Terapia fizjoterapeutyczna po niedokrwiennym udarze mózgu

Witam, Mój dziadek miał niedokrwienny udar mózgu. Przebywa jeszcze w szpitalu. Zaczęłam się już zastanawiać nad terapią fizjoterapeutyczną. Jak wygląda taka terapia? Czy będzie możliwe osiągnięcie pełnej sprawności po ukończeniu jej? Oraz jak długo powinna trwać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,
rehabilitacja poudarowa, jest dość długa. Jeśli chodzi o rodzaj terapii, to trzeba skonsultować z lekarzem, gdyż wszystko zależy od rozległości udaru, chorób towarzyszących oraz ogólnego stanu chorego. Z terapii polecam metodę PNF.

Pozdrawiam

Dzień dobry,

Bardzo ważne jest włączenie fizjoterapii już w pierwszej dobie po udarze- zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań poza mózgowych związanych z unieruchomieniem chorego, zmniejsza objawy deficytu ruchowego, zapobiega przykurczom mięśniowym i odleżynom, wpływa na poprawę siły mięśni, poruszania się, codziennego funkcjonowania.

W pierwszej fazie udaru niedokrwiennego, kiedy pacjent jeszcze przebywa w placówce szpitalnej skupiamy się na:
- ułożeniu chorego w taki sposób aby zapobiegać przykurczom i odleżynom, zmianie pozycji co 2-3h, pozycjach drenażowych,
- ćwiczeniach oddechowych mających na celu zapobieganie niewydolności układu oddechowego,
- ćwiczeniach biernych zapewniających stymulację proprioceptywną,
- ćwiczeniach czynnych- prowadzonych w pełnym zakresie ruchów,
- masażach pobudzających ogólną trofikę mięśni.

Następnie duże znaczenie będzie mieć pionizacja pacjenta, reedukacja chodu, nauka czynności dnia codziennego i rehabilitacja ręki.
Jeżeli chodzi o rokowanie pacjenta i osiągnięcie sprawności po udarze niedokrwiennym wpływa na to wiele elementów np wiek pacjenta, stan układu krążenia czy choroby współistniejące. Nie jestem w stanie precyzyjnie odpowiedzieć Pani na to pytanie.Ogólny czas rehabilitacji może trwać od 6-8 tygodni do pół roku, a nawet kilka lat (w przypadku obciążonej historii chorobowej pacjenta).
Proszę skontaktować się z fizjoterapeutą, który kompleksowo zajmie się rehabilitacją Pani dziadka.

Pozdrawiam