Trwa ładowanie...

Podrażniona skóra i co dalej?

Skóra jest jednym z największych i zarazem najważniejszych narządów naszego organizmu. Pełni ona wiele funkcji zapewniających stałość środowiska wewnętrznego ludzkiego organizmu. Bierze między innymi udział w procesach termoregulacji, dba o utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, jest narządem czucia. Skóra jest również mechaniczną obroną przed światem zewnętrznym - stanowi barierę ochronną przed czynnikami fizycznymi, chemicznymi, a także wszelkiego rodzaju drobnoustrojami.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Podrażnienia skóry

Ponieważ skóra jest największym i położonym najbardziej zewnętrznie narządem, jest nieustannie narażona na uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład promieniowanie UV, wysoka temperatura, kosmetyki, warunki atmosferyczne i codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

Podrażniona skóra jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykamy się na co dzień. Wynika to z ogromnej powszechności oraz różnorodności środków chemicznych, fizycznych i biologicznych, które działają drażniąco.

Problem ten dotyczy wszystkich ludzi, ale wyjątkowo często obserwujemy tego typu zmiany u osób z alergiami i łuszczycą. Wynika to z nadwrażliwości skóry na detergenty i czynniki zewnętrzne.

2. Objawy podrażnienia skóry

Podrażniona skóra staje się zazwyczaj zaczerwieniona, szorstka, czasami mogą też pojawić się drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Zmiany takie są piekące, swędzące oraz często bolesne. To, jak dokładnie będzie wyglądała podrażniona skóra i jak nasilone będą objawy bólowe zależy od czynnika, który to podrażnienie wywołał.

2.1. Objawy podrażnienia cery wrażliwej

Cera wrażliwa jest skłonna do częstego występowania podrażnień, które objawiają się dolegliwościami takimi jak:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • szczypanie,
  • zaczerwienienie,
  • nadwrażliwość na dotyk.

3. Pielęgnacja podrażnionej skóry

Niestety, mimo prawidłowej pielęgnacji skóry preparatami ochronnymi i unikania szkodliwych czynników nie jesteśmy w stanie zapobiec podrażnieniom skóry. Kiedy już dojdzie do podrażnienia, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach postępowania.

Przede wszystkim nie należy drapać ani trzeć podrażnionej okolicy skóry, gdyż może to spowodować powiększenie się zmiany, doprowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych, a także niesie to za sobą zagrożenie nadkażeniem zmiany przez różnego rodzaju drobnoustroje.

Podrażnioną okolicę należy ochłodzić pod zimną wodą lub stosując zimne kompresy. Nie powinno się narażać podrażnionej skóry na działanie ciepłej wody ani substancji powierzchniowo czynnych, gdyż to może prowadzić do nasilenia dolegliwości.

Warto zastosować preparat, który złagodzi dolegliwości, zapobiegnie zakażeniu oraz przyspieszy proces gojenia. Produkt taki może zawierać sukralfat, który ma działanie kojące oraz łagodzące, dzięki czemu minimalizuje uczucie dyskomfortu.

Działanie przeciwbakteryjne wykazują związki miedzi i cynku, natomiast alantoina to substancja, która przyspiesza leczenie skóry i ją pielęgnuje. Jednocześnie wspomaga proliferację naskórka, prowadząc tym samym do szybszej regeneracji uszkodzonych obszarów.

Na podrażnione fragmenty ciała możesz zastosować preparat zawierający hydrokortyzon, który działa przeciwświądowo. Natomiast jeżeli twoja skóra jest podrażniona w wyniku działania słońca – możesz wykorzystać jeden z naturalnych sposobów, który przyniesie ogromną ulgę.

Zaaplikuj na jej powierzchnię schłodzony jogurt naturalny bądź kefir. Zabieg ten skutecznie łagodzi i zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości.

Następny artykuł: Przyczyny suchej skóry

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.