Trwa ładowanie...

PH skóry - od czego zależy i na co wpływa? Jak zapewnić optymalne?

Avatar placeholder
21.02.2022 13:20
PH skóry
PH skóry (Pexels autor: Moose Photos)

PH skóry warunkuje jej wygląd, stan i funkcjonowanie. Ciało gładkie, jednolite i dobrze nawilżone wskazuje na prawidłowe pH. O zaburzeniach świadczą zaskórniaki, rozszerzone pory, przetłuszczanie się bądź przesuszenie skóry. Od czego zależy jej pH? Co się dzieje, gdy jest nieprawidłowe? Jak zadbać o pH optymalne?

spis treści

1. Co to jest pH skóry człowieka?

PH skóry człowieka, gdy jest prawidłowe, wynosi od 4,7 do 5,6. Poziom ten jest utrzymywany dzięki prawidłowej pracy gruczołów potowych i łojowych, co ma duże znaczenie dla jej zdrowia i wyglądu. Współczynnik pH to parametr, który informuje o odczynie kwasowo-zasadowym. Jest przedstawiany w postaci skali od 0 do 14. Wartość 7 oznacza odczyn neutralny (ph neutralne). Wartości powyżej uznaje się za zasadowe, a poniżej – kwaśne: od 0 do 7 - odczyn kwasowy, od 7 do 14 - odczyn zasadowy, * 7 - odczyn obojętny.

Termin pH został wprowadzony w 1909 roku przez duńskiego biochemika Sorena Sorensena. Skóra człowieka może mieć zarówno odczyn kwaśny, jak i neutralny bądź zasadowy. Najkorzystniejsze dla skóry jest pH umiarkowanie kwaśne. Na pH skóry człowieka wpływa wiele czynników, takich jak wiek, rasa czy płeć. Co interesujące, ludzie rodzą się z pH skóry około 7, a podwyższenie pH obserwuje się także na skórze osób starszych. Warto wiedzieć, że pH jest naturalnie wyższe w okolicy pach i pachwin, ma także różną wartość w poszczególnych warstwach skóry.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. PH skóry twarzy a problemy z cerą

Odpowiednie pH skóry wpływa na jej wygląd, ale także funkcjonowanie i kondycję. Warunkuje jej nawilżenie, regulację rogowacenia i złuszczania oraz utrzymanie prawidłowego poziomu lipidów. Kwaśny płaszcz na skórze wykazuje działanie bakteriostatyczne w stosunku do bakterii chorobotwórczych. Zapewnia ochronę i zdrowie skóry. Gdy fizjologiczne pH skóry zostaje zachwiane, mogą pojawić się problemy z cerą. Gdy pH jest zbyt niskie, czyli kwaśne, skóra produkuje nadmiar łoju i potu. Wprawdzie zwykle tworzą one warstwę ochronną, jednak ich nadwyżka prowadzi do pojawienia się zaskórników i rozszerzonych porów. Skóra jest przetłuszczona i błyszcząca. Zbyt wysokie pH (odczyn zasadowy) sprawia, że cera ma zbyt cienką warstwę ochronną. Przesuszona, nadwrażliwa, podrażniona sprzyja rozwojowi bakterii oraz grzybów.

3. Jak zapewnić optymalne pH skóry?

Do zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej skóry może prowadzić stres, nieodpowiednia dieta i niepoprawna pielęgnacja. Oznacza to, że utrzymaniu odpowiedniego pH skóry sprzyja higieniczny tryb życia, w tym właściwa pielęgnacja skóry. Kluczowe znaczenie ma dobór kosmetyków pielęgnacyjnych.

Oczyszczanie skóry

Najczęściej popełnianym błędem jest mycie skóry przy pomocy zwykłego mydła o zasadowym odczynie, które niszczy ochronny płaszcz lipidowy skóry, prowadzi do przesuszenia, zaczerwienienia i łuszczenia się naskórka. Aby pozbyć się z twarzy zanieczyszczeń i makijażu, trzeba sięgać po odpowiednie kosmetyki: żel, płyn czy piankę do mycia twarzy, a także mleczko, płyn micelarny czy płyn do demakijażu. Alternatywą jest rękawiczka do demakijażu, która zmywa makijaż wyłącznie przy użyciu wody, bez konieczności zastosowania jakichkolwiek preparatów.

Tonizowanie skóry

Duże znaczenie ma także tonizowanie skóry. Nawet naturalne kosmetyki do mycia twarzy zaburzają pH naskórka i sprawiają, że jej odczyn staje się bardziej zasadowy. To dlatego tak ważne jest unormowanie pH skóry twarzy.

Czym tonizować twarz? Najlepiej odpowiednio dobranym tonikiem do twarzy. Wyróżnia się bowiem różne produkty, takie jak:

  • tonik nawilżający, zalecany dla każdego typu cery,
  • tonik łagodzący, zasobny w substancje o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia. Jest polecany zwłaszcza dla cery wrażliwej,
  • tonik z kwasami złuszczającymi, który poprawia kondycję skóry. Polecany jest do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej,
  • tonik odświeżający, który normalizuje, nawilża i odświeża skórę, a także łagodzi podrażnienia.

Hydrolat a tonik

Do tonizowania skóry można także zastosować hydrolat. To produkt składający się z wody destylowanej, substancji aktywnych pochodzenia roślinnego oraz śladowych ilości olejku eterycznego. Jest efektem procesu destylacji roślin parą wodną. Hydrolaty są alternatywa dla toniku, ponieważ dbają o nawilżenie i odświeżenie skóry twarzy, a także wzmacniają działanie kremu, balsamu czy serum. Warto przy tym jednak pamiętać, że hydrolat może, ale nie musi mieć właściwości tonizujących.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze