Trwa ładowanie...

Hydrolat, czyli woda kwiatowa – jak ją stosować?

 Agnieszka Gotówka
27.04.2021 16:36
Hydrolaty mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji skóry.
Hydrolaty mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji skóry. (iStock.com/Amy_Lv)

Hydrolat, bardziej znany jako woda kwiatowa, jest idealny do codziennej pielęgnacji skóry. Oczyszcza ją, nawilża oraz tonizuje. Który hydrolat wybrać?

spis treści

1. Czym jest hydrolat?

Jeszcze kilka lat temu hydrolaty uważane były za nic nieznaczące produkty, bo stanowiły jedynie odpad po produkcji olejków zapachowych. Dzisiaj jednak wiadomo, że rozpuszczalne cząstki roślinne, które do niej przeniknęły, nadają wodzie istotnych z punktu widzenia kosmetologii właściwości.

Hydrolat, mimo ładnego zapachu, nie służy do perfumowania, a do pielęgnacji. I to na najwyższym poziomie. Pielęgnuje i nawilża skórę. Dodaje jej blasku i witalności. Niektóre z nich docenią zwłaszcza te osoby, które kosmetyki przygotowują samodzielnie w domu. Hydrolaty bardzo dobrze zastępują bowiem tzw. fazę wodną. Są składnikiem własnoręcznie robionych mydeł, toników i kremów. Można je również stosować jako odświeżającą wodę.

2. Jakie hydrolaty stosować?

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się hydrolat z czystka. Jest polecany paniom z cerą wrażliwą i dotkniętą problemem trądziku. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Pomaga usunąć niedoskonałości i wygładza skórę. Oczyszcza i ujędrnia skórę, wspomaga jej regenerację, pomaga też zniwelować przebarwienia. Po tego rodzaju hydrolat mogą też z powodzeniem sięgać panowie, zwłaszcza jeśli po goleniu na skórze pojawiają się u nich drobne ranki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Domowy sposób na piękną cerę"

Na uwagę zasługuje również hydrolat różany. Ma wyjątkowy zapach, który kusi swoją intensywnością. Obok aromatu cenne są też jego właściwości. Tonizuje i pomaga zmyć makijaż, a przy tym odświeża zmęczoną cerę. Łagodzi obrzęki wokół oczu i rozjaśnia powstałe pod nimi przebarwienia. Idealnie nadaje się do codziennej pielęgnacji. Działa antyseptycznie i pomaga zadbać o skórę suchą, naczynkową. Wyjątkowym zapachem i pozytywnym właściwościami kusi też hydrolat z kwiatu pomarańczy.

Z kolei do każdego rodzaju cery polecany jest hydrolat lawendowy. Dedykowany jest skórze dojrzałej, skłonnej do podrażnień, tłustej. Nawilża ją i regeneruje. Działa antyoksydacyjnie i łagodząco. Można go również używać do pielęgnacji skóry głowy. Stosowany w ten sposób zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia ich cebulki, przez co rosną szybciej i są zdrowsze.

Osobnego akapitu wymaga hydrolat z oczaru, który ma wiele cennych właściwości. Doceniali je już przed wiekami Indianie, wykorzystując przygotowane z tej rośliny napary do leczenia owrzodzeń i trudno gojących się ran. Ma zapach przywołujący na myśl las, bardzo świeży i działający kojąco na zmysły. Hydrolat oczarowy wykazuje silne działanie antybakteryjne i regenerujące podrażnioną skórę. Zmniejsza produkcję sebum, przez co hydrolat oczarowy polecany jest osobom z przetłuszczającą się cerą.

W kosmetyce, zwłaszcza naturalnej, doceniany jest też hydrolat szałwiowy, z pomocą którego można przygotować tonik do cery tłustej i trądzikowej. Cenne właściwości posiada też hydrolat aloesowy i rumiankowy.

Hydrolaty mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji skóry, rano i wieczorem. Nie bez powodu dodaje się je do domowych kosmetyków, gdyż nie tylko poprawiają wchłanianie substancji odżywczych, ale też przyjemnie pachną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze