Trudności w odchudzaniu pomimo zdrowego odżywania

Witam Mam 21 lata ważę 52,5 kg przy wzroście 167 chciałabym schudnąć do 51 kg ,praktycznie mało co jem a waga cały czas stoi w miejscu ( również ćwiczę) ( od 18 nie spożywam posiłków,odżywiam się zdrowo) jaki jest powód że nie mogę schudnąć? Pozdrawiam

Witam,

Pani masa ciała jest na granicy normy. Przy wadze 51 kg będzie miała Pani niedowagę. Stanowczo odradzam odchudzanie. Najważniejsze jest zdrowie. Masa ciała kobiety zmienia się w trakcie cyklu miesięcznego. W trakcie miesiączki może Pani ważyć ok 2 kg więcej, ze względu na zatrzymanie wody w organizmie.

Pozdrawiam,

Katarzyna Migoń
www.provita-katowice.pl

Witam,

Pani waga przy tym wzroście wydaje się prawidłowa, aczkolwiek trudno to stwierdzić z całą stanowczością nie wiedząc jaką ma Pani budowę ciała i w jakiej jest Pani kondycji ogólnie.
Natomiast co do pytania, to zanim odpowiem, chciałabym żeby Pani sama zadała pytanie sobie: Co jest takiego magicznego w liczbie 51, że akurat tyle chciałaby Pani zobaczyć na wadze? Przy odchudzaniu należy przede wszystkim mieć na uwadze i dążyć do tego, aby proporcje tk. mięśniowej do tłuszczowej były jak najlepsze, a tych informacji nie da się jednoznacznie i w miarodajny sposób odczytać jedynie z "wagi" ciała.
Oczywiście dobrze jest, gdy osoba potrafi sama określić w jakim przedziale wagowym czuje się najlepiej i nie jest to podyktowane modą na określony typ budowy (wagę), tylko stanowi jej subiektywne odczucie podyktowane względami zdrowotnymi i samopoczuciem. Zakładam, że pomimo skupienia się przez Panią na konkretnej cyfrze ;) na wadze, należy Pani do tej grupy osób.
Żeby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Pani nie chudnie należało by w pierwszej kolejności przyjrzeć się jadłospisowi. Jednak już na pierwszy rzut oka jestem w stanie zauważyć podstawowe błędy w podejściu: 1. "mało co jem" 2. "nie spożywam posiłków po 18"
Oba te stwierdzenia opierają się na mitach dotyczących odchudzania i nie mają wiele wspólnego z praktyką i osiąganiem celów.
Nie da się w tak krótkiej odpowiedzi udzielić wszystkich wskazówek, dlatego zachęcam Panią do wizyty u dietetyka, który zapozna Panią z zasadami zdrowego zrzucania masy ciała i ułoży jadłospis.
Aleksandra Rytwińska

Szanowna Pani,

z danych, które Pani przedstawiła mogę obliczyć Pani BMI (wskaźnik masy ciała). Wynosi u Pani 18,6 punktów. Znajduje się on na granicy normy z niedowagą. Zastanawiają mnie przyczyny, dla których chciałaby Pani schudnąć o 1,5kg (wtedy będzie Pani ważyła za mało). Brak zmian w masie ciała może wynikać z ćwiczeń, które sprawiają, że dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej i rozrostu tkanki mięśniowej. Ta druga jest cięższa - stąd brak zmian ogólnej masy ciała. W żadnym wypadku nie powinna Pani rezygnować z posiłków o odpowiedniej wartości kalorycznej. Niedojadanie nie jest dobrym sposobem na odchudzanie, a wręcz niesie ze sobą niebezpieczne skutki. Zachęcam więc do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, które z pewnością lepiej wpłyną na Pani kondycję i dobre samopoczucie niż przesadne odchudzanie. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie