Trwa ładowanie...

Cera wrażliwa

Avatar placeholder
11.01.2017 13:37
Cera wrażliwa
Cera wrażliwa

Cera wrażliwa jest skłonna do szybkich reakcji alergicznych. Na skórze od razu widać zmiany w kolorycie. Osoby z bardzo wrażliwą skórą intensywnie reagują na wysokie i niskie temperatury. Na cerze uwidaczniają się zmiany nie tylko pod wpływem działania czynników atmosferycznych, ale i stresu. Skóra wrażliwa najczęściej reaguje mocnym zaróżowieniem, szczypaniem, pieczeniem i silnym swędzeniem. Przy cerze wrażliwej nie można używać większości kosmetyków zapachowych.

spis treści

1. Rodzaje cery wrażliwej

Cera wrażliwa charakteryzuje się skłonnościami do alergii, pękającymi naczynkami oraz zaczerwienieniami pojawiającymi się pod wpływem zimna lub ostrego słońca. Przyczyną wrażliwej skóry mogą być skłonności genetyczne lub brak pielęgnacji. Typ cery może określić dermatolog lub kosmetolog. Skóra wrażliwa reaguje na różne czynniki: stres, spożywane pokarmy, warunki atmosferyczne. Objawia się powstaniem rumienia na skórze, wysypki, odczuwaniem swędzenia, pieczenia czy ściągnięcia.

Jak prawidłowo dbać o skórę?
Jak prawidłowo dbać o skórę?

Każdy rodzaj cery wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zabiegów kosmetycznych oraz stosowania preparatów.

zobacz galerię
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Odwodniona skóra twarzy, przesuszona i szorstka, jest podatna na łuszczenie się i łatwo ulega podrażnieniom. To pierwszy krok do rozwoju cery wrażliwej. Przyczyną nadwrażliwości skóry jest nieprawidłowe funkcjonowanie jej zewnętrznych warstw, czyli ochronnego płaszcza lipidowego oraz naskórka. Na wrażliwej cerze łatwo uwidaczniają się stres i stany spadku odporności.

Istnieje kilka rodzajów skóry wrażliwej, ponieważ każdy typ cery może cechować się nadwrażliwością. W związku z tym wyróżnia się skórę:

  • nadwrażliwą tłustą – bardzo rzadko spotykana,
  • nadwrażliwą suchą – występuje dość często,
  • nadwrażliwą naczynkową – najczęściej spotykana.

Cera wrażliwa występuje najczęściej u osób cierpiących na alergie, np. na atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę czy wyprysk kontaktowy.

2. Pielęgnacja cery wrażliwej

Do czynników zewnętrznych niekorzystnie oddziałujących na cerę wrażliwą zalicza się m.in.:

  • detergenty znajdujące się w kosmetykach myjących,
  • substancje zapachowe,
  • promienie słoneczne,
  • silny wiatr,
  • niskie i wysokie temperatury,
  • wysokie wahania temperatury,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • niektóre napoje i pokarmy (kawa, mocna herbata, alkohol, ostro przyprawione potrawy).

Skórę wrażliwą zazwyczaj uczulają kolorowe i pachnące kosmetyki. Szczególnie niekorzystnie wpływają na nią preparaty zawierające retinol, alkohol lub kwasy owocowe. Zamiast zwykłych kosmetyków dostępnych w drogeriach warto stosowaćśrodki naturalne bądź kosmetyki hipoalergiczne do kupienia w aptece. Demakijaż twarzy można robić tłustym mlekiem i jogurtem naturalnym, a cerę nawilżać roztworem z gliceryny z dodatkiem wody różanej.

Kosmetyki hipoalergiczne przeznaczone do cery wrażliwej zazwyczaj są bezzapachowe i nie zawierają sztucznych barwników. Przy takim rodzaju skóry ważna jest ochrona przed słońcem i mrozem. W zimie należy używać tłustych kremów, a w lecie balsamów z bardzo wysokim filtrem. Do zmywania makijażu należy używać delikatnych hipoalergicznych mleczek. Nie wolno kłaść się spać bez usunięcia makijażu.

Okolice oczu są szczególnie wrażliwe, dlatego należy je przemywać bardzo delikatnie. Najlepiej przyłożyć wacik nasączony mleczkiem i odczekać chwilę, aż kosmetyk rozpuści tusz i cienie. Nie wolno mocno pocierać skóry. Do mycia twarzy nie należy używać mydła i zwykłych żeli. Najlepsze są lekkie emulsje lub dermatologiczne mydełka. Pamiętaj, by nie myć twarzy w wodzie z kranu. Warto skorzystać z wód mineralnych, a przy osuszaniu skóry używać miękkiego ręcznika przykładanego ostrożnie do twarzy.

Gdy w ciągu dnia odczuwasz, że skóra jest wysuszona i ściągnięta, spryskaj ją ciepłą wodą. Cera wrażliwa wymaga odpowiedniego nawilżania. Najlepsze dla skóry wrażliwej są kremy zawierające mało składników, lecz mające działanie łagodzące i ochronne. Przy cerze wrażliwej nie wolno zbyt często wykonywać peelingów. Oprócz produktów do ogólnej pielęgnacji cery, warto zaopatrzyć się w żel lub krem na pękające naczynka i w zielony korektor, który maskuje zaczerwienienia. Dobre kosmetyki do cery wrażliwej powinny zawierać wyciąg z rumianku lub aloesu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze