Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Jak wyglądać młodziej?

Jak wyglądać młodziej?
Jak wyglądać młodziej?

Każda z nas marzy o tym, żeby zatrzymać proces starzenia się i jak najdłużej wyglądać młodo. Niektórym się to udaje, i to nawet z bardzo dobrym skutkiem. Jaki jest sposób na to, by wyglądać młodziej? Czy szybkość starzenia jest w pełni uwarunkowana genetycznie, czy może zależy również od naszego stylu życia? Jeśli mamy wpływ na proces starzenia, to co możemy zrobić, by na długo zachować młody wygląd?

spis treści

1. Wiek rzeczywisty a wiek biologiczny

Zachowanie urody
Zachowanie urody [7 zdjęć]

Każda z nas marzy o tym, żeby jak najdłużej wyglądać młodo. Niektórym się to udaje z bardzo dobrym skutkiem.

zobacz galerię

Jak wszystkie części naszego ciała, nasza skóra starzeje się wraz z upływem lat i pojawiają się zmarszczki. Jest to normalny, uwarunkowany genetycznie proces. Tymczasem starzenie się zależy również w dużej mierze od czynników zewnętrznych i stylu życia. Szacuje się, że czynniki te odpowiadają za ok. 80% pojawiających się oznak starzenia. To dlatego niektórzy wyglądają na starszych, a inni na młodszych, niż są w rzeczywistości. Które czynniki mogą nam pomóc w zachowaniu młodego wyglądu?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Badanie przeprowadzone na bliźniakach dostarcza ciekawych informacji na temat procesu starzenia. Pielęgniarki ochotniczki zbadały dokładnie 2000 bliźniaków w wieku 70 lat. Ich zadanie polegało na ocenie wizualnej wieku każdego z uczestników. Następnie dla każdego z nich obliczono średni wiek i porównano z ich prawdziwym wiekiem. Wyniki badań wykazały, że główne czynniki, które wpływały na różnicę między wiekiem ocenianym przez pielęgniarki a wiekiem rzeczywistym, to: palenie tytoniu, ekspozycja na słońce i mała masa ciała (niski wskaźnik masy ciała BMI). Pomocne w zachowaniu młodego wyglądu na długi czas okazały się również małżeństwo i wysoki status społeczny.

2. Jak zachować młodość?

Podsumowując, aby zachować młody wygląd, należy rzucić palenie i unikać wszelkiego kontaktu z dymem papierosowym oraz zbyt długiego przesiadywania na słońcu. W przypadku, jeśli spędza się dużo czasu na zewnątrz, trzeba korzystać w kremów z filtrami UVA i UVB (co najmniej faktor 30), gdyż promieniowanie ultrafioletowe znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry.

Warto także dbać o prawidłową masę ciała, a w szczególności nie dopuścić do nadmiernego wychudzenia. Codziennie 5 porcji warzyw dostarczy odpowiednią ilość witamin i minerałów, a szczególnie antyoksydantów, spowalniających proces starzenia. Kwasy tłuszczowe omega-3 także pozytywnie wpłyną na kondycję całego ciała, a szczególnie na nawilżenie skóry. Można je znaleźć w tłustych rybach, takich jak łosoś.

Zabiegi korzystnie wpływające na wygląd to:

  • mikrodermabrazja – złuszczanie skóry, co stymuluje regenerację skóry i ułatwia wnikanie niektórych składników w głębsze warstwy skóry;
  • peelingi na ciało – skóra na całym ciele potrzebuje regularnego złuszczania, aby zachować gładkość;
  • specjalistyczne kremy nawilżające, a także zawierające np. kwas hialuronowy, glikol propylenowy oraz glicerynę – jeśli na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, można wspomagać się specjalistycznymi kremami zmniejszającymi oznaki starzenia się;
  • kremy pod oczy – wybierz krem dopasowany do twoich potrzeb, w zależności od tego, czy zmagasz się z opuchlizną pod oczami, czy cieniami pod oczami;
  • kremy na noc z witaminami A i E lub retinolem – nakładane na noc, pozwalają skórze zregenerować się po całym dniu i spowalniają proces starzenia się skóry;
  • skleroterapia – prosty zabieg zmniejszający widoczne na nogach żylaki.

Pamiętaj! Starość to nie jest choroba – to część życia. Ma swoje zalety i wady, z którymi prędzej czy później trzeba się pogodzić.

Następny artykuł: Maseczka z płatków owsianych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze