Trwa ładowanie...

Zmarszczki - rodzaje, jak się ich pozbyć i jak zapobiegać ich powstawaniu

Wraz z wiekiem na powierzchni skóry stopniowo pojawiają się pierwsze zmarszczki, które z czasem ulegają pogłębieniu. Dotyczy to partii twarzy, takich jak czoło, okolice oczu, miejsce między brwiami, a skóra wokół ust. Ten ostatni obszar u kobiet jest w szczególności narażony na przedwczesne starzenie. Dowiedz się, jak opóźnić powstawanie zmarszczek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak masować twarz, by pozbyć się zmarszczek?"

spis treści

1. Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki na twarzy powstają w różnym okresie życia i mają odmienne przyczyny.

 • zmarszczki poziome - związane są z mimiką, dlatego bywają nazywane zmarszczkami mimicznymi,
 • lwia zmarszczka - długa pionowa zmarszczka pomiędzy brwiami (niektóre osoby mają dwie lub trzy lwie zmarszczki),
 • kurze łapki - zmarszczki wokół oka, powstają w wyniku bogatej mimiki,
 • gałdy nosowo-wargowe - pojawiają się już u młodych osób, biegną skośnie od nosa do kącików ust,
 • zmarszczki palacza - pionowe bruzdy na górnej wardze,
 • fałdy marionetki - pionowe zmarszczki biegnące od kącików ust do dołu.

Rodzaje zmarszczek ze względu na przyczynę powstawania:

 • zmarszczki mimiczne – powstają wskutek regularnych ruchów mięśni twarzy,
 • zmarszczki posłoneczne - przyczyną powstawania są promienie ultrafioletowe,
 • zmarszczki grawitacyjne - to skutek naturalnego procesu starzenia, który można opóźnić.

Zmarszczki na szyi i twarzy mogą mieć różne podłoże, ale najczęściej powstają w wyniku:

 • ruchów mięśni twarzy,
 • szkodliwego działania promieni słonecznych,
 • nieprawidłowego ułożenia skóry podczas snu,
 • starzenia się.

1.1. Rodzaje zmarszczek wokół ust

Rozróżniamy kilka rodzajów zmarszczek, powstających w okolicy ust. Pierwsze z nich to bruzdy nosowo-wargowe, tzw. zmarszczki śmiechowe. Powstają one na skutek codziennej mimiki twarzy, szczególnie wtedy, gdy się uśmiechamy.

W obrębie okolicy ust często można również zaobserwować tzw. linie marionetki. Zmarszczki te mają swój początek w okolicy kącików czerwieni wargowej i kierują się ku dołowi, aż do brody.

Niestety wraz z ich pojawieniem się twarz przybiera niezadowolony i sfrustrowany wygląd. U osób dojrzałych często można dostrzec również pionowe zmarszczki dookoła ust. Są one szczególnie widoczne u kobiet, które nadużywają słomki do picia napojów, bądź u palaczy.

2. Jak pozbyć się zmarszczek?

 • zmarszczki poziome (mimiczne) – wstrzykiwanie botoksu w gabinetach kosmetycznych,
 • lwia zmarszczka – botoks i kwas hialuronowy,
 • kurze łapki – wstrzykiwanie botoksu,
 • zmarszczki palacza – wypełnienie kwasem hialuronowym,
 • fałdy marionetki - wypełnienie kwasem hialuronowym po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

3. W jaki sposób zapobiegać zmarszczkom?

Powstawanie zmarszczek na powierzchni skóry to proces nieunikniony, który prędzej czy później dotyka każdą kobietę oraz każdego mężczyznę. Można jednak znacząco spowolnić starzenie się skóry i zatrzymać młody, atrakcyjny wygląd na wiele lat.

Ważnym elementem prewencji powstawania zmarszczek jest regularna pielęgnacja. Zawarte w kosmetykach witaminy to silne przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników – związków, odpowiadających za przyspieszenie procesów starzenia oraz tworzenia uszkodzeń w obrębie komórek.

Poza tym w kosmetykach zawarte są również składniki, umożliwiające zachowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, a to z kolei pośrednio zabezpiecza ją przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek.

Godnym uwagi jest również składnik kosmetyczny posiadający udokumentowane właściwości anti-age, czyli retinol. Substancja ta regularnie aplikowana na skórę może znacząco spłycić zmarszczki, wygładzić powierzchnię skóry oraz wyrównać jej koloryt.

Warto również pamiętać o tym, aby na skórę regularnie aplikować filtry słoneczne, szczególnie w okresie intensywnego nasłonecznienia. Promieniowanie UV odpowiada bowiem za mniej więcej 80% typowych objawów starzenia.

W przypadku istniejących zmarszczek doskonale sprawdzą się zabiegi medycyny estetycznej polegające na śródskórnym podaniu kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia. Pierwszy z tych preparatów umożliwia wypełnienie zmarszczek, a tym samym wygładzenie powierzchni skóry.

Efekty zabiegu utrzymują się do kilku miesięcy. Z kolei drugi stymuluje produkcję kolagenu w skórze - składnika, który odpowiada za jej jędrność. Po kilku miesiącach od wykonania zabiegu skóra znacząco się zagęszcza, a zmarszczki ulegają spłyceniu. W tym przypadku efekty mogą się utrzymywać nawet do 2 lat.

Mgr Joanna Hirszler
Następny artykuł: Sposoby na zmarszczki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.