Trwa ładowanie...

Zabiegi na cellulit - dieta, masaż, laseroterapia, kosmetyki antycellulitowe

Cellulit jest znaną zmorą wielu kobiet. Ten defekt kosmetyczny dotyczy zarówno młodych dziewczyn, jak i starszych kobiet. Często dotyka nawet osoby dbające o linię, które na co dzień stosują odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Czy istnieją zabiegi, które umożliwią nam pożegnanie cellulitu na zawsze?

spis treści

1. Czym jest cellulit?

Cellulit, potocznie nazywany pomarańczową skórką, a w nomenklaturze medycznej lipodystrofią, to problem nawet 90 proc. kobiet.

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na cellulit"

Polega to na jej nieprawidłowym rozmieszczeniu, co w efekcie powoduje widoczną gołym okiem, pofałdowaną i nierówną powierzchnię skóry na pośladkach, udach, ramionach, a  nawet łydkach.  Przyczyny powstawania cellulitu są liczne (nieprawidłowe krążenie, zaburzona gospodarka hormonalna, nagromadzenie toksyn, złe utlenienie tkanek itd.) i powinny być likwidowane jednocześnie.

Najłagodniejsza postać "pomarańczowej skórki" widoczna jest jedynie wówczas, gdy mocno uchwycimy fałd skóry w obrębie danej partii ciała. W innych przypadkach cellulit może być widoczny nawet gołym okiem. Można wtedy dostrzec na powierzchni ciała drobne wgłębienia i nierówności.

Masaż antycellulitowy dla kobiet
Masaż antycellulitowy dla kobiet

Cellulit, czyli tzw. "pomarańczowa skórka" to zmora bardzo wielu kobiet. Istnieje na szczęście dość

zobacz galerię

2. Rodzaje zabiegów na cellulit

Istnieje wiele różnorodnych metod i terapii antycellulitowych. Większość z nich polega na przyspieszaniu metabolizmu skóry oraz rozbijaniu tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że nawet te najbardziej skuteczne metody leczenia mogą rzeczywiście zredukować cellulit, jednak często po ich zaprzestaniu zmiany  wracają.

2.1. Zwalczanie cellulitu laserem

Jedną z metod redukcji cellulitu jest terapia wykorzystująca działanie lasera. Światło lasera penetruje komórki tłuszczowe i powoduje ich rozbicie. W celu uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się wykonanie kilku do kilkunastu sesji, co wiąże się z kilkutygodniowym oczekiwaniem na efekty.

Zabiegi na cellulit najczęściej kojarzymy przede wszystkim z różnymi masażami. Rzadko jednak do głowy przychodzą nam procedury z użyciem lasera. Całkiem niesłusznie, bo taki zabieg potrafi przynieść doskonałe rezultaty już po jednej sesji! Jednym z najskuteczniejszych jest Cellulaze, który pozwala zwalczyć nie tylko lipodystrofię, lecz także nadmiar tkanki tłuszczowej, czy brak jędrności skóry.

Ten laser neodymowo-yagowy, wykorzystujący wiązkę światła o długości 1440 nm, pozwala uporać się nawet z dość zaawansowanymi zmianami, a te najtrudniejsze do usunięcia potrafi wyraźnie zmniejszyć.

Sam zabieg nie jest zbyt skomplikowany ani szczególnie bolesny, jednak dla zwiększenia komfortu pacjenta wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga też okresu rekonwalescencji ani przestrzegania szczególnych wskazań po jego wykonaniu, pomijając oczywiście odpowiedni tryb życia, aby zapobiec nawrotom problemu.

2.2. Masaż antycellulitowy

Kolejną dosyć popularną metodą umożliwiającą redukcję cellulitu jest specjalny masaż. Zabieg ten poprawia krążenie, usprawnia uwalnianie toksyn z organizmu i zmniejsza widoczność cellulitu.

Co więcej, masaż można wykonywać nie tylko w profesjonalnych punktach, ale również samemu w warunkach domowych. Wystarczy zapoznać się z kilkoma prostymi technikami zabiegowymi. Początkowo zaleca się dosyć częste wykonywanie zabiegów, aż do uzyskania zadowalających efektów.

Następnie konieczne jest wykonywanie masażu w trochę dłuższych odstępach czasu w celu podtrzymania efektów. Po całkowitej rezygnacji z sesji zabiegów masażu – niestety często cellulit powraca do dawnej formy.

Masaż próżniowy

Masaż próżniowy jest to masaż mechanicznym, który rozluźnia zwartą tkankę i otwiera zamknięte komórki, usuwając nadmiar płynów i usprawniając krążenie. Jeden wałek podnosi delikatnie skórę, drugi natomiast masuje dany obszar, przyczyniając się do usunięcia zbędnych płynów z tkanek. Próżnia powoduje, że tkanka jest znacznie szybciej spalana, a krążenie krwi usprawnione.

Presoterapia to masaż uciskowy, który pozytywnie wpływa na układ krwionośny i limfatyczny. Aparat do presoterapii zapewnia odpowiedni ucisk struktur limfatycznych i naczyniowych, co usprawnia eliminację toksyn i zbędnych płynów oraz dotlenia tkanki.

2.3. Ultradźwięki

Przy wielu zabiegach antycellulitowych wykorzystywane są fale dźwiękowe, ultradźwięki czy prąd elektryczny. Używa się w tym celu elektrod lub płytek, które są umieszczane bezpośrednio na partii ciała dotkniętej cellulitem.

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów antycellulitowych głównymi założeniami tych terapii są: usprawnienie lokalnego mikrokrążenia, eliminacja nadmiaru płynów oraz przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.

Ultradźwięki to zjawisko wykorzystywane w medycynie od dawna, m.in. w diagnostyce czy zabiegach chirurgicznych. Z ich wyjątkowych właściwości postanowili skorzystać również eksperci medycyny estetycznej. Za pomocą technologii HIFU (high intensity focused ultrasound) możliwe jest wykonanie bezinwazyjnego liftingu, ale też rozbicie komórek tłuszczowych, a więc wyszczuplenie oraz zniwelowanie lipodystrofii.

Wszystko dzięki kontrolowanemu nagrzewaniu tkanki, co rozbija komórki tłuszczowe, a także pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, a to z kolei poprawia jędrność skóry. Technologia Scizer pozwala fali dotrzeć aż na 13 mm w głąb tkanki bez naruszania jej ciągłości, a specjalna głowica emituje je na polu 46x46 mm.

Zaopatrzenie urządzenia w skaner pozwala ekspertom na zachowanie pełnej kontroli podczas zabiegu, a tym samym na zwiększenie jego efektywności i bezpieczeństwa. Procedura nie wymaga okresu rekonwalescencji i jest właściwie bezbolesna, co czyni ją niezwykle komfortową dla pacjenta.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2.4. Zabieg radiofrekwencji

Zabiegi na cellulit z użyciem radiofrekwencji działają na zasadzie podobnej do tych opartych na ultradźwiękach. Również wywołują efekt termiczny za pomocą fal, tym samym wyszczuplając, niwelując cellulit oraz ujędrniając skórę. Najczęściej sposoby na cellulit wykorzystujące fale radiowe nie wymagają naruszania ciągłości skóry, co może być niezwykle atrakcyjne dla pacjentów.

Jednak w przypadku towarzyszącej cellulitowi wiotkości skóry eksperci Bieńkowscy Clinic rekomendują technologię Attiva, opartą na rozgrzewaniu tkanki bezpośrednio w miejscu występowania problemu, zamiast transdermalnie. Podczas zabiegu pod skórę wprowadzana jest cienka kaniula, pełniąca również funkcję sondy. W ten sposób lekarz może w pełni kontrolować przebieg zabiegu oraz uczynić go niezwykle skutecznym.

Zależnie od możliwości pacjenta, lekarz może przeprowadzić bardziej lub mniej intensywną kurację. Rekonwalescencja po zabiegu nie powinna jednak trwać dłużej niż trzy dni. Zabieg nie jest też szczególnie bolesny.

3. Kosmetyki antycellulitowe

Na cellulit działają również preparaty kosmetyczne dostępne na rynku. Najpopularniejszym składnikiem aktywnym w nich zawartym jest z reguły kofeina Składnik ten przyśpiesza mikrokrążenie i uwalnianie toksyn z organizmu.

Warto pamiętać o tym, że rzeczywiście kosmetyki mogą poprawić kondycję skóry, ale są metodą wspomagającą działanie innych zabiegów terapii cellulitu. Cellulit nie zostanie zredukowany tylko i wyłącznie w wyniku stosowania kremów i balsamów.

4. Pozostałe zabiegi antycellulitowe

Do innych najbardziej zannych zabigów antycellulitowych zalicza się:

  • drenaż limfatyczny
  • endermologię
  • krioterapię
  • mezoterapię
  • bańki chińskie

4.1. Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to specjalistyczny masaż, który poprawia przepływ limfy i przyspiesza usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii. Drenaż limfatyczny to nie tylko skuteczny sposób na cellulit, ale także dobra metoda na oczyszczanie organizmu. Poza tym drenaż limfatyczny wygładza skórę i zmniejsza opuchliznę nóg. Można go wykonywać ręcznie lub za pomocą specjalnych aparatów. Zabieg kosztuje od 50 do 160 zł.

4.2. Endermologia

Ten zabieg na cellulit polega na masażu z użyciem specjalnego urządzenia, wykorzystującego podciśnienie. Przed wykonaniem zabiegu endermologii na ciało zakłada się specjalny kostium. Masaż poprawia krążenie krwi i limfy oraz wspomaga usuwanie toksyn. To jeden z rodzajów zabiegów ujędrniających. Aby endermologia była skuteczna, trzeba wykonać 14-20 zabiegów, po 2 tygodniowo. Cena jednego zabiegu wynosi 100-160 zł.

4.3. Krioterapia

Krioterapia, a więc zimnolecznictwo, dodatkowo likwiduje obrzęki. Laseroterapii nie należy mylić z operacją laserową, czyli laserowym usuwaniem cellulitu, które przeprowadza się zwykle jednorazowo. Laseroterapia, aby przyniosła długotrwale efekty, powinna być powtórzona przynajmniej 15 razy. Koszt jednego takiego zabiegu na cellulit wynosi około 200 zł.

4.4. Mezoterapia

Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnym koktajlem z kofeiną i wyciągiem z karczocha- substancji poprawiających ukrwienie, przyspieszających spalanie tłuszczu oraz stymulujących metabolizm. Mezoterapia przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Po tym zabiegu na cellulit mogą powstawać małe siniaki, które znikają po kilku dniach. Cena jednego zabiegu to 300 zł. Zabiegi mezoterapii należy wykonywać w 8 do 10 seansach z ok. 1-2 tygodniowymi przerwami.

Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje impulsy elektryczne (sekwencja trzech rodzajów prądu), które pomagają reaktywować procesy fizjologiczne w komórkach. Po przeprowadzeniu serii 10-12 zabiegów 2-3 razy w tygodniu poprawia się metabolizm skóry, co pozwala utrzymać efekt przez dłuższy czas. Cellulit się zmniejsza, a skóra staje się bardziej jędrna. Przy bezigłowej mezoterapii nie powstają siniaki. Koszt jednego zabiegu wynosi około 200 zł.

4.5. Masaż bańką chińską

Masaż przy pomocy bańki chińskiej polega na leczeniu cellulitu za pomocą podciśnienia. Podciśnienie, które wytwarza się w bańce przez usunięcie z niej powietrza, powoduje zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką, wpływając na intensywne ich przekrwienie. Bańka chińska pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. Wpływa to na redukcję tkanki tłuszczowej. Bańka chińska ma nieocenioną moc w zastosowaniu w kuracji antycellulitowej lub jako drenaż limfatyczny.

5. Dieta antycellulitowa

Niewątpliwie kluczem do uzyskania pięknej sylwetki wolnej od cellulitu jest regularne stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych oraz zabiegów wspomagających eliminację tego defektu. Pamiętajmy o tym, że systematyka jest najważniejsza.

Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów w walce z cellulitem, należy:

  • łączyć techniki - spośród wielu dostępnych technik i zabiegów należy wybrać te, które są najbardziej dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb;
  • używać odpowiednich kosmetykówkosmetyki wyszczuplające i antycellulitowe muszą być odpowiednio dobrane do specyfiki naszego problemu oraz być stosowane w odpowiedni sposób (ich aplikacji zawsze musi towarzyszyć masaż);
  • dbać o równowagę w organizmie – wszelkim zabiegom powinna towarzyszyć odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Przy zachowaniu powyższych zaleceń wszystkie zabiegi kosmetyczne dają o wiele lepsze rezultaty.

Mgr Joanna Hirszler
Cellulit jest znaną zmorą wielu kobiet.
Cellulit jest znaną zmorą wielu kobiet. (Zdjęcie autorstwa: Daniela / CC BY 2.0)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.