Trwa ładowanie...

Czy złoto brudzi skórę, gdy organizm jest chory?

Avatar placeholder
29.04.2021 14:52
Zabrudzona skóra przy złotej biżuterii nie jest symptomem chorób
Zabrudzona skóra przy złotej biżuterii nie jest symptomem chorób (123rf.com)

Biżuteria od wieków jest ozdobą człowieka. Nosimy ją na co dzień, jak i na specjalne okazje. Co jednak, gdy nasze ulubione dodatki zostawiają na skórze ciemne ślady? Wiele osób twierdzi, że nasz organizm jest wówczas atakowany przez chorobę. Postnowiliśmy to sprawdzić

spis treści

1. Skóra ciemnieje przy złocie

- Nie ma medycznych badań naukowych, które by wskazywały na związek między ”brudzeniem” złota a stanem chorobowym człowieka. Tzw. evidence-based medicine, czyli medycyna oparta na faktach na to nie wskazuje. Nie istnieje taka zależność. Złoto zachowuje się identycznie u osoby zdrowej, jak i umierającej. Najczęściej nie zostawia żadnych śladów na skórze. Tu nie znajdziemy żadnego kontekstu naukowego – mówi dr. Michał Sutkowski, rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Nasz ekspert zaprzecza również jakoby brudne ślady od złota świadczyły o niedoborze żelaza, chorej wątrobie, zbliżającej się menstruacji czy nowotworach.

Zobacz film: "Nieprzyjemny zapach skóry może świadczyć o chorobie"

- Ludzie na wszystkim się znają. Na zdrowiu przede wszystkim. Trzeba uważać na wiedzę wyczytaną w internecie. Warto ufać przede wszystkim lekarzom, którzy niestety przestali być w tych czasach autorytetami dla pacjentów, a to wielki błąd. Liczy się to, co powie nam dr. Google. Nie cofajmy się do średniowiecza – mówi dr Sutkowski.

2. Nie wszystko złoto, co się świeci

Dlaczego w takim razie złoto może pozostawiać ciemne ślady na skórze? Zanim zaczniesz snuć teorie odnośnie do swojego stanu zdrowia, upewnij się jaki typ biżuterii nosisz. Może się okazać, że złoto jest niskiej próby lub ma domieszki innych metali nieszlachetnych. Sprawdź próbę złota. Jeśli jest wysoka, a mimo to dalej zauważsz na swoim ciele ślady, zastanów się nad wiarygodnością źródła, z którego pochodzi twoja biżuteria.

- Wszystko zależy od jakości stopu, czyli od tego jakiej próby jest materiał użyty na konkretny produkt i jakie są w nim dodatki stopowe. Brudzenie zdarza się zazwyczaj przy złocie niskiej próby, czyli poniżej 14 karatów – mówi Piotr Szponar, złotnik.

Właściciele złota mogą nie być świadomi, że kupili biżuterię niskiej jakości. Inni, bardziej ciekawscy, pojawiają się drzwiach sklepu jubilerskiego z produktem i proszą o sprawdzenie jego zawartości.

- Przy złocie poniżej 14 karatów, czystego złota jest jedynie 58,5 proc., reszta to dodatki stopowe. Przy 9 karatach jest to już jedynie 33,3 proc. czystego złota. Jeśli w stopie jest dużo miedzi to obrączka lub złota biżuteria mogą brudzić - dodaje Szponar.

3. Złoto reaguje na kosmetyki

Zdarza się, że ślady, które pozostawia na skórze złoto wynikają ze stosowania niektórych kosmetyków. Środki pielęgnacyjne mogą zawierać tlenek cynku. Związek ten znajdziemy również w lekach stosowanych na zmiany skórne.

- Nie tylko tlenek cynku reaguje ze złotem, ale i związki siarki. Wówczas ciemne ślady pozostawione na skórze są wynikiem zachodzącej reakcji chemicznej. Zdarza się też, że ktoś może być uczulony na złoto, a dokładniej na dodatki stopowe. Najczęściej wiedy pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie lub podrażnienie skóry. Rzadziej ciemne ślady – dodaje Szponar.

Przyczyny brudzenia skóry w bezpośrednim kontakcie ze złotem mogą być rożne. Warto nabyć upragnioną biżuterię u zaufanego jubilera. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do posiadanego już produktu możemy udać się do specjalisty w celu zweryfikowania jego zawartości. Nie kupujmy złota za pośrednictwem portali internetowych. A co najważniejsze, nie wierzmy we wszystko, co usłyszymy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze