Trwa ładowanie...

Przebarwienia na twarzy - przyczyny, diagnostyka, leczenie

Przebarwienia na twarzy często pojawiają się po zakończeniu lata jako wynik opalania. Niejednokrotnie jednak mogą one towarzyszyć różnym chorobom skóry lub być efektem schorzeń innych narządów.

Zobacz film: "Zapobieganie zmianom skórnym"

spis treści

1. Przyczyny przebarwień na twarzy

Plamy na twarzy pojawiają się przede wszystkim u kobiet i stanowią dosyć spory problem estetyczny. Mogą to być przebarwienia lub ostuda.

Przebarwienia na twarzy powstają najczęściej z powodu zaburzeń czynnościowych komórek, które odpowiedzialne są za wytwarzanie melaniny (melanocytów). Zdarza się, że te komórki są zbyt reaktywne lub w niektórych partiach ciała jest ich zbyt wiele.

Czynnikiem uaktywniającym powstawanie plam na twarzy jest ekspozycja na słońce (promieniowanie UV). Ich obecność obserwuje się nie tylko na skórze twarzy ale też dekoltu, piersi czy ramion. Przebarwienia są szeroko obserwowane w szczególności u kobiet (statystycznie co 3 kobieta ma przebarwienia skórne). Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Ponadto czynnikami predysponującymi do tworzenia się przebarwień są także: zaburzenia hormonalne (związane zarówno z ciążą jak i okresem menopauzy), antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza, choroby tarczycy, nadnerczy czy jajników.

10 produktów, których nie powinnaś nigdy nakładać na twarz
10 produktów, których nie powinnaś nigdy nakładać na twarz [10 zdjęć]

W Internecie krążą informacje, że za pomocą lakieru do włosów można utrwalić makijaż. W rzeczywistości...

zobacz galerię

Przebarwienia na twarzy związane z ostudą (melanodermią) na skórze pojawiają się jako następstwo opalania, wahań hormonalnych związanych z ciążą, menopauzą, zapaleniami przydatków czy zaburzeniami miesiączkowania.

Mogą występować po zakończeniu menopauzy jako efekt zakończenia produkcji hormonów żeńskich progesteronu i estrogenów. Ponadto mogą być oznaką zaburzonej pracy nadnerczy, wątroby czy tarczycy.

Przebarwienia na twarzy spowodowane ostudą mają głównie kolor brązowawy, są symetryczne i nie mają wyraźnej granicy. Dotyczą przede wszystkim skóry czoła, policzków, warg, nosa czy brody. Przebarwienia na twarzy powstają szczególne latem, w czasie ciąży oraz podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji.

2. Metody diagnozowania

Jeżeli na skórze twarzy pojawiają się przebarwienia, które są niepokojące to z pewnością warto udać się do lekarza dermatologa, który je oceni pod względem wielkości, intensywności koloru. Jeżeli budzą natomiast podejrzenia to konieczne jest przeprowadzenie badań dermatologicznych lub czasem pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Ostuda jest diagnozowana przede wszystkim na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania dermatologicznego. Ponadto często wykorzystuje się do tego celu lampę Wooda (emitującą promieniowanie UV), która daje możliwość określenia głębokości położenia barwnika. Czasami w przypadku podejrzanych zmian konieczne jest pobranie wycinka skóry i przekazanie go do badania histopatologicznego.

3. Jak skutecznie leczyć przebarwienia na twarzy?

Leczenie przebarwień na twarzy odbywa się w oparciu o przeprowadzone wcześniej badanie dermatologiczne. W wielu przypadkach wystarczające jest stosowanie kremów czy maści na skórę, które będą ją rozjaśniały. Czasami jednak jeśli przebarwienia na skórze twarzy są powodowane problemami z innymi narządami to konieczne jest podjęcie przede wszystkim leczenia choroby podstawowej a dopiero potem plam na twarzy.

W usuwaniu przebarwień na twarzy pomocne są też zabiegi, takie jak:

  • Dermamelan – to terapia, którą można wykonać przy każdym rodzaju skóry. Nie zawiera czynników złuszczających, dzięki czemu można wykonać ją o każdej porze roku. Zabieg dodatkowo chroni przed działaniem wolnych rodników, odmładza skórę i nadaje jej blask.
  • Cosmelan – jest jedną z najskuteczniejszych terapii wybielających przebarwienia skórne, a przy tym odznacza się dużym bezpieczeństwem. Jest polecany szczególnie w przypadku przebarwień, takic jak ostuda oraz zmian barwnikowych, które pojawiły się podczas stosowania terapii hormonalnych.
  • Peelingi medyczne – peelingi chemiczne zawierają mieszankę związków, które mają zdolność przenikania do głębokich warstw skóry. Seria takich zabiegów nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale też działa odmładzająco.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.