Trwa ładowanie...

Nutrikosmetyki – zastosowanie, właściwości i skład

Avatar placeholder
21.02.2022 14:10
Nutrikosmetyki – zastosowanie, właściwości i skład
Nutrikosmetyki – zastosowanie, właściwości i skład (Adobe Stock)

Nutrikosmetyki to suplementy diety, które mają działanie pielęgnacyjno-lecznicze. Pozwalają uzupełnić niedobory składników odżywczych, dzięki czemu wspierają organizm. Zapewnia przy tym dobrą kondycję włosów, skóry czy paznokci. Działają na nie od wewnątrz. Co zawierają i jak je stosować?

spis treści

1. Co to są nutrikosmetyki?

Nutrikosmetyki są znane jako kosmetyki w ampułkach, pigułki urody, piękno w kapsułkach czy kosmetyki z apteki. To suplementy diety lub leki, które zawierają różne naturalne składniki wpływające na wygląd oraz kondycję skóry, włosów i paznokci. Preparaty występują w formie tabletek, kapsułek czy saszetek. Wszystkie pielęgnują urodę od wewnątrz. Wzmacniają działanie kosmetyków, przy czym ich skuteczność często jest większa.

2. Co zawierają nutrikosmetyki?

Nutrikosmetyki zawierają różne substancje aktywne: witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty, a także wyciągi i ekstrakty roślinne. Nie są to jednak uniwersalne preparaty witaminowe, ponieważ ich działanie, za sprawą odpowiednio dobranych składników, jest ukierunkowane na konkretny problem. Substancje w nich zawarte mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i pięknego wyglądu włosów, skóry i paznokci. Lista składników, które przyczyniają się do polepszenia kondycji organizmu, co przekłada się na szeroko rozumianą urodę, jest długa.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W nutrikosmetykach najczęściej można znaleźć takie substancje jak:

  • witaminy: biotyna (witamina H7 lub witaminą B7), nazywana witaminą piękna oraz inne witaminy z grupy B, witamina A (opóźnia procesy starzenia skóry, pomaga zmniejszyć rogowacenie naskórka), witamina E (ogranicza powstawanie stanów zapalnych, nawilża skórę, jest antyoksydantem), witamina C (poprawia koloryt skóry, sprawia, że cera staje się promienna, przyczynia się do redukcji zmarszczek),
  • minerały: cynk (reguluje pracę gruczołów łojowych, pomaga w walce z trądzikiem oraz redukuje koloryt skóry), selen (neutralizuje szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego na włosy czy skórę, łagodzi podrażnienia i wykazuje działanie przeciwalergiczne), krzem (przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, zwiększa wytrzymałość i elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejsza łamliwość paznokci oraz niweluje stany zapalne skóry, wpływa na kondycję i porost włosów), miedź (jest niezbędna do tworzenia melaniny, pigmentu decydującego o kolorze skóry i włosów. Uczestniczy w syntezie białek, w tym kolagenu i elastyny, które opóźniają starzenie się skóry), wapń (to główny materiał budulcowy kości i zębów, a także aktywator enzymów, który bierze udział w procesie krzepnięcia krwi), mangan (chroni organizm przed wolnymi rodnikami, ułatwia wchłanianie i magazynowanie żelaza),
  • koenzym Q10, który chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, dotlenia skórę oraz zapewnia produkcję energii każdej komórce ciała,
  • kwas hialuronowy, który nawilża skórę, łagodzi podrażnienia, wzmacnia włosy i nadaje im gładkości oraz blasku,
  • kwasy omega-3 (np. kwas linolenowy, kwas dokozaheksaenowy) oraz omega-6,
  • probiotyki i prebiotyki,
  • surowce roślinne działające prozdrowotnie: kwiat rumianku, ziele wąkroty, ziele pokrzywy, kwiat fiołka trójbarwnego, wyciąg ze skrzypu polnego czy olej z nasion ogórecznika, a także metabolity wtórne, to jest substancje produkowane przez rośliny, grzyby lub bakterie: karotenoidy (np. luteina, zeaksantyna, astakstantyna).

3. Kiedy i jak stosować nutrikosmetyki?

Pigułki urody stanowią bogatą ofertę. Ich skład, tak jak i właściwości, różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia i celu kuracji. Można bowiem kupić zarówno nutrikosmetyki do włosów czy nutrikosmetyki na wypadanie włosów, produkty zapobiegające procesom starzenia skóry czy zmniejszające cellulit, jak i kompleksowe preparaty na skórę, włosy i paznokcie.

Nutrikosmetyki stosuje się po to, by uzupełnić dietę o substancje pochodzenia naturalnego, które sprzyjają podtrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale i zachowaniu urody. Dzięki nim skóra jest odżywiona i zregenerowana, włosy zyskują naturalny i lśniący wygląd, a paznokcie stają się mocne i zdrowe.

Warto pamiętać, że nutrikosmetyki, tak jak i suplementy diety, nie są substytutami zdrowej, zróżnicowanej diety. Nic nie zastąpi właściwie skomponowanego jadłospisu opartego na zbilansowanej ilości składników odżywczych. Oznacza to, że należy po nie sięgać, gdy pojawia się problem, a stosowanie zdrowej diety i kosmetyków pielęgnacyjnych nie przynosi oczekiwanych efektów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze