Trwa ładowanie...

Szampon do włosów

Avatar placeholder
13.01.2016 12:58
Szampon do włosów
Szampon do włosów

Jaki szampon do włosów najskuteczniej zadba o blask i dobrą kondycję włosów? – to pytanie często nasuwa się podczas zakupów, kiedy stoisz przed półkami uginającymi się od ilości produktów. Wybór jest ogromny, a ceny różne. Szamponu do włosów używa się często i ma on duży wpływ na zdrowie naszych włosów, dlatego warto czasami się zastanowić, który z nich będzie najlepszy.

Czytaj więcej

1. Wybór szamponu do włosów

Jaki jest klucz do uzyskania pięknych i lśniących włosów? Odpowiedź jest prosta – odpowiednie natłuszczenie włosów i skóry głowy. Jeśli jest niewystarczające, włosy będą suche i matowe, podczas gdy nadmiar natłuszczenia obciąża włosy. Każdy szampon, niezależnie od ceny i składników, ma bardzo proste zadanie – usunięcie nadmiaru tłuszczu, brudu i pozostałości po użytych kosmetykach. Zatem dobry szampon powinien dokładnie usuwać nadmiar natłuszczenia, jednak nie robić tego zbyt agresywnie. Aby dobrze dobrać szampon do włosów, należy zadać sobie pytanie, jakie są potrzeby naszych włosów – co stanie się łatwe do określenia, jeśli zdamy sobie sprawę, jaki jest ich rodzaj.

2. Szampony do różnych rodzajów włosów

Jeśli masz włosy suche, wybieraj delikatne szampony do włosów przesuszonych. Zazwyczaj zawierają one nawilżające kwasy tłuszczowe, które pokrywając włos, natłuszczają go i przeciwdziałają utracie wilgoci. Ważne też jest wybranie szamponu z odpowiednim pH, ponieważ zbyt zasadowe pH sprzyja utracie nawilżenia. Przy takim rodzaju włosów ważne jest stosowanie dobrej odżywki lub maski nawilżającej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jeśli masz włosy przetłuszczające się, sięgaj po szampony właśnie do takiego rodzaju włosów, ponieważ będzie on miał intensywniejsze właściwości oczyszczające. Jednak jego działanie nie powinno się opierać na całkowitym usuwaniu tłuszczów z powierzchni skóry, ponieważ nadmiernie wysuszona tłusta skóra zaczyna produkować jeszcze więcej sebum. Przy takim rodzaju włosów nie nakładaj odżywki na całą długość włosów – rób to jedynie na końcówki, które są zawsze najbardziej wysuszone. Wcieranie odżywki u nasady włosów sprawia, że nawet po ich umyciu i spłukaniu odżywki będą się one wydawać tłuste i nieświeże.

Sięgając po szampon do włosów farbowanych, dostarczasz włosom

składników, które chronią kolor przed szybkim wyblaknięciem, co pozwoli ci cieszyć się dłużej soczystym kolorem i rzadszymi zabiegami koloryzacyjnymi, które wykonywane za często fatalnie wpływają na kondycję włosów. Na rynku kosmetologicznym dostępne są specjalne szampony do włosów rozjaśnianych czy farbowanych na kolor ciemny, np. na czerń.

Jeśli łupież jest twoim dużym problemem, możesz sięgnąć po kosmetyki do włosów sprzedawane w aptekach – zazwyczaj są one skuteczniejsze od tych drogeryjnych. Szampony takie odżywiają skórę głowy, normalizują pH i oczyszczają. Szampon przeciwłupieżowy powinien być sprawdzony, by nie wywoływał jeszcze większych problemów ze skórą głowy.

Mycie głowy szamponem do włosów to podstawowy element pielęgnacji, która powinna uczynić włosy błyszczące i zdrowe. Niestety, nieodpowiednio dobrany szampon może niszczyć i wysuszać włosy, czyli przynosić więcej szkody niż pożytku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze