Zakrzepica szyjna i wynik INR

Mam zakrzepicę szyjną ,stosuje acenokumarol ,6mg dziennie ,co powinnam wyeliminować z diety bo często wynik INR mam niższy niż 1,5. Z góry dziękuje Małgorzata K.

Witam,

Zacznijmy od tego, że leki te podaje się w celu wydłużenia INR. W przypadku zakrzepicy INR powinno mieścić się w granicach 2-2,5. Leki mają na celu blokowanie witaminy K, która bierze udział w procesie tworzenie aktywnych form czynników krzepnięcia.

Jeśli w diecie dostarczamy produkty bogate w witamine K spowodują one mniejszą skuteczność działania leku. Produkty takie to: owoce (awokado, brzoskwinie, truskawki), wszystkie zielne warzywa (zwłaszcza te liściaste), wątroba, ser i niektóre oleje.

Oczywiście szybka eliminacja tych produktów nie jest wskazana i nie powinna Pani wprowadzać gwałtownie zmian. Należy stopniowo ograniczać ilość witaminy K w diecie i kierować się informacjami o zawartości witaminy K w produktach.

Należy również unikać alkoholu i niektórych leków (np. aspiryny).

Każdą zmianę należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym, aby leczenie przebiegało bez komplikacji.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann