Jazda na rowerze
Jazda na rowerze wydaje się bardzo prosta. Każdego dnia roweru używa ponad miliard ludzi, łącząc tym samym aktywność fizyczną z możliwością dostania się do celu. Rower należy do najpopularniejszych pojazdów na świecie. Tymczasem jazda na rowerze wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego, zwłaszcza gdy siadamy na rower po dłuższej przerwie, na przykład po sezonie zimowym. Trening jazdy na rowerze jest bardzo skuteczny w spalaniu tłuszczu i wzmacnianiu mięśni nóg, warto więc jak najczęściej zastępować auto rowerem.
Jazda na rowerze - odchudzanie
Treningi jazdy na rowerze pomagają spalić tkankę tłuszczową. Jazda na rowerze polecana jest osobom walczącym z nadwagą. Przy długiej jeździe na rowerze nasz organizm spala duże ilości kalorii – przykładowo, jeżdżąc z prędkością około 20 km/h, spalamy 600 kalorii.
Poza tym jazda na rowerze sprzyja pozbyciu się cellulitu z ud i pośladków. Aby schudnąć, należy uprawiać regularną jazdę na rowerze, każdego dnia, minimum 20 minut. W miarę rozwoju treningów warto zwiększać czas jazdy na rowerze.
Treningi rowerowe należy zaczynać od rozgrzewki, czyli spokojnej jazdy przez około 3 minuty. W tym czasie przygotowujemy swój organizm do późniejszego wysiłku. Spokojną jazdą na rowerze powinniśmy zakończyć trening. Wbrew pozorom, to nie prędkość jazdy jest najważniejsza. Jazda na rowerze pomoże schudnąć, jeśli cały czas będziemy pedałować i trzymać stałe tempo. Nasz wysiłek powinien być modyfikowany przez zmianę przerzutek lub narzucenie wyższego tempa jazdy.
Jazda na rowerze gwarantuje skuteczne odchudzanie. Sprawia, że sylwetka staje się bardziej smukła. Pracują mięśnie brzucha, pośladków, a także ud. Ciało staje się jeszcze bardziej jędrne, nabiera odpowiednich proporcji. Rowerowe wycieczki to nie tylko sposób na to, jak bezpiecznie schudnąć. Poza zdrowiem fizycznym, wpływają również na psychikę. Odchudzanie w taki sposób nie jest drogą przez mękę, ale naprawdę sprawia przyjemność.
Jazda na rowerze - wpływ na zdrowie
Jazda na rowerze to bardzo dobry trening kondycyjny i wytrzymałościowy. Regularne przejażdżki (3–4 razy w tygodniu) pozwalają bowiem obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć poziom „dobrego”. Wycieczki rowerowe wpływają pozytywnie na ogólną wydolność organizmu, kształtują wytrzymałość i siłę mięśni ud i łydek. Jazda na rowerze polepsza samopoczucie, zmniejsza napięcie i długotrwały stres. Nieustanny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest bardziej bogata w tlen, a serce pracuje idealnie. Jazda rowerem wpływa również na kształtowanie mięśni i siły.
Jazda rowerem nie nadwyręża stawów, a raczej powoduje odciążenie stawów i kości. Polecana jest osobom z problemami z kręgosłupem. Jednak takie osoby muszą pamiętać, aby odpowiednio dobrać typ roweru. Warto zapamiętać, żejazda rowerem zapobiega żylakom, ponieważ usprawnia przepływ krwi w łydkach. Ten rodzaj sportu powinny uprawiać osoby, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej lub stojącej. Na rowerowych wycieczkach obcujemy z naturą, wyciszamy się i odprężamy.
Jazda na rowerze to sport, który może być uprawiany przez wszystkich. Warto zadbać o bezpieczeństwo tego treningu i zaopatrzyć się w kask, który będzie wytrzymały i będzie chronił głowę z każdej strony. Ważna jest także sprawność sprzętu, przede wszystkim dobrze działające hamulce. Wybierając się na trening rowerowy, nie można zapomnieć o zabraniu wody.