Trwa ładowanie...

Żyworódka na zdrową skórę i włosy. Jak dbać o urodę z wykorzystaniem kalanchoe?

 Katarzyna Kurek
02.09.2022 17:35
Żyworódka (kalanchoe) posiadają walory prozdrowotne
Żyworódka (kalanchoe) posiadają walory prozdrowotne (Adobe Stock)

Żyworódka (kalanchoe) jest rośliną należącą do grupy sukulentów, roślin gruboszowatych. Istnieje wiele gatunków tego kwiatu, a najbardziej znane to żyworódka pierzasta i Daigremonta. Która żyworódka jest lecznicza? Jak szybko leczyć zajady z pomocą kalanchoe? Przy jakich jeszcze problemach może pomóc kwiat?

spis treści

1. Czym jest żyworódka?

Żyworódka (kalanchoe), to roślina, która wywodzi się z rodziny sukulentów (roślin gruboszowatych). Kwiat znany jest w różnych częściach świata, bowiem niektóre gatunki kalanchoe posiadają niezwykłe walory prozdrowotne.

Do najbardziej znanych odmian kalanchoe w Polsce zalicza się:

Zobacz film: "Cudowne właściwości żyworódki. Polacy na tropie nowego leku"
  • Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) – zwana także grubolistem sprężystym, czy płodnolistem kielichowym. Posiada szerokie zastosowanie lecznicze, można stosować ją zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
  • Żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) – brzegi jej liści pokryte są drobnymi rozmnóżkami. Wykazuje mniej leczniczych właściwości, niż kalanchoe pinnata. Należy stosować ją tylko zewnętrznie.
  • Żyworódka wąskolistna (Kalanchoe tubiflora) – jest rośliną trującą i nie ma zastosowań leczniczych. Jak wygląda żyworódka trująca? Zdjęcia dostępne w sieci dobrze oddają jej estetykę. Roślina ma przede wszystkim ciemnozielone, długie, wąskie liście.
  • Żyworódka omszona (Kalanchoe tomentosa) – ten kwiat żyworódki jest wykorzystywany dekoracyjnie z uwagi na swoje oryginalne, omszone liście.

2. Zastosowanie żyworódki

Kalanchoe to przede wszystkim roślina ozdobna, o dużych walorach dekoracyjnych. Zastosowanie żyworódki jest jednak dużo szersze – oprócz walorów ozdobnych, ma także szerokie właściwości prozdrowotne. Wiele jednak zależy od gatunku rośliny.

2.1. Właściwości żyworódki pierzastej

Żyworódka pierzasta jest rośliną bogatą w witaminę C, a także makro i mikroelementy, selen, miedź, krzem, żelazo, cynk, wapń, potas, bor, glin, mangan. Roślina wykazuje właściwości przeciwzapalne i regenerujące.

Ma działanie antygrzybicze i bakteriobójcze. Może być stosowana zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie w formie:

  • Świeżego soku z żyworódki – wspomagająco przy leczeniu chorób skórnych, takich jak trądzik, egzema, czy liszaj. Sok z żyworódki to także domowy sposób na zajady. Jak pozbyć się zajadów? Wystarczy przykładać chore miejsce gazikiem nasączonym sokiem z żyworódki (ok. 15 min).
  • Okładów z liści – innym sposobem na przewlekłe zajady może być stosowanie okładów z liści żyworódki. Są one pomocne także w leczeniu blizn, stanów zapalnych i grzybiczych skóry. Liście Kalanchoe są pomocne także w pozbywaniu się cieni pod oczami.
  • Nalewki z żyworódki – to sprawdzone lekarstwo na ból gardła i chrypę. Sprawdza się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nalewka z żyworódki może być stosowana także inaczej niż doustnie. Na jej bazie przygotowywać można wcierki, czy płyny do nacierania.
  • Maceratu żyworódkowego – żyworódka w płynie może być stosowana spożywczo na odporność i wzmocnienie, jak i zewnętrznie (przyspiesza gojenie się ran, łagodzi stany zapalne).
  • Maści żyworódkowej – na trądzik i łuszczycę pomocna może być maść z żyworódki. Opinie na temat takiej maści są bardzo pozytywne – ma ona właściwości odżywcze oraz kojące. Świetnie sprawdza się przy pielęgnacji skóry suchej. Jest pomocna również przy popękanych i rogowaciejących stopach.

2.2. Właściwości żyworódki Daigremonta

W odróżnieniu od Kalanchoe pinnata, żyworódka Daigremonta może być stosowana tylko zewnętrznie. Roślina ta świetnie sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Wykorzystywana jest najczęściej wspomagająco do leczenia ran oraz oparzeń.

3. Żyworódka: przeciwwskazania

Zewnętrznego stosowania żyworódki nie zaleca się w przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych, np. pieczenia skóry. Wewnętrzne stosowanie kalanchoe nie jest wskazane u osób z podwyższonym poziomem potasu.

W przypadku dzieci, kobiet w ciąży i w okresie laktacji stosowanie wewnętrzne należy skonsultować z lekarzem. Także osoby, które cierpią na choroby przewlekłe i zażywają leki, powinny wcześniej skontaktować się ze specjalistą.

4. Żyworódka pierzasta: korzyści dla skóry i włosów

Cenne właściwości żyworódki wykorzystywane są nie tylko w kosmetykach domowych. Ekstrakty z żyworódki są bowiem składnikami kosmetyków pielęgnacyjnych i nawilżających.

Żyworódka działa kojąco na skórę, może łagodzić także objawy alergii. Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości rośliny sprawiają, że jest ona wykorzystywana także w kosmetykach dla cery wrażliwej, skłonnej do wyprysków (np. żyworódka w płynie wzbogacona ekstraktami z innych roślin). Nierzadko kalanchoe jest łączona z aloesem, co wzbogaca jej działanie. Regularne stosowanie kosmetyków z jej ekstraktem przywraca skórze świeżość i blask.

Kalanchoe pinnata wykorzystywana jest także w produktach do pielęgnacji włosów. Wyciągi z tej rośliny wspomagają regenerację skóry głowy, są pomocne w zwalczaniu łupieżu. Żyworódka odżywia również cebulki włosów i hamuje wypadanie włosów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze