Trwa ładowanie...

Flebolog ostrzega kobiety. "Powoduje cellulit, zmienia wygląd nóg"

 Karolina Rozmus
11.04.2023 14:50
Zła dieta, brak nawodnienia i ruchu mogą nasilać cellulit
Zła dieta, brak nawodnienia i ruchu mogą nasilać cellulit (Getty Images/Instagram)

Flebolog prof. Łukasz Paluch w jednym z najnowszych postów na Instagramie poruszył temat pewnego problemu, który spędza sen z powiek rzeszom kobiet na całym świecie. Chodzi o tzw. pomarańczową skórkę, która wydaje się niegroźnym defektem kosmetycznym, a w rzeczywistości może być skutkiem pewnych zdrowotnych problemów czy zaniedbań.

spis treści

1. 5 rzeczy, które nasilają problem cellulitu

Dr hab. n. med. Łukasz Paluch to flebolog aktywnie działający w social mediach. W jednym z postów, który opublikował na Instagramie, wymienia pięć rzeczy, które mogą nasilać cellulit.

Cellulit może się powiększać z powodu:

Zobacz film: "Drenaż limfatyczny ratunkiem dla nóg"
  • zaburzeń hormonalnych,
  • braku odpowiedniego nawodnienia – flebolog tłumaczy, że woda jest niezbędna do właściwego funkcjonowania układu limfatycznego, a jej niedobór w organizmie bardzo często widoczny jest pod postacią nieestetycznej pomarańczowej skórki,
  • nieprawidłowa, niskiej jakości dieta,
  • brak aktywności fizycznej – prof. Paluch wyjaśnia, że zwiększa on ryzyko okdładania się tkanki tłuszczowej w obrębie nóg,
  • niedopasowane, zbyt ciasne ubrania – odpowiadają za zaburzenie krążenia limfatycznego w obrębie kończyn dolnych.
Zaburzenia hormonalne to jedna z przyczyn obecności cellulitu na skórze
Zaburzenia hormonalne to jedna z przyczyn obecności cellulitu na skórze (Instagram)

- To one same, niezależnie od wszystkich innych czynników, są w stanie w bardzo szybkim tempie zmienić wygląd naszych nóg – mówi prof. Paluch, nawiązując do problemów z hormonami.

Te każdorazowo wymagają diagnostyki lekarskiej, jednak zminimalizować ryzyko cellulitu przez eliminację kolejnych czterech czynników możemy sami.

2. Jak walczyć z cellulitem?

Potocznie zwany cellulitem lub pomarańczową skórką w terminologii medycznej nosi nazwę lipodystrofii. To nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, skutkiem czego są charakterystyczne zmiany w tkance podskórnej. Może dotykać zarówno osoby młode, jak i starsze, a także te, u których tkanka tłuszczowa nie jest nadmierna. Cellulit częściej spotykany jest u kobiet, niż u mężczyzn.

Co więcej, cellulit nie jest tylko problemem estetycznym. Niepodjęcie żadnych kroków przeciwdziałania pomarańczowej skórce prowadzi do progresu – w czwartym stopniu cellulitu tkanka jest nieelastyczna, ma nieregularną strukturę, a tkanki uciskające zakończenia nerwowe stają się tkliwe i bolesne.

W walce z dolegliwością pomóc mogą nie tylko odpowiednia dieta, aktywność fizyczna czy wizyta u endokrynologa. Cellulit można minimalizować także wspomagając się dedykowanymi skórze z cellulitem kosmetykami, akcesoriami i masażem zmienionych tkanek.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze