Trwa ładowanie...

Cienie i worki pod oczami - przyczyny, domowe sposoby i ich usuwanie

Cienie i worki pod oczami to częsty problem kobiet w różnym wieku.
Cienie i worki pod oczami to częsty problem kobiet w różnym wieku. (123rf)

Cienie pod oczami pojawiają się u wielu przemęczonych ludzi. Skóra wokół oczu często postarza nawet młode osoby. Jakie są tego przyczyny i co można zrobić, aby wyglądać świeżo i promiennie? Na szczęście, cienie i worki pod oczami można zmniejszyć po zastosowaniu kilku prostych wskazówek. Nie należy jednak nastawiać się na to, że cienie i worki pod oczami znikną w krótkim czasie. Usuwanie zmian to długotrwały proces, który nie musi zakończyć się powodzeniem.

spis treści

1. Skąd się biorą cienie pod oczami?

Cienie pod oczami pojawiają się często po nieprzespanej nocy. Gdy organizm jest zmęczony, niezregenerowany, to właśnie w taki sposób manifestuje swoje niezadowolenie.

Sińce pod oczami w przypadku niektórych osób są konsekwencją procesu starzenia się skóry. Z wiekiem staje się ona cieńsza, co sprawia, że znajdujące się pod nią żyły i naczynka są bardziej widoczne.

Ciemniejsze zabarwienie pod powiekami to także konsekwencja złego stylu życia. Może być spowodowane paleniem papierosów, przewlekłym stresem, spożywaniem alkoholu. Zmiany tego rodzaju uwidaczniają się również w sytuacji dłuższego stosowania niektórych leków, m.in. tabletek antykoncepcyjnych.

Zobacz film: "Automasaż twarzy – to takie proste!"

Problem cieni pod oczami może być również związany z alergią, np. na składnik kremu do twarzy, kurz lub sierść zwierząt.

2. Przyczyny powstawania cieni i worków pod oczami

Cienie, worki i zmarszczki pod oczami mają zwykle podobne źródło. Istotne są czynniki genetyczne, proces starzenia skóry, a także tryb życia. Nawet jeśli dana osoba wysypia się i prowadzi zdrowy styl życia, ryzyko cieni pod oczami i innych defektów urody wzrasta, jeśli członkowie rodziny mają do nich skłonność.

Cienie pod oczami mogą być również spowodowane niedoborem witaminy B6 i kwasu foliowego. W takiej sytuacji wzbogacenie diety o produkty zawierające te witaminy lub przyjmowanie suplementów może pomóc w pozbyciu się podkówek pod oczami.

Z kolei jeśli cieniom winna jest alergia, należy przede wszystkim zidentyfikować alergen. Usunięcie go z otoczenia lub podjęcie leczenia może wiele zdziałać. Ciekawostką jest fakt, że alergicy stosunkowo często cierpią na niedobory witamin z grupy B. Aby uniknąć takich problemów, warto regularnie przyjmować multiwitaminy.

Pamiętaj, że nietolerancja glutenu też może spowodować ciemne zabarwienie pod oczami. Na wszelki wypadek sprawdź, czy nie jesteś uczulony na gluten.

3. Cienie pod oczami - objaw choroby

Jeśli sińce pod oczami nabierają charakteru przewlekłego, a ponadto towarzyszą im inne objawy (np. ból głowy, ból brzucha), warto problem ten zasygnalizować lekarzowi pierwszego kontaktu. Dobrze by było, gdyby zlecił on wykonanie badania krwi.

Sińce pod oczami mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy. Chorobie towarzyszy ponadto zmęczenie, nadmierna senność i spadek nastroju.

Cienie pod oczami mogą ponadto być objawem chorób takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, alergiczne zapalenie spojówek. Wskazywać mogą także na schorzenia wątroby, nerek i śledziony. Są częstym objawem anemii, której to chorobie towarzyszą również zawroty głowy, bladość skóry, zaburzenia koncentracji i osłabienie.

Sińce pod oczami to w wielu przypadkach sygnał, że organizm jest odwodniony lub niedożywiony. Powszechniej mówi się również o tym, że objaw ten wywołać mogą pasożyty.

Jeśli zmiana stylu życia nie zmniejszy ciemnego zabarwienia pod oczami, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań (morfologia, badanie moczu).

4. Usuwanie cieni i worków pod oczami

Przede wszystkim należy wykonać badania, aby dowiedzieć się, czy cienie i worki pod oczami nie są objawem choroby. Pozbycie się ich warto zacząć od zmian w trybie życia. Wysypianie się, zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia mogą być rozwiązaniem problemu.

Obecnie dostępne są różne dermatologiczne zabiegi, które pozwalają pozbyć cię cieni pod oczami, warto jednak zastosować naturalne rozwiązania, które nie powodują skutków ubocznych. Należy do nich:

  • rumianek,
  • witamina E,
  • unikanie stresu,
  • unikanie długotrwałego opalania,
  • dieta bogata w witaminę K i żelazo,
  • ograniczenie spożycia tłuszczów,
  • dieta bogata w błonnik,
  • spożywanie większej ilości owoców i warzyw,
  • spożywanie ryb,
  • unikanie przetworzonej żywności,
  • wypijanie 8 szklanek wody dziennie.

Kremy pod oczy nie rozwiążą problemu, ale nawilżą skórę i poprawią jej wygląd. Jeśli stosujesz korektor pod oczy, wybierz taki z witaminą C lub E. Pomocne mogą być także ćwiczenia, na przykład masaż skóry pod oczami opuszkami palców.

Worki pod oczami, cienie i zmarszczki są trudne do usunięcia. Wyżej wymienione wskazówki pomagają w zmniejszeniu defektów okolic oczu, zwłaszcza gdy są stosowane regularnie, ale nie gwarantują ich pełnego usunięcia.

5. Domowe sposoby na cienie i worki pod oczami

Przed udaniem się do kosmetyczki warto wypróbować domowe sposoby na worki i cienie pod oczami. Do najpopularniejszych metod usuwania tych niedoskonałości należą:

  • okłady z plasterków ogórka,
  • kompresy ze schłodzonych torebek herbaty,
  • przykładanie do oczu schłodzonych żelowych okularów (są dostępne w większości drogerii),
  • nakładanie na powieki pasty z surowego ziemniaka na pół godziny,
  • przykładanie na powieki schłodzonej w zamrażalniku łyżki,
  • wysypianie się,
  • zdrowa dieta bogata w witaminy,
  • unikanie używek, na przykład alkoholu i papierosów,
  • ograniczenie kofeiny,
  • ograniczenie spożycia soli,
  • niepocieranie oczu,
  • noszenie okularów słonecznych,
  • regularna aktywność fizyczna.
Sprawdzone domowe sposoby na cienie pod oczami
Sprawdzone domowe sposoby na cienie pod oczami [8 zdjęć]

Często można poznać, czy ktoś jest zestresowany lub zmęczony, patrząc na twarz, a szczególnie na okolicę

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze