Trwa ładowanie...

Zabiegi na cellulit

Cellulit jest znaną zmorą wielu kobiet. Ten defekt kosmetyczny dotyczy zarówno młodych dziewczyn, jak i starszych kobiet. Często dotyka nawet osoby dbające o linię, które na co dzień stosują odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Czy istnieją zabiegi, które umożliwią nam pożegnanie cellulitu na zawsze?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Czym jest cellulit?

Masaż antycellulitowy dla kobiet
Masaż antycellulitowy dla kobiet

Cellulit, czyli tzw. "pomarańczowa skórka" to zmora bardzo wielu kobiet. Istnieje na szczęście dość sporo...

zobacz galerię

Cellulitem nazywamy lipodystrofię tkanki tłuszczowej. Polega to na jej nieprawidłowym rozmieszczeniu, co w efekcie powoduje widoczną gołym okiem, pofałdowaną i nierówną powierzchnię skóry na pośladkach, udach, ramionach, a  nawet łydkach.  Przyczyny powstawania cellulitu są liczne (nieprawidłowe krążenie, zaburzona gospodarka hormonalna, nagromadzenie toksyn, złe utlenienie tkanek itd.) i powinny być likwidowane jednocześnie.

Najłagodniejsza postać "pomarańczowej skórki" widoczna jest jedynie wówczas, gdy mocno uchwycimy fałd skóry w obrębie danej partii ciała. W innych przypadkach cellulit może być widoczny nawet gołym okiem. Można wtedy dostrzec na powierzchni ciała drobne wgłębienia i nierówności.

 

2. Rodzaje zabiegów na cellulit

Istnieje wiele różnorodnych metod i terapii antycellulitowych. Większość z nich polega na przyspieszaniu metabolizmu skóry oraz rozbijaniu tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że nawet te najbardziej skuteczne metody leczenia mogą rzeczywiście zredukować cellulit, jednak często po ich zaprzestaniu zmiany  wracają.

Jedną z metod redukcji cellulitu jest terapia wykorzystująca działanie lasera. Światło lasera penetruje komórki tłuszczowe i powoduje ich rozbicie. W celu uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się wykonanie kilku do kilkunastu sesji, co wiąże się z kilkutygodniowym oczekiwaniem na efekty.

Kolejną dosyć popularną metodą umożliwiającą redukcję cellulitu jest specjalny masaż. Zabieg ten poprawia krążenie, usprawnia uwalnianie toksyn z organizmu i zmniejsza widoczność cellulitu. Co więcej, masaż można wykonywać nie tylko w profesjonalnych punktach, ale również samemu w warunkach domowych. Wystarczy zapoznać się z kilkoma prostymi technikami zabiegowymi. Początkowo zaleca się dosyć częste wykonywanie zabiegów, aż do uzyskania zadowalających efektów. Następnie konieczne jest wykonywanie masażu w trochę dłuższych odstępach czasu w celu podtrzymania efektów. Po całkowitej rezygnacji z sesji zabiegów masażu – niestety często cellulit powraca do dawnej formy.

Masaż próżniowy jest to masaż mechanicznym, który rozluźnia zwartą tkankę i otwiera zamknięte komórki, usuwając nadmiar płynów i usprawniając krążenie. Jeden wałek podnosi delikatnie skórę, drugi natomiast masuje dany obszar, przyczyniając się do usunięcia zbędnych płynów z tkanek. Próżnia powoduje, że tkanka jest znacznie szybciej spalana, a krążenie krwi usprawnione.

Presoterapia to masaż uciskowy, który pozytywnie wpływa na układ krwionośny i limfatyczny. Aparat do presoterapii zapewnia odpowiedni ucisk struktur limfatycznych i naczyniowych, co usprawnia eliminację toksyn i zbędnych płynów oraz dotlenia tkanki.

Przy wielu zabiegach antycellulitowych wykorzystywane są fale dźwiękowe, ultradźwięki czy prąd elektryczny. Używa się w tym celu elektrod lub płytek, które są umieszczane bezpośrednio na partii ciała dotkniętej cellulitem. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów antycellulitowych głównymi założeniami tych terapii są: usprawnienie lokalnego mikrokrążenia, eliminacja nadmiaru płynów oraz przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.

Na cellulit działają również preparaty kosmetyczne dostępne na rynku. Najpopularniejszym składnikiem aktywnym w nich zawartym jest z reguły kofeina. Składnik ten przyśpiesza mikrokrążenie i uwalnianie toksyn z organizmu. Warto pamiętać o tym, że rzeczywiście kosmetyki mogą poprawić kondycję skóry, ale są metodą wspomagającą działanie innych zabiegów terapii cellulitu. Cellulit nie zostanie zredukowany tylko i wyłącznie w wyniku stosowania kremów i balsamów.

Do innych najbardziej zannych zabigów antycellulitowych zalicza się:

  1. Drenaż limfatyczny – specjalistyczny masaż, który poprawia przepływ limfy i przyspiesza usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii. Drenaż limfatyczny to nie tylko skuteczny sposób na cellulit, ale także dobra metoda na oczyszczanie organizmu. Poza tym drenaż limfatyczny wygładza skórę i zmniejsza opuchliznę nóg. Można go wykonywać ręcznie lub za pomocą specjalnych aparatów. Zabieg kosztuje od 50 do 160 zł.
  2. Endermologia – ten zabieg na cellulit polega na masażu z użyciem specjalnego urządzenia, wykorzystującego podciśnienie. Przed wykonaniem zabiegu endermologii na ciało zakłada się specjalny kostium. Masaż poprawia krążenie krwi i limfy oraz wspomaga usuwanie toksyn. To jeden z rodzajów zabiegów ujędrniających. Aby endermologia była skuteczna, trzeba wykonać 14-20 zabiegów, po 2 tygodniowo. Cena jednego zabiegu wynosi 100-160 zł.
  3. Krioterapia, a więc zimnolecznictwo, dodatkowo likwiduje obrzęki. Laseroterapii nie należy mylić z operacją laserową, czyli laserowym usuwaniem cellulitu, które przeprowadza się zwykle jednorazowo. Laseroterapia, aby przyniosła długotrwale efekty, powinna być powtórzona przynajmniej 15 razy. Koszt jednego takiego zabiegu na cellulit wynosi około 200 zł.
  4. Mezoterapia – polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnym koktajlem z kofeiną i wyciągiem z karczocha- substancji poprawiających ukrwienie, przyspieszających spalanie tłuszczu oraz stymulujących metabolizm. Mezoterapia przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Po tym zabiegu na cellulit mogą powstawać małe siniaki, które znikają po kilku dniach. Cena jednego zabiegu to 300 zł. Zabiegi mezoterapii należy wykonywać w 8 do 10 seansach z ok. 1-2 tygodniowymi przerwami.
  5. Mezoterapia bezigłowa – wykorzystuje impulsy elektryczne (sekwencja trzech rodzajów prądu), które pomagają reaktywować procesy fizjologiczne w komórkach. Po przeprowadzeniu serii 10-12 zabiegów 2-3 razy w tygodniu poprawia się metabolizm skóry, co pozwala utrzymać efekt przez dłuższy czas. Cellulit się zmniejsza, a skóra staje się bardziej jędrna. Przy bezigłowej mezoterapii nie powstają siniaki. Koszt jednego zabiegu wynosi około 200 zł.
  6. Bańka chińska – polega na leczeniu cellulitu za pomocą podciśnienia. Podciśnienie, które wytwarza się w bańce przez usunięcie z niej powietrza, powoduje zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką, wpływając na intensywne ich przekrwienie. Bańka chińska pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. Wpływa to na redukcję tkanki tłuszczowej. Bańka chińska ma nieocenioną moc w zastosowaniu w kuracji antycellulitowej lub jako drenaż limfatyczny.

Niewątpliwie kluczem do uzyskania pięknej sylwetki wolnej od cellulitu jest regularne stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych oraz zabiegów wspomagających eliminację tego defektu. Pamiętajmy o tym, że systematyka jest najważniejsza.

Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów w walce z cellulitem, należy:

  • łączyć techniki - spośród wielu dostępnych technik i zabiegów należy wybrać te, które są najbardziej dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb;
  • używać odpowiednich kosmetykówkosmetyki wyszczuplające i antycellulitowe muszą być odpowiednio dobrane do specyfiki naszego problemu oraz być stosowane w odpowiedni sposób (ich aplikacji zawsze musi towarzyszyć masaż);
  • dbać o równowagę w organizmie – wszelkim zabiegom powinna towarzyszyć odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Przy zachowaniu powyższych zaleceń wszystkie zabiegi kosmetyczne dają o wiele lepsze rezultaty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.