Znaczenie wyników badania CEA u osoby palącej

Witam. Dziś otrzymałam wyniki badania CEA i wyszło 8,91 ng/ml, gdzie max. wynosi 3,8 ng/ml. Jestem osobą palącą, a dla takiej osoby maksymalną wartością powinno być 5,5 ng/ml. Bardzo mnie to martwi. Co dokładnie oznacza tak wysoki wynik?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

CEA jest markerem, którego wzrost obserwuje się w wielu chorobach nowotworowych (płuca, żołądka, trzustki, jelita grubego, tarczycy, wątroby), ale jego podwyższony poziom może też występować w innych, łagodnych schorzeniach (zapalenia jelit, choroba wrzodowa, zapalenie trzustki, niedoczynność tarczycy, marskość wątroby, żółtaczka).
Sam podwyższony wynik nie jest podstawą do postawienia diagnozy, jedna konieczne jest wykonanie dalszych badań, dlatego z wynikiem proszę zgłosić się do lekarza zlecającego badanie, ew. bezpośrednio do onkologa.