Maseczki do twarzy - odżywianie i nawilżanie, dogłębne oczyszczanie, wygładzenie i ujędrnianie, uspokojenie i tonizacja
Nawilżanie, oczyszczanie, wygładzanie i tonizowanie - wszystkie te zabiegi stały się obowiązkowe w codziennej pielęgnacji twarzy. Każda z nas ma swoje sposoby, jak dbać o skórę i ciało od stóp, aż po czubek głowy. Oto kilka porad, jak wzbogacić pielęgnację o maseczki.
1. Nawilżające maseczki do twarzy
Maseczki są niezbędne dla kompleksowej pielęgnacji twarzy. Wybór odpowiedniej maseczki powinien być dokonywany na podstawie typu cery, stanu skóry oraz części ciała, na którą będzie ona stosowana. Maseczki nawilżające są podstawowym elementem pielęgnacji. Mogą być stosowane na każdy rodzaj cery, najbardziej jednak zaleca się ich stosowanie osobom posiadającym cerę suchą i lipidową.
Jeśli codzienne stosowanie mleczek i kremów na dzień jest niewystarczające, korzystne jest zafundowanie sobie bardziej skoncentrowanych kosmetyków. I właśnie w tym miejscu pojawiają się maseczki nawilżające. Maseczki te zawierają bardzo silne substancje aktywne, takie jak: karité, kwas hialuronowy, olejek z nasion zbóż, witaminy i inne minerały, dzięki czemu wnikają głęboko w skórę, odżywiając ją i przywracając jej sprężystość.
Mogą być stosowane przez cały rok, kiedy tylko odczujemy potrzebę natychmiastowego nawilżenia skóry. Zimą chronią przed skutkami niskiej temperatury, latem natomiast przeciwdziałają niekorzystnemu wpływowi promieni słonecznych na naszą skórę. Maseczki nawilżające i odżywcze mogą być stosowane zarówno na twarz, ręce, ciało, jak i na włosy. Najlepiej stosować je raz lub dwa razy w tygodniu po kąpieli.
2. Maseczki ściągające do twarzy
Maseczki ściągające, nazywane również oczyszczającymi, są szczególnie polecane dla osób mających cerę tłustą i mieszaną. Pod wpływem różnych czynników (zmęczenie, hormony), naturalne złuszczanie się naskórka jest spowolnione, co powoduje wzrost grubości skóry. Konsekwencja: mikrokrążenie jest spowolnione, skóra ma tendencję do zatykania się i do błyszczenia. Codzienna pielęgnacja twarzy nie wystarcza już do zmniejszenia ilości wydzielanego sebum i skóra musi zostać dogłębnie oczyszczona. Maseczki oczyszczające zawierają najczęściej zieloną, białą lub niebieską glinkę, tlenek cynku i mentol. Składniki te mają działanie uspokajające, oczyszczają pory i likwidują zanieczyszczenia. Maseczki do twarzy dostarczają potrzebne minerały i oligoelementy, jednocześnie oczyszczając i odświeżając skórę.
Przed położeniem maseczki dobrze jest wykonać delikatny peeling twarzy, następnie należy nałożyć grubą warstwę maseczki na ok. 10 minut, pomijając okolice oczu i ust. Istnieją również maseczki oczyszczające do włosów, pod postacią kremów lub olejków, które uzdrawiają skórę głowy i pomagają pozbyć się łupieżu.
3. Maseczki ujędrniające
Maseczki ujędrniające są przeznaczone wyłącznie dla kobiet po 40 roku życia. Z powodu przemęczenia i procesów starzenia się, cera traci na elastyczności i sprężystości, co prowadzi do pojawiania się pierwszych zmarszczek. Włókna kolagenowe i elastynowe wolniej się syntetyzują, a skóra jest słabiej napięta. Porada: używaj maseczek liftingujących, które wygładzają i ujędrniają skórę, optymalizując odporność na zmęczenie oraz potencjał regeneracyjny skóry.
Maseczki liftingujące zawierają koktajl czynników aktywnych o działaniu wygładzającym i dynamizującym (auksyny ze zbóż i z ryżu, witaminy B5 i B6), które przywracają elastyczność skóry i kształt twarzy. Jeśli potrzebny jest nam natychmiastowy efekt, warto wypróbować ekspresowe maseczki do twarzy, których działanie przypomina działanie „żelazka do prasowania” i to wszystko w jedyne 3 minuty.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co na przebarwienia na twarzy? - odpowiada lek. Izabela Lenartowicz
- Czy maseczka z drożdży pomaga na pryszcze? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Skuteczna maseczka na cerę - odpowiada dr n. med. Krzysztof Krakowiak
4. Maseczki do twarzy na uspokojenie
Kobiety, które lubią zafundować sobie od czasu do czasu chwilę relaksu, połączoną dodatkowo z pielęgnacją skóry, mają do dyspozycji całą gamę maseczek o działaniu relaksującym i uspokajającym. Większość maseczek uspokajających jest na bazie wszelkiego rodzaju [olejków eterycznych]((https://portal.abczdrowie.pl/olejki-eteryczne) i roślin (róża, irys, rumianek) lub wód termalnych.
Dzięki tym składnikom mogą być stosowane nawet przez osoby o bardzo wrażliwej skórze. Dokładnie przebadane dermatologicznie, maseczki te zmniejszają przekrwienie, nawilżają, zmniejszają uczucie dyskomfortu oraz wspomagają likwidację pękających naczynek. Maseczki uspokajające i tonizujące mogą być używane tak często, jak tylko jest to potrzebne. Osoby posiadające cerę wrażliwą powinny stosować równocześnie mleczka i kremy na dzień.