu. Powodzenia, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty