Koenzym Q10 - charakterystyka, wpływ na skórę, korzyści
Koenzym Q10, znany także jako ubichinon, to naturalny przeciwutleniacz, którego celem jest zapobieganie uszkodzeniom skóry oraz jej starzeniu się powodowanym przez działanie wolnych rodników. Wraz z wiekiem poziom koenzymu Q10 spada, co w konsekwencji znacznie obniża zdolność komórek do regeneracji. Nie przeprowadzono zbyt wiele badań dotyczących wpływu doustnego i miejscowego stosowania na skórę ubichinonu, jednak dostępne na ten temat informacje sugerują, że jest to kolejna skuteczna broń w walce z powstawaniem zmarszczek i uszkodzeń komórek.
1. Koenzym Q10 - charakterystyka
W 1999 roku badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, że długotrwałe stosowanie koenzymu Q10 zmniejsza zmarszczki mimiczne, takie jak np. kurze łapki pod oczami.
W 2005 roku w „Journal of Investigative Dermatology” opublikowano artykuł, który mówił o znaczącym wpływie koenzymu Q10 na uszkodzenia spowodowane działaniem promieniowania słonecznego, tj. UVA oraz UVB. Koenzym Q10 jest substancją aktywną w walce z wolnymi rodnikami – powoduje ona, że stają się one nieaktywne i dzięki temu nie powodują one uszkodzeń komórek skóry.
Jednak przed wyborem kosmetyku zawierającego koenzym Q10, warto zwrócić uwagę, czy rzeczywiście znajduje się tam jego duża ilość. Wiele firm produkujących kosmetyki deklaruje, że ich produkty zawierające w składzie koenzym Q10 będą poprawiać teksturę i jędrność skóry. W rzeczywistości jednak często ilość tego koenzymu jest na tyle mała, że stosując taki preparat, nie przyniesiemy skórze korzyści tego wymiaru.
Patrząc na skład INCI znajdujący się na etykiecie kosmetyku, sprawdź czy substancje aktywne znajdują się w pierwszej kolejności. Jeżeli tak, to możesz mieć pewność, że krem rzeczywiście przyniesie skórze wiele korzyści. Jeżeli jednak substancje te znajdują się na końcu listy – oznacza to, że kosmetyk zawiera ich niewielką ilość, która raczej nie będzie miała znaczącego wpływu na skórę.
2. Koenzym Q10 - działanie
Koenzym Q10 znajduje się w centrach komórek naszego organizmu, a dokładnie w ich mitochondriach. Ten naturalny składnik jest niezwykle istotny w procesie powstawania cząsteczki adenozynotrójfosforanu (ATP), odpowiedzialnej za prawidłowy przebieg procesów takich jak produkcja białek czy skurcze mięśni.
Obecne w naszym środowisku zanieczyszczenia, takie jak toksyny, dym papierosowy oraz promieniowanie UV, powodują aktywację wolnych rodników, które atakują komórki naszej skóry. Koenzym Q10 zwalcza wolne rodniki i tym samym spowalnia procesy starzenia się skóry. Dzięki temu skóra wygląda na zdrowszą i jest pełna blasku.
Koenzym Q10 jest obecny w rybach takich jak tuńczyk czy łosoś. Z tego względu warto dbać o to, aby nie zabrakło ich w naszym jadłospisie. Na temat korzystnego wpływu koenzymu Q10 wiele się mówi.
Pamiętaj jednak o tym, że aby działanie koenzymu Q10 rzeczywiście było efektywne, musi on być dostarczany do organizmu w znaczącej ilości. Jeżeli masz wątpliwości, czy kosmetyk bądź też suplement diety zawiera znaczną ilość koenzymu Q10, zapytaj o radę kosmetologa lub farmaceutę.