Co jest przyczyną ciągłego chudnięcia?

Moja żona ma 55 lat i całe życie była szczupła, ale teraz "schnie" jak rodzynka. Waży 45 kg. Je wszystko to co ja, tyle, że ja ważę 80 kg. Robiliśmy wiele badań i wszystko jest w normie. Nie narzeka na nic, a ja i tak nie wierzę, że jest całkiem zdrowa. Widzę w koło, że inni na starość tyją a ona chudnie. Co jest tego przyczyną i co możemy jeszcze zrobić, aby wyeliminować jakąś chorobę.. Pozdrawiam

Witam,

niestety na podstawie, tak krótkiego opisu (braku informacji jakie dokładnie badania były robione, co Pana żona je, jaki prowadzi tryb, czy ma stresującą pracę, czy ma biegunki oraz przy braku dokładnego wywiadu) niemożna ustalić przyczyn, których może być wiele Musiałabym wiedzieć jakie badania były robione. Na pewno nie można bagatelizować sprawy, ponieważ dalszy spadek masy ciała może wiązać się z niedożywieniem. Na pewno należy udać się do lekarza w celu przebadania pod kątem pasożyta, chorób jelit (zwłaszcza jeśli towarzyszą temu częste wypróżnienia, biegunki, zaparcia) nadczynność i choroby tarczycy, nietolerancji, alergii pokarmowych. Należy zwrócić uwagę na to w jakim czasie nastąpił spadek masy ciała i ile kg.Jak często występują wypróżnienia. Być może trzeba zwiększyć podaż pokarmów o wysokiej wartości energetycznej. Polecam również wizytę u gastrologa, być może pomocne będzie zrobienie gastro i kolonoskopii.

Barbara Wójcik
Dietetyk

Należy wykonać podstawowe badania (krew, mocz, kał) oraz przez tydzień dokładnie monitorować dietę i aktywność fizyczną (spisywać gramaturę i sprawdzać jaką ma to kaloryczność oraz czy całość posiłków nie jest spalana podczas aktywności), ew. skonsultować się z dietetykiem. Polecamy także skorzystanie z pomocy naszego Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania (www.ctzo.org).