Trwa ładowanie...

Bieganie

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Bieganie ma wiele zalet. Jogging to najprostsza i najbardziej naturalna forma ruchu, niezwykle korzystna dla zdrowia. Regularne bieganie przynosi dobre rezultaty, a nic nie kosztuje i nie wymaga zakupu specjalnych akcesoriów do biegania.

Bieganie to m.in. zmniejszanie ryzyka zawału i chorób układu krążenia, zapobieganie takim chorobom, jak osteoporoza, cukrzyca, nowotwory, nerwica, depresja, i innym cywilizacyjnym „zmorom”. Ponadto osoby, które często biegają, nie mają problemów ze zbędnymi kilogramami, a nadwaga i otyłość są im obce.

Bieganie - profilaktyka zawału

Systematyczne bieganie ma pozytywny wpływ na układ krążenia i serce. Mięsień sercowy należy do jednych z najbardziej pracowitych organów w ludzkim ciele – wykonuje średnio 70 skurczów na minutę, przepompowując w tym czasie do 7 litrów krwi. W ciągu godziny serce robi 4200 uderzeń, co oznacza 400 litrów przepompowanej krwi. I tak dzień po dniu, bez najmniejszej przerwy.

W ciągu 70 lat mięsień sercowy kurczy się dwa i pół miliarda razy i przepompowuje około 180 tysięcy litrów krwi. Energia, jaką wyzwala w ciągu życia serce człowieka, byłaby zdolna wyrzucić go na księżyc. Jak każdy inny mięsień, serce musi być trenowane, aby sprawnie funkcjonowało. Codzienne bieganie sprawia, że objętość serca wzrasta, co przekłada się na skuteczność jego pracy. Mięsień sercowy jest znacznie bardziej wydolny, a dodatkowo przerwy między poszczególnymi skurczami są dłuższe, dzięki czemu serce nie męczy się tak szybko.

Bieganie dla zdrowia jest bardzo ważne. Pozwala uchronić przed zawałem i chorobami serca, dlatego spokojny, miarowy jogging jest polecany osobom z problemami krążeniowymi. W czasie biegania należy pamiętać o właściwym tempie – nie wolno się przemęczać.

Gdy masz zadyszkę, zwolnij i zacznij chód lub marsz. Pamiętaj również o odpowiednim oddychaniu podczas biegania. W trakcie wysiłku fizycznego wzrasta zapotrzebowanie organizmu na tlen. Dotlenione serce znacznie lepiej dostarcza krew do wszystkich narządów i komórek ciała.

Bieganie - wpływ na zdrowie

Ludzie, którzy systematycznie uprawiają bieganie, przyczyniają się do wzmocnienia odporności. Jak wykazują dane naukowe, osoby biegające znacznie rzadziej chorują i łagodniej przechodzą przeziębienia czy infekcje niż ludzie prowadzący bierny styl życia. Bieganie na powietrzu uodparnia organizm, hartuje go i zwiększa tolerancję na gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu maleje podatność na depresję czy obniżone samopoczucie powodowane zmianami pogody.

Trening biegania opóźnia również procesy starzenia, poprawia kondycję fizyczną i pomaga rzeźbić zgrabną sylwetkę. Bieganie na odchudzanie to dawno sprawdzony sposób. Jeśli pragniesz walczyć z fałdkami tłuszczu, jogging to sport dla ciebie. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy oraz wymodelować mięśnie ud, łydek oraz brzucha. Badania pokazują, że uprawianie biegania w młodości sprawia, że jest się biologicznie młodszym od rówieśników o 10-17 lat.

Zalety biegania można jeszcze wymieniać. Systematyczny jogging poprawia nie tylko wygląd, ale także nastrój. Podczas biegania wydzielają się endorfiny – tzw. hormony szczęścia – które działają przeciwbólowo, dają poczucie relaksu, zmniejszają niepokój i zapewniają stan równowagi psychicznej. Dlatego tak wielu ludzi na świecie jest uzależnionych od biegania.

Bieganie działa jak wysokiej klasy kosmetyk, ponieważ za sprawą lepszego krążenia krwi i dotlenienia organizmu skóra jest jędrna i zdrowa. Bieganie wzmacnia też układ nerwowy oraz zwiększa potencjał umysłowy. Dotleniony mózg pracuje „na wyższych obrotach”. Jak każdy ruch, jogging zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję starczą i chorobę Alzheimera.

Bieganie - zalety

Jakie korzyści dla zdrowia przynosi bieganie? Czy codzienny, przynajmniej półgodzinny jogging się opłaca? Na te pytania chyba już znasz odpowiedź. Bieganie przyczynia się m.in. do:

  • zwiększenia objętości i pojemności serca,
  • zwiększenia gęstości naczyń kapilarnych w mięśniach,
  • zwiększenia ilości mitochondriów – magazynów energii w organizmie,
  • zwiększenia objętości krwi,
  • przyspieszenia metabolizmu,
  • zwiększenia nasycenia krwi tlenem,
  • uelastycznienia ścian tętnic,
  • obniżenia częstości skurczów serca,
  • obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego,
  • zwiększenia wydolności fizycznej,
  • wzmocnienia systemu immunologicznego,
  • hamowania wypłukiwania soli mineralnych z kości,
  • obniżenia stężenia cholesterolu frakcji LDL,
  • obniżenia stężenia trójglicerydów.

Korzyści z biegania można by pewnie jeszcze mnożyć. Nie o to tutaj chodzi. Ważne jest uświadomienie sobie, jak bardzo korzystny jest ruch dla zdrowia. A jak wiadomo: w zdrowym ciele, zdrowy duch.