Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Przebarwienia na twarzy - przyczyny, diagnostyka, leczenie

Przebarwienia na twarzy często pojawiają się po zakończeniu lata jako wynik opalania
Przebarwienia na twarzy często pojawiają się po zakończeniu lata jako wynik opalania (AdobeStock)

Przebarwienia na twarzy często pojawiają się po zakończeniu lata jako wynik opalania. Niejednokrotnie jednak mogą one towarzyszyć różnym chorobom skóry lub być efektem schorzeń innych narządów.

spis treści

1. Przyczyny przebarwień na twarzy

Przyczyn hiperpigmentacji jest wiele. Burza hormonów, fotouczulające składniki kosmetyków czy problemy z wątrobą. Niewątpliwe najczęstszą przyczyną powstawania przebarwienia na twarzy jest nadmierna ekspozycja na słońce.

Plamy na twarzy pojawiają się przede wszystkim u kobiet i stanowią dosyć spory problem estetyczny. Mogą to być przebarwienia lub ostuda.

Przebarwienia na twarzy powstają najczęściej z powodu zaburzeń czynnościowych komórek, które odpowiedzialne są za wytwarzanie melaniny (melanocytów). Zdarza się, że te komórki są zbyt reaktywne lub w niektórych partiach ciała jest ich zbyt wiele.

Zobacz film: "Zapobieganie zmianom skórnym"

Melanocyty są odpowiedzialne za powstawanie opalenizny. Jeżeli melanogeneza przebiega nieprawidłowo, dochodzi do nierównomiernego rozłożenia barwnika w skórze. W efekcie powstają nieestetyczne przebarwienia na twarzy. Do najczęstszych wykwitów naskórkowych zaliczamy:

  • piegi,
  • plamy soczewicowate,
  • ostudę,
  • przebarwienia pozapalne.

Czynnikiem uaktywniającym powstawanie plam na twarzy jest ekspozycja na słońce (promieniowanie UV). Ich obecność obserwuje się nie tylko na skórze twarzy ale też dekoltu, piersi czy ramion. Przebarwienia są szeroko obserwowane w szczególności u kobiet (statystycznie co 3 kobieta ma przebarwienia skórne). Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Ponadto czynnikami predysponującymi do tworzenia się przebarwień są także: zaburzenia hormonalne (związane zarówno z ciążą jak i okresem menopauzy), antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza, choroby tarczycy, nadnerczy czy jajników.

10 produktów, których nie powinnaś nigdy nakładać na twarz
10 produktów, których nie powinnaś nigdy nakładać na twarz [10 zdjęć]

W Internecie krążą informacje, że za pomocą lakieru do włosów można utrwalić makijaż. W rzeczywistości

zobacz galerię

Przebarwienia na twarzy związane z ostudą (melanodermią) na skórze pojawiają się jako następstwo opalania, wahań hormonalnych związanych z ciążą, menopauzą, zapaleniami przydatków czy zaburzeniami miesiączkowania.

Mogą występować po zakończeniu menopauzy jako efekt zakończenia produkcji hormonów żeńskich progesteronu i estrogenów. Ponadto mogą być oznaką zaburzonej pracy nadnerczy, wątroby czy tarczycy.

Przebarwienia na twarzy spowodowane ostudą mają głównie kolor brązowawy, są symetryczne i nie mają wyraźnej granicy. Dotyczą przede wszystkim skóry czoła, policzków, warg, nosa czy brody. Przebarwienia na twarzy powstają szczególne latem, w czasie ciąży oraz podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji.

2. Metody diagnozowania

Jeżeli na skórze twarzy pojawiają się przebarwienia, które są niepokojące to z pewnością warto udać się do lekarza dermatologa, który je oceni pod względem wielkości, intensywności koloru. Jeżeli budzą natomiast podejrzenia to konieczne jest przeprowadzenie badań dermatologicznych lub czasem pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Ostuda jest diagnozowana przede wszystkim na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania dermatologicznego. Ponadto często wykorzystuje się do tego celu lampę Wooda (emitującą promieniowanie UV), która daje możliwość określenia głębokości położenia barwnika. Czasami w przypadku podejrzanych zmian konieczne jest pobranie wycinka skóry i przekazanie go do badania histopatologicznego.

3. Jak skutecznie leczyć przebarwienia na twarzy?

Leczenie przebarwień na twarzy odbywa się w oparciu o przeprowadzone wcześniej badanie dermatologiczne. W wielu przypadkach wystarczające jest stosowanie kremów czy maści na skórę, które będą ją rozjaśniały. Czasami jednak jeśli przebarwienia na skórze twarzy są powodowane problemami z innymi narządami to konieczne jest podjęcie przede wszystkim leczenia choroby podstawowej a dopiero potem plam na twarzy.

Obecnie istnieje wiele rozmaitych preparatów wybielających. Wydawałoby się, że problem przebarwień na twarzy można rozwiązać samemu. Wcześniej jednak lepiej zasięgnąć porady dermatologa lub kosmetologa. Pomogą nam oni uniknąć różnych komplikacji i dobiorą odpowiedni do potrzeb skóry preparat. Nowoczesne kosmetyki powinny być nie tylko efektywne, ale też bezpieczne. W walce z przebarwieniami na twarzy istotną rolę odgrywają dwa etapy:

  • zmniejszanie wydzielania melaniny,
  • złuszczanie warstwy rogowej.

3.1. Kosmetyki wybielające

Kosmetyki wybielające działają na proces wytwarzania melaniny. Obecnie kosmetologia wykorzystuje wiele środków. Należą do nich:

  • hydrochinon – składnik pochodzenia roślinnego, znacząco wpływa na zahamowanie melanogenezy,
  • arbutyna – pochodna hydrochinonu, w kosmetyce silne działanie wybielające wykazuje jej czysta postać,
  • kwas kojowy – blokuje tyrozynazę (enzym odpowiedzialny za melanogenezę), lepiej stosować go na noc, gdyż światło powoduje jego rozkład,
  • pochodna askorbylu – chroni skórę przed szkodliwym działaniem UV, spowalnia syntezę melaniny, działa rozjaśniająco.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3.2. Złuszczanie naskórka

Poprzez zabieg złuszczania naskórka możemy osiągnąć efekt rozjaśnienia lub nawet usunięcia przebarwienia na twarzy z powierzchni naskórka. Istnieje wiele rozmaitych metod, do najpopularniejszych zaliczamy:

  • kwasy AHA – stosowane w wyższych stężeniach usuwają przebarwienia,
  • peeling kawitacyjny – zabieg wykorzystujący ultradźwięki, likwiduje płytkie przebarwienia skóry twarzy,
  • mikrodermabrazja – obecnie bardzo popularna, zaletą tej metody jest możliwość kontrolowania głębokości ścierania naskórka, dość skuteczna w walce z przebarwieniami.

W usuwaniu przebarwień na twarzy pomocne są też zabiegi, takie jak:

  • Dermamelan – to terapia, którą można wykonać przy każdym rodzaju skóry. Nie zawiera czynników złuszczających, dzięki czemu można wykonać ją o każdej porze roku. Zabieg dodatkowo chroni przed działaniem wolnych rodników, odmładza skórę i nadaje jej blask.
  • Cosmelan – jest jedną z najskuteczniejszych terapii wybielających przebarwienia skórne, a przy tym odznacza się dużym bezpieczeństwem. Jest polecany szczególnie w przypadku przebarwień, takic jak ostuda oraz zmian barwnikowych, które pojawiły się podczas stosowania terapii hormonalnych.
  • Peelingi medyczne – peelingi chemiczne zawierają mieszankę związków, które mają zdolność przenikania do głębokich warstw skóry. Seria takich zabiegów nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale też działa odmładzająco.

3.3. Profilaktyka przebarwień posłonecznych

Profilaktyka przebarwień posłonecznych polega na unikaniu promieniowania UV, a także na stosowaniu odpowiednich filtrów słonecznych. Wybierajmy preparaty, które zawierają faktory zarówno dla UVB, jak i UVA.

To gwarancja, że kosmetyk będzie bardzo skuteczny. Najlepiej wybierać te wodoodporne, bo zabezpieczają naszą skórę nawet w wodzie. Nakładajmy je grubą warstwą i dosmarowywujmy się często. W okresie silnego nasłonecznienia unikajmy składników fototouczulających, takich jak:

  • dziegieć,
  • dziurawiec,
  • ruta,
  • różne olejki zapachowe np. bergamotkowy,
  • składniki, których bazą jest alkohol np. perfumy.

3.4. Usuwanie przebarwień laserem

Laser to obecnie najnowocześniejszy zabieg stosowany przez lekarzy. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod stosowanych w celu usunięcia przebarwienia na twarzy. Wiązka lasera powoduje oparzenie. Termiczne uszkodzenie powoduje, że barwnik się rozdrabnia i zostaje usunięty przez organizm.

Ciągły rozwój rynku kosmetycznego daje wielu osobom, zarówno kobietom, jak i mężczyznom, szanse na pozbycie się uporczywego przebarwienia na twarzy. Niestety, wynik zabiegów stosowanych zarówno w domu, jak i w gabinetach, nie jest widoczny od zaraz. Na pewno jednak warto uzbroić się w cierpliwość. Efekt może być bardzo zadowalający. Pamiętajmy, aby w pielęgnacji cery i w wyborze zabiegów pokierował nas odpowiedni specjalista z dziedziny kosmetologii lub medycyny.

Następny artykuł: Przebarwienia po trądziku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze