Trwa ładowanie...

Ceramidy w skórze i kosmetykach – rola i działanie

Avatar placeholder
02.05.2022 16:09
Ceramidy w skórze i kosmetykach wypełniają przestrzenie międzykomórkowe.
Ceramidy w skórze i kosmetykach wypełniają przestrzenie międzykomórkowe. (adobestock)

Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry, które wypełniają przestrzenie międzykomórkowe. W ten sposób pomagają chronić ją przed nadmierną utratą wody i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Gdy poziom ceramidów w naskórku jest niski, pojawia się dyskomfort i problemy skórne. Wówczas z pomocą przychodzą kosmetyki z ceramidami. Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Co to są ceramidy?

Ceramidy to grupa organicznych związków chemicznych zaliczanych do sfingolipidów, które są naturalnym składnikiem lipidów skóry. Występują w naskórku. Są zbudowane ze sfingozyny połączonej wiązaniem amidowym z kwasem tłuszczowym.

Odkryto je w latach 70. XX wieku, a do tej pory w ludzkiej skórze zidentyfikowano ponad 10 różnych ceramidów. Te różnią się między sobą strukturą chemiczną i polarnością.

Zobacz film: "Sparwdzam!: kosmetyki Cetaphil"

Ceramidy są również obecne w kosmetykach. To substancje pochodzenia zwierzęcego, syntetycznego oraz roślinnego (rośliny wytwarzają wiele sfingolipidów nazywanych fitoceramidami).

Można je znaleźć w zbożach, ryżu, kukurydzy, ziemniakach czy soi. Ich budowa jest zbliżona do ceramidów, które są obecne w skórze, stąd ich stosowanie jest nie tylko w pełni bezpieczne, ale również efektywne. Choć działają powierzchniowo, uznawane są za jedne z najskuteczniejszych ze wszystkich substancji pielęgnacyjnych.

2. Rola ceramidów w skórze

Ceramidy to bardzo ważny składnik warstwy rogowej naskórka, która oddziela głębiej położone części skóry od środowiska zewnętrznego. Pełnią istotną rolę, przede wszystkim wypełniają przestrzeń międzykomórkową w warstwie rogowej naskórka ludzkiego, dlatego nazywa się je cementem międzykomórkowym.

Razem z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi uszczelniają przestrzenie między keratynocytami, czyli komórkami naskórka.

Współtworzą fizjologiczną barierę lipidową chroniącą skórę przed działaniem patogenów i szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, mróz, wiatr oraz nagłe zmiany temperatury.

Wraz z korneocytami tworzą na skórze nieprzepuszczalną powłokę dla wody, wpływają tym samym na elastyczność powierzchniową warstwy naskórka (utrzymują odpowiedni poziom elastyczności warstwy rogowej naskórka), przeciwdziałają nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka, biorą udział w utrzymaniu homeostazy skóry i spowalniają proces starzenia się skóry.

Ceramidy mają duże znaczenie dla kondycji i wyglądu skóry. Niestety z czasem i wiekiem zawartość lipidów w naskórku zmniejsza się. Po 40. roku życia skóra przestaje je produkować.

Na ich ilość wpływają także niektóre choroby dermatologiczne, ekspozycja na czynniki zewnętrzne. Ponadto na zachwianie bariery hydrolipidowej i zmniejszoną produkcję ceramidów wpływa niewłaściwa pielęgnacja.

Gdy poziom ceramidów w skórze jest niski, odbija się to na jej kondycji. Pojawia się dyskomfort: uczucie suchości, pieczenie i uczucie ściągnięcia skóry. Cera jest szara, zmęczona, ziemista, pozbawiona elastyczności i blasku. Wydaje się zmęczona i niejednolita. Można zaobserwować łuszczenie skóry w postaci drobnych płatków lub suchych plam. To jednak nie wszystko.

Skóra traci jedność i elastyczność, pojawiają się zmarszczki, pogłębiają się zmarszczki mimiczne oraz grawitacyjne, owal twarzy zmienia się i opada. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kosmetyki z ceramidami.

3. Ceramidy w kosmetykach

Produkty, w których obecne są ceramidy, regenerują i odżywiają skórę, odbudowują jej naturalną barierę ochronną, a i hamują nadmierną utratę wody. Najczęściej są to kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji okolicy oczu, ale i całej twarzy (krem czy serum z ceramidami), szyi i dekoltu, a nawet włosów.

Ceramidy w kosmetyce odpowiadają na wiele różnych problemów oraz potrzeb niemal wszystkich typów cery. Ich regularne stosowanie zapewnia skórze zdrowy i młody wygląd.

Krem z ceramidami szczególnie sprawdza się w przypadku skóry:

  • suchej,
  • zmęczonej,
  • szarej, pozbawionej blasku,
  • dojrzałej z widocznymi oznakami starzenia,
  • wrażliwej, skłonnej do podrażnień,
  • łuszczącej się, swędzącej, przesuszonej ze stanem zapalnym.

W przypadku osób zmagających się z chorobami skóry: łuszczycą, trądzikiem różowatym czy AZS (atopowe zapalenie skóry) odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne pomagają poprawić jej kondycję.

Są uzupełnieniem kuracji farmakologicznej. W takiej sytuacji, w zależności od potrzeb, najlepiej zdecydować się na dermokosmetyki, które zawierają ceramidy.

Jak stosować ceramidy? Najlepsze efekty można uzyskać poprzez aplikowanie kosmetyków, które je zawierają, kilka razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Stosując ceramidy na twarz warto także włączyć kwas hialuronowy.

Zobacz też:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze