Spożywanie otrębów podczas odchudzania

prosze pomozcie ktore otreby sa lepsze na odchudzanie pszenne czy owsiane , ile jesc ich dziennie , i czy gotowac czy na surowo

Witam, otręby pszenne warto dodawać na surowo np. do jogurtu czy sałatek, jednak ze względu na duża ilość błonnika proszę zacząć od łyżeczki dziennie i co kilka dni zwiększać, do ilości tolerowanej (czy nie wywołującej np, zaparć). Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. U niektórych osób duża ilość błonnika powoduje zaparcia u innych pomaga. Otręby owsiane również można stosować jako wzbogacenie diety np. zamiast płatków do jogurtu, mają mniejszą ilość błonnika, więc nie trzeba martwić się o zaparcia.

Otręby są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik spełnienia wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka m.in. reguluje pracę przewodu pokarmowego, pomaga w zaparciach i daje uczucie sytości, usuwa toksyny z organizmu itd. Żeby błonnik spełniał swoje funkcje należy pić ok 1,5 - 2 l płynów na dobę. Z otrębami trzeba ostrożnie bowiem spożyte w nadmiarze mogą podrażnić jelita. Maksymalnie dziennie można spożyć 2 łyżki otrębów. Proponuję po łyżeczce dodawać do jogurtu, soku, dressingu do sałatek. Najlepiej spożywać je na surowo.

Pozdrawiam,

Katarzyna Migoń
www.provita-katowice.pl

Otręby pszenne maja dużo większą zawartość błonnika niż owsiane. Oba są korzystne w trakcie diety odchudzającej, żeby nie przesadzać to warto dodawać 2 łyżki do jogurtu (np. na 2 śniadanie) lub posypywać surówkę. Żeby się nie znudziło i w ramach urozmaicenia diety można je stosować zamiennie lub mix: jedna łyżka pszennych, jedna owsianych. Proszę pamiętać o odpowiedniej ilości płynów, aby nie dopuścić do zaparć.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Można je stosować zamiennie , ale nie powinny być jedynym źródłem błonnika w diecie - proszę pamiętać tez o 5 porcjach owoców i warzyw oraz gruboziarnistych kaszach. W diecie ważne jest urozmaicenie. Pozdrawiam