Trwa ładowanie...

Cera wrażliwa – charakterystyka, przyczyny, pielęgnacja

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
09.05.2024 12:36
Cera wrażliwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Cera wrażliwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. (Adobe stock)

Cera wrażliwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie służą jej kosmetyki myjące z dużą ilością detergentów myjących czy toniki na bazie alkoholu. Jakie są najczęstsze objawy wrażliwości cery? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja cery wrażliwej?

spis treści

1. Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa nadmiernie reaguje różne czynniki np. substancje zapachowe, detergenty występujące w kosmetykach, niesprzyjające warunki atmosferyczne. Cechuje się ona zaczerwienieniem, swędzeniem, mrowieniem, rumieniem na skórze, pieczeniem, delikatnym opuchnięciem czy uczuciem ściągnięcia. Kontakt z różnorodnymi czynnikami takimi jak promieniowanie słoneczne czy wiatr powoduje u posiadaczy cery wrażliwej zwiększoną reaktywność.

Najczęściej spotykanym rodzajem skóry wrażliwej jest nadwrażliwa skóra naczynkowa. Cera nadwrażliwa sucha również jest dość powszechnym problemem wśród pacjentów. Cera wrażliwa tłusta nie występuje tak często, jak pozostałe rodzaje skóry wrażliwej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Warto wspomnieć, że problem nadmiernej wrażliwości skóry jest dość częsty u osób dotkniętych:

 • atopowym zapaleniem skóry,
 • wypryskiem kontaktowym,
 • alergiami.

2. Jakie są najczęstsze przyczyny wrażliwości cery?

Istnieją pewne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogą w sposób negatywny wpływać na cerę wrażliwą. Do niekorzystnych czynników zaliczyć można:

 • promieniowanie ultrafioletowe,
 • niskie i wysokie temperatury,
 • niesprzyjające warunki panujące na zewnętrz np. silny wiatr, śnieg,
 • niektóre napoje np. alkohol, mocna kawa, ostre przyprawy takie jak papryka chili czy pieprz cayenne,
 • zanieczyszczenia powietrza,
 • nadmierny stres,
 • palenie papierosów,
 • niewłaściwą pielęgnację skóry np. stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej, a nie wrażliwej, sięganie po produkty myjące z dużą ilością detergentów,
 • klimatyzowane pomieszczenia.

3. Cera wrażliwa w ciąży

Zmiany hormonalne występujące w okresie ciąży mogą u niektórych kobiet powodować nadmierną wrażliwość skóry. Zjawisko to obserwuje się u wielu pacjentek, które spodziewają się dziecka.

Skóra może w tym czasie reagować bardziej wrażliwie na różne substancje, również na produkty myjące, kremy czy toniki, które wcześniej nie wywoływały żadnych reakcji. Ciężarne powinny unikać wysokich stężeń substancji aktywnych. Kosmetyki, których nie można używać w ciąży to między innymi retinoidy oraz salicylany.

4. Jakich składników w kosmetykach powinny unikać osoby z cerą wrażliwą?

Jakich składników w kosmetykach powinny unikać osoby z cerą wrażliwą? Na cerę wrażliwą negatywnie wpływać mogą kolorowe kosmetyki, a także produkty do pielęgnacji wzbogacone o substancje zapachowe. Niekorzystnie na cerę wrażliwą działać mogą także kosmetyki zawierające retinol, alkohol lub kwasy owocowe. Cerze wrażliwej zaszkodzić mogą także częste peelingi.

5. Jakie produkty są zalecane do codziennej pielęgnacji cery wrażliwej?

Posiadacze cery wrażliwej powinny wybierać kosmetyki hipoalergiczne. Takie kremy, toniki czy inne produkty pielęgnacyjne działają łagodnie i rzadko wywołują podrażnienia, ponieważ nie mają w swoim składzie substancji, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną. Kosmetyki hipoalergiczne przeznaczone do cery wrażliwej zazwyczaj są bezzapachowe i nie zawierają sztucznych barwników.

Pielęgnacja cery wrażliwej powinna uwzględniać także kremy z filtrem SPF. Kremy przeciwsłoneczne chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a także zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Do zmywania makijażu w przypadku cery wrażliwej najlepiej sprawdzą się hipoalergiczne mleczka.

Jakie składniki aktywne dla cery wrażliwej będą najlepsze? Warto poszukać produktów, które mają w swoim składzie:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze