Jak pozbyć się tego świądu głowy?

Dzień dobry, Od pewnego czasu swędzi mnie skóra głowy. Mam 45 lat i nigdy nie miałam wrażliwej skóry głowy i takich problemów. Przypuszczam, że przyczyną jest to, że stosowałam przez pewien czas szampon, który zawierał w swoim składzie SLS (sodium lauryl sulfate). Nie mam, żadnych oznak łupieżu, ani zaczerwienienia tylko swędzenie. Patrząc na skórę głowy wygląda normalnie, tak jak wcześniej. Zaczęłam stosować łagodniejsze szampony np. szampon Ziaja nawilżający, ale nie widzę szczególnego efektu. Mam włosy przetłuszczające się i myję je co trzy dni, bo tyle wymagają. W ogóle nie farbuję włosów, mam naturalne. Czy jest możliwe, że mając włosy przetłuszczające się skóra na głowie zrobiła się wysuszona wskutek podrażnienia? Czy raczej straciła płaszcz lipidowy? Czy jest szansa, żeby z powrotem stan skóry wrócił do normy czy skóra już zostanie zawsze wrażliwa? Czy mogę coś jeszcze zrobić? Nie chciałabym mieć wrażliwej skóry na głowie, tym bardziej, że wcześniej nie miałam. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA, 45 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Bardzo mi przykro słyszeć o problemach ze skórą głowy, które Panią ostatnio dotykają. Swędzenie bez widocznych oznak zaczerwienienia czy łupieżu może faktycznie wynikać z reakcji na składniki, takie jak SLS w szamponach, które stosowała Pani wcześniej: https://portal.abczdrowie.pl/substancje-komedogenne.

Istnieje kilka możliwych przyczyn Pani dolegliwości, w tym reakcja alergiczna lub nadwrażliwość na składniki kosmetyków. Szampony zawierające SLS mogą podrażniać i wysuszać skórę, co prowadzi do utraty naturalnej bariery ochronnej i płaszcza lipidowego. Warto zastąpić je produktami bez SLS i innych substancji komedogennych, co już Pani zrobiła, ale efekty mogą pojawić się dopiero po dłuższym czasie regularnego stosowania.

Proponuję również stosowanie szamponów z dodatkami łagodzącymi, takimi jak aloes, olejek z drzewa herbacianego czy alantoina, pomogą przywrócić równowagę i nawilżenie skóry głowy. Dodatkowo, można również spróbować produktów z ceramidami, które pomagają odbudować barierę lipidową skóry: https://uroda.abczdrowie.pl/ceramidy-w-skorze-i-kosmetykach.

Jeżeli mimo zmian swędzenie nie ustępuje, warto skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić odpowiednie leczenie lub przeprowadzić dodatkowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny, jak na przykład egzema.

Życzę Pani szybkiego powrotu do zdrowia i komfortu skóry głowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.