Trwa ładowanie...

Buty do wspinaczki

Avatar placeholder
05.09.2013 13:40
Buty do wspinaczki
Buty do wspinaczki

Buty do wspinaczki to podstawowy element ekwipunku, który należy posiadać na własność, inne akcesoria wspinaczkowe na początku można wypożyczyć. Dobre buty do wspinaczki górskiej są tak samo ważne jak buty do biegania, jest to zatem zakup niezbędny i nie powinno się na niego żałować pieniędzy. Kupując buty wspinaczkowe dla początkujących, warto kierować się radami sprzedającego, który zna się na sprzęcie i będzie potrafił wybrać buty najbardziej odpowiednie dla nas.

spis treści

1. Rodzaje butów do wspinaczki

Najważniejszą cechą tego rodzaju butów jest to, że pomagają stopie dobrze trzymać się podłoża. Buty do wspinaczki mają specjalny kształt i wykonane są z wyjątkowego materiału. Wszystkie buty górskie mają gumową podeszwę, która ma za zadanie zapewnić dobre tarcie i nie powodować ślizgania się po skałach. Kształt butów wspinaczkowych rozróżniany jest na symetryczny lub asymetryczny o różnym stopniu. Kształt buta wpływa na zastosowanie technik wspinania i dopasowanie stopy do podłoża – łatwiej jest trafić w dziurki i krawądki.

Na początku należy określić typ butów, których potrzebujemy. Buty do wspinaczki dzielą się na takie rodzaje:

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"
  • buty do wspinaczki sportowej,
  • buty do boulderingu,
  • buty do treningu na ścianie,
  • buty na drogi wielowyciągowe czy przewieszone.

Osobom początkującym zazwyczaj poleca się zakupienie uniwersalnych butów. Doświadczeni wspinacze kupują buty odpowiednio dostosowane do ich potrzeb, czyli do konkretnego typu ścieżek najczęściej przez nich uczęszczanych.

Gdy kupujemy buty do wspinaczki górskiej, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Rodzaj zapięcia – można wybierać spośród butów wiązanych, na rzepy i „baletek” na gumkę. Od rodzaju zapięcia zależy komfort i bezpieczeństwo na trasie, a także to, czy buty będą się trzymały stopy i czy będą się rozciągały.
  • Grubość podeszwy – dla osób początkujących zaleca się buty na grubszej podeszwie, ponieważ są bardziej sztywne.

Osoby nieprzekonane do zakupu specjalnych butów do wspinaczki mogą kupić zwykłe korki do piłki nożnej i podciąć im kolce. Ten rodzaj obuwia na pewno spełni swoją funkcję lepiej niż zwykłe tenisówki. Osoby początkujące raczej nie potrafią wykorzystać wszystkich zalet profesjonalnych butów.

2. Pielęgnacja butów do wspinaczki

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie nosić mokrych butów, ponieważ wtedy łatwiej się rozciągną i stracą swój specyficzny kształt. Nie można przydeptywać ich piętami, ponieważ spłaszczą się, pokrzywią i nie będą wystarczającym oparciem dla stopy. Buty do wspinaczki, po każdym powrocie z trasy należy wyczyścić i wysuszyć, a potem schować w chłodne i suche miejsce. Pozostawienie ich w wilgotnym środowisku sprawi, że zaczną się w nich rozwijać bakterie. Wysoka temperatura może wysuszać klej. Warto mieć świadomość, że mimo właściwej pielęgnacji, buty do wspinaczki szybko się niszczą, taka jest specyfika tego sportu.

Dobre buty do wspinaczki, kupione w sklepie sportowym, pozwolą na bezpieczne zdobywanie kolejnych szczytów, zapobiegając tym samym ześlizgnięciu i bolesnemu upadkowi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze