Trwa ładowanie...

Czerwone plamy na ciele – przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
12.01.2023 16:19
Czerwone plamy na ciele mogą pojawić się po zażyciu leków
Czerwone plamy na ciele mogą pojawić się po zażyciu leków (Adobe Stock)

Czerwone plamy na ciele pojawiają się z różnych przyczyn. Mogą być skutkiem przegrzania organizmu czy nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, ale i choroby przewlekłej bądź zakaźnej. Zdarza się, że to objaw alergii kontaktowej czy pokarmowej. Jak się ich pozbyć?

spis treści

1. Skąd się biorą czerwone plamy na ciele?

Czerwone plamy na ciele u dorosłych i dzieci to wykwity, które są równe poziomowi otaczającej je skóry. Oznacza to, że różnią się od niej jedynie kolorem. Pojawiają się z różnych przyczyn. Może je wywołać zarówno alergia, choroba zakaźna, jak i schorzenie przewlekłe.

Czerwone plamy na ciele mogą wskazywać na:

Zobacz film: "Odstawienie nabiału – antidotum na trądzik?"
  • Ukąszenia owadów.
  • Alergię kontaktową. Wówczas czerwone plamy na ciele pojawiają się wyłącznie w jednym miejscu. Typowe są czerwone plamy na brzuchu, na twarzy, na plecach, na dłoniach, plamy na nogach.
  • Alergię pokarmową pojawiającą się po spożyciu określonych produktów spożywczych. Wszelkie alergie to niewspółmierna do bodźca reakcja układu odpornościowego. Bodziec taki, nazwany alergenem, jest nieszkodliwy dla większości osób.
  • Uczulenie na słońce, czyli fotodermatoza, czyli nieprawidłowa reakcja na promieniowanie słoneczne.
  • Stan zapalny powodujący przekrwienie danej okolicy, podrażnienie w okolicach noszonej pieluszki u niemowląt i dzieci (także pieluszkowe zapalenie skóry), ale i kontaktowe zapalenie skóry w reakcji na drażniące kosmetyki, barwniki obecne w odzieży, chemikalia.
  • Zmiany w naczyniach. To naczyniaki i teleangiektazje.
  • Wybroczyny, czyli niewielkie plamki powstające w wyniku wynaczynienia krwi. Zazwyczaj zmiany skórne pojawiają się na rękach, nogach, brzuchu, klatce piersiowej i twarzy.
  • Zakażenia grzybicze. Typowe są czerwone plamy na ciele swędzące.
  • Chorobę zakaźną, na przykład odrę, ospę, rumień zakaźny.
  • Chorobę reumatologiczną, na przykład toczeń rumieniowaty układowy, toczeń krążkowy.
  • Chorobę skóry. To na przykład łuszczyca, ale i AZS (atopowe zapalenie skóry), liszaj płaski, trądzik różowaty i inny, łupież pstry, świerzb.
  • Choroby przewodu pokarmowego na przykład choroba Duhringa.
  • Choroby wątroby (przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby). W przypadku uszkodzenia hepatocytu (komórki wątrobowej) dochodzi do uwolnienia bilirubiny do krwi, która osadza się w tkance skóry, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się plam na ciele.
  • Osutki polekowe pojawiające się po podaniu leku. Wówczas pojawiają się także inne zmiany skórne, takie jak krostki, pęcherzyki, wypryski, zmiany trądzikowe.
  • Stres, silne emocje, nerwicę (obserwuje się tzw. czerwone plamy na ciele nie swędzące).
  • Nieprawidłową pielęgnację lub higienę ciała.
  • Przegrzanie, wysoką temperaturę. To zmiany naczynioruchowe, które pojawiają się i znikają samoistnie.
  • Znaczny wysiłek fizyczny.
  • Zaburzenia hormonalne.
  • Nadużywanie alkoholu (typowe są czerwone plamy na twarzy).
  • Niedobory witamin – A, C, E oraz B.

2. Diagnostyka i leczenie czerwonych plam na ciele

Czerwone plamy na ciele pojawiają się w wielu okolicznościach, często znikają też samoistnie. Ich leczenie nie zawsze jest konieczne. Gdy stanowią problem, są niepokojące, nie ustępują bądź często nawracają, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Specjalista, na podstawie badania przedmiotowego i podmiotowego, postawi diagnozę i zaleci stosowne postępowanie.

Zdarza się, że rozpoznanie wymaga badań dodatkowych. To najczęściej badania krwi (morfologia, IgE), oznaczenia związane ze specyficznymi chorobami (np. autoimmunologicznymi i reumatycznymi), ale także testy alergiczne.

Co na uczulenie? Jak radzić sobie z uczuleniem i objawami alergii
Co na uczulenie? Jak radzić sobie z uczuleniem i objawami alergii

Co na uczulenie? To jedno z częstszych pytań zadawanych przez pacjentów w gabinetach lekarskich. Nic

przeczytaj artykuł

Leczenie czerwonych plam na skórze zależy od przyczyny ich pojawienia się. Choroby wirusowe leczy się objawowo, zaś choroby bakteryjne i grzybicze za pomocą antybiotyków miejscowych lub doustnych.

W przypadku chorób autoimmunologicznych niezbędne bywa stosowanie leków immunosupresyjnych w postaci miejscowej, a w cięższych przypadkach – doustnej, podskórnej lub dożylnej.

W przypadku alergii pomocny jest lek na alergię (preparat przeciwshistaminowy), jednak kluczowe jest wyeliminowanie czynnika drażniącego, zarówno z otoczenia (np. zmiana kosmetyku pielęgnacyjnego czy proszku do prania), jak i z jadłospisu (tzw. dieta eliminacyjna). Jeśli doszło do zapalenia kontaktowego, lekarz może przepisać maści z glikokortykosteroidami.

Czerwone plamki na ciele pojawiające się po zażyciu leków, wymagają odstawienia preparatu. Gdy podłoże problemu stanowi nieodpowiednia pielęgnacja, zarówno używanie niewłaściwych kosmetyków, jak i zły stan skóry (np. przesuszona), wskazana jest zmiana produktów na bardziej delikatne (poleca się dermokosmetyki i emolienty). Ważne jest także wklepywanie preparatów w skórę, bez jej pocierania oraz unikanie noszenia ubrań, które ją podrażniają.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze