Trwa ładowanie...

Kolagen - działanie i sposoby na jego uzupełnienie

 Kinga Olchowy
29.09.2020 15:25
Organizm człowieka po 26. roku życia powoli traci zdolność odbudowywania włókien kolagenowych
Organizm człowieka po 26. roku życia powoli traci zdolność odbudowywania włókien kolagenowych (123rf.com)

Kolagen to białko, które jest obecne we wszystkich strukturach ciała: skórze, chrząstkach, ścięgnach, wiązadłach i tkance łącznej. Zapewnia jędrność, elastyczność i regenerację tkanek. Pielęgnacja ciała to podstawa zachowania zdrowia i młodego wyglądu. Pierwsze zmarszczki, mniej elastyczna skóra, a także ból w stawach oznacza brak kolagenu. Czy można go dostarczyć skórze?

spis treści

1. Jak działa kolagen?

Kolagen znajduje się w tkance łącznej. Jest jednym z podstawowych elementów budujących m.in. skórę, ścięgna, kości, stawy, rogówkę oka. Włókna kolagenowe są niezwykle rozciągliwe i wytrzymałe. Stanowi ochronę narządów wewnętrznych (nerki, wątroba, żołądek) oraz przytrzymuje je we właściwym położeniu. Dba o odpowiednie nawilżenie skóry. Dzięki niemu odnawiane są komórki skóry. Kolagen pełni ważną rolę w układzie odpornościowym: zatrzymuje rozwój bakterii chorobotwórczych, toksyn oraz komórek nowotworowych. Organizm sam wytwarza włókna kolagenowe. U młodych i zdrowych organizmów kolagen jest regularnie wymieniany i odbudowywany.

Produkcja kolagenu zwalnia wraz z wiekiem. Od 25 roku życia poziom kolagenu spada, powodując pojawianie się pierwszych oznak starzenia się organizmu. Jeśli nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu, a zależy nam na młodym wyglądzie skóry, należy go dostarczyć z zewnątrz, za pomocą kremów, zastrzyków lub tabletek.

Zobacz film: "Czy warto inwestować w suplementy upiększające?"

2. Konsekwencje braku kolagenu w organizmie

Organizm człowieka po 25. roku życia powoli traci zdolność odbudowywania włókien kolagenowych. Ale nie tylko to jest przyczyną zmniejszenia ilości kolagenu w organizmie. Na włókna kolagenowe niszcząco działają również choroby i wzmożona aktywność fizyczna. Niszczenie kolagenu oraz problemy z jego odbudową są przyczyną zaburzeń ruchu, zesztywnienia stawów, bólów kręgosłupa, powstawania głębokich zmarszczek, cellulitu oraz nadmiernego wypadania włosów.

Kolagen ma za zadanie dbać o produkcję mazi stawowej oraz o elastyczność i twardość chrząstki. Na styku ruchomych kości znajduje się specjalna maź, która zmniejsza tarcie. Kiedy zmniejsza się ilość mazi (np. na skutek choroby) wówczas na skutek każdego ruchu odczuwamy ból. Z czasem w naszym organizmie zaczyna brakować miedzi, witamin A, C, E.

To właśnie te substancje działają wspomagająco na odnowę włókien kolagenowych. Mała ilość kolagenu jest powodem osłabienia kondycji naszej skóry. Różne czynniki (promieniowanie słoneczne, wolne rodniki, tosyny) mają na nią szkodliwy wpływ. W konsekwencji pogłębiają się zmarszczki, skóra traci jędroność i elastyczność.

Niedobór kolagenu powoduje występowanie cellulitu, który pojawia się u osób szczupłych i otyłych. Cellulit to zapas tłuszczu odkładający się na biodrach i udach. Najczęściej pojawia się u kobiet.

Złe nawyki, takie jak alkohol czy palenie papierosów oraz zanieczyszczenie powietrza wpływają niekorzystnie na naszą skórę i dodatkowo przyspieszają naturalny proces starzenia się organizmu, niszcząc włókna kolagenowe.

Cera traci swoją sprężystość i elastyczność, zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Kolagen, dostarczając skórze potrzebnych protein, przyczynia się do odbudowy struktury skóry.

3. Jak uzupełnić kolagen?

Niestety kolagen prawie nie występuje w pożywieniu. Poza tym jest trudno przyswajalny. Datego warto stosować specjalne suplementy diety.

Kolagen można przyjmować pod postacią tabletek, kremów lub zastrzyków. Te ostatnie są jednak coraz rzadziej stosowane. Zastrzyki kolagenowe są zastępowane zastrzykami z kwasu hialuronowego, które równie skutecznie wypełniają zmarszczki. Kolagen przyjmowany w postaci płynnej jest szybko wchłaniany. Regularne przyjmowanie kolagenu przynosi widoczne efekty.

Kremy z kolagenem nie są w stanie likwidować zmarszczek, ponieważ zawarte w nich cząsteczki kolagenu są zbyt duże, w związku z czym nie są w stanie przeniknąć przez naskórek i dostać się do skóry właściwej. Z drugiej strony kremy z kolagenem bardzo dobrze nawilżają skórę, nie powodując przy tym wzrostu jej natłuszczenia.

3.1. Zastrzyk kolagenowy

Kolagen może być również przyjmowany w postaci zastrzyków. Wówczas jest wstrzykiwany wzdłuż zmarszczki za pomocą bardzo cienkiej igły. Zabieg ten ma na celu wypełnienie zmarszczki lub usunięcie uszkodzeń skóry. Trwałość zabiegu wynosi od 3 do 9 miesięcy i zależy od dawki kolagenu, grubości skóry i miejsca zastrzyku. Obecnie niektóre zastrzyki mogą mieć trwałość aż do ponad 12 miesięcy.

Taki zastrzyk może być także pomocny w przypadku niektórych schorzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa w swojej początkowej fazie.

Rezultaty po zastosowaniu zastrzyku z kolagenem są natychmiastowe i często bardzo dobre, pod warunkiem że zabieg jest wykonywany przez doświadczonego lekarza. Seans trwa od 20 do 30 minut. Zalecane minimum to 2 zabiegi wykonane z ok. 2-3 tygodniową przerwą.

Następny artykuł: Wypełniacze zmarszczek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze