Trwa ładowanie...

Awokado – właściwości pielęgnacyjne i zastosowanie

 Katarzyna Kurek
28.10.2022 17:12
Awokado jest częstym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych
Awokado jest częstym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych (Adobe Stock)

Awokado to bardzo odżywczy owoc, który ma szereg cennych właściwości prozdrowotnych. Dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, przez co znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Jak stosować awokado w pielęgnacji urody? Jak działa owoc na skórę i włosy? Na jakie problemy pomaga?

spis treści

1. Awokado – superfood dla skóry

Awokado, znane też jako „smaczliwka” albo „gruszka aligatora”, uznaje się za jeden z najzdrowszych owoców na świecie i zalicza się do tzw. superfood. Owoc posiada wiele cennych składników odżywczych, wspomagających organizm, a z jego dobroczynnych właściwości korzysta się nie tylko w kuchni, ale też i w kosmetyce.

Jakie witaminy ma awokado? Zawiera witaminy A, B1, B2, C, PP, K i E. Smaczliwka jest też doskonałym źródłem minerałów (żelazo, fosfor, potas, wapń, magnez, miedź, mangan, cynk). W owocu znajduje się niewiele cukrów prostych oraz sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6).

Zobacz film: "Sprawdzone sposoby na niedojrzałe awokado"

2. Jakie właściwości ma awokado?

Wszystkie cenne składniki odżywcze zawarte w owocu tworzą prozdrowotną mieszankę, która ma zbawienny wpływ na urodę. Awokado jest częstym składnikiem różnorodnych kosmetyków. Owoc wykorzystuje się zarówno w pielęgnacji ciała, twarzy, jak i włosów.

Awokado ma następujące właściwości pielęgnacyjne:

  • odżywcze i nawilżające – odżywia skórę witaminami, zapobiega nadmiernej utracie wody,
  • przeciwstarzeniowe – składniki aktywne chronią skórę przed niszczącym działaniem wolnych rodników, hamują przedwczesne starzenie się
  • wzmacniające i ochronne – chroni skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, wzmacnia naskórek,
  • kojące, regeneracyjne.

3. Awokado w pielęgnacji urody

Z uwagi na to, że awokado ma duży potencjał pielęgnacyjny jest częstym składnikiem różnorodnych kosmetyków, takich jak:

Owoc awokado można także wykorzystać do samodzielnego przygotowania bardzo prostych, a jednocześnie niezwykle skutecznych domowych kosmetyków.

3.1. Domowa maseczka na twarz z awokado

Domowe maseczki z awokado to prawdziwy kosmetyczny hit. Dużą popularnością cieszy się w ostatnim czasie, chociażby maseczka ze smaczliwki i banana. Miękkie owoce wystarczy rozgnieść widelcem i połączyć do uzyskania jednolitej konsystencji. Do masy można dodać także żółtko i odrobinę miodu.

Taka owocowa papka doskonale nawilża i odżywia skórę. Po zabiegu cera staje się napięta, pełna blasku i zaskakująco gładka.

3.2. Peeling DIY z awokado

Awokado można wykorzystać także do domowego peelingu. Wystarczy wyjąć i wysuszyć lub upiec pestki owocu. Następnie należy rozbić je tłuczkiem i rozdrobnić w blenderze. Pestki można też zetrzeć na tarce.

Następnie łyżkę startych drobinek trzeba zmieszać z dowolnym olejkiem np. arganowym i przystąpić do masażu skóry. Taki peeling do ciała wygładzi skórę, ale także odżywi ją i pobudzi krążenie.

3.3. Odżywka do włosów z awokado

Odżywka z awokado na włosy to kolejny pomysł na wykorzystanie tego owocu. Wystarczy połączyć awokado z bananem i odrobiną soku lub żelu z aloesu. Taka naturalna papka świetnie odżywi włosy, doda im blasku i wygładzi je.

4. Olej z awokado

Olej awokado zaliczany jest do najzdrowszych olejów na świecie. Wykorzystywany jest zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji urody. W celach kosmetycznych najlepiej sprawdza się ten tłoczony na zimno i nierafinowany.

Olej z awokado ma właściwości nawilżające, odżywcze, przeciwzmarszczkowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wykazuje również działanie wygładzające i regenerujące.

4.1. Olej z awokado na włosy

Olejek awokado jest łatwo wchłaniany przez włosy, wnika w nie, doskonale odżywiając. Powstrzymuje wypadanie włosów, zapobiega ich przesuszeniu, puszeniu oraz dodaje im blasku. Jak stosować olej z awokado na włosy?

Olejek można stosować zarówno na włosy, jak i skórę głowy. Produkt jest odpowiedni nie tylko do olejowania fryzury, ale także do zabezpieczania końcówek po myciu.

Gdzie kupić olej z awokado na włosy? Produkt można dostać w większości drogerii. Ważne, by wybierać 100 proc. naturalny, nierafinowany olej.

4.2. Olej z awokado na twarz

Olejek z awokado do twarzy świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery delikatnej, wrażliwej, oraz skłonnej do podrażnień. Polecany jest też do cery przesuszonej, odwodnionej, pozbawionej blasku oraz dojrzałej.

Jak stosować olejek z awokado na twarz? Można łączyć go z kremem, pielęgnacyjnym serum lub stosować samodzielnie. Dobrze sprawdza się także do pielęgnacji ust czy okolic oczu. Jest też pomocny przy demakijażu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze