Trwa ładowanie...

Dermokosmetyki

Avatar placeholder
Beata Kłoczko 06.11.2014 14:50
Dermokosmetyki
Dermokosmetyki

Dermokosmetyki są wynikiem wielu lat pracy kosmetologów, dermatologów i chemików. Kosmetyki dermatologiczne można stosować, mając zdrową cerę, ale głównym ich przeznaczeniem jest pielęgnacja skóry z problemami dermatologicznymi lub alergicznymi. Dermokosmetyki są odpowiednie na trądzik, do cery z łojotokiem, do skóry wrażliwej i skorej do podrażnień. Dermokosmetyki to inaczej kosmoceutyki. Dostępne są w aptekach, ponieważ swoimi właściwościami bardziej przypominają leki niż preparaty stricte kosmetyczne.

spis treści

1. Kosmetyki apteczne

Dermokosmetyki, inaczej kosmoceutyki, to preparaty dostępne w aptekach, a niezwykle rzadko w drogeriach. Używane są nie tylko do pielęgnacji skóry, ale też do jej leczenia. Tym różnią się od zwykłych kosmetyków. Dermokosmetyki wspomagają i przyspieszają skuteczność kuracji medycznej.

Kosmetyki dermatologiczne zostały stworzone przy wspólnej pracy dermatologów, kosmetologów i chemików. W ich składzie jest zaledwie minimum substancji zapachowych, konserwantów, barwników. Dlatego kosmoceutyki polecane są osobom o skłonnościach do alergii i osobom z problemami dermatologicznymi. Kosmetyki dermatologiczne, nim zostaną wypuszczone na rynek, poddawane są wieloletnim badaniom i testom laboratoryjnym. Ich skład zależy od przeznaczenia, istnieją dermokosmetyki na trądzik, dermokosmetyki do twarzy wrażliwej, do cery tłustej itd.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Rodzaje dermokosmetyków:

  • przeciwzapalne,
  • nawilżające,
  • na trądzik,
  • przeciwłojotokowe,
  • zmniejszające objawy starzenia skóry,
  • przeciwłupieżowe,
  • uszczelniające naczynka.

2. Składniki dermokosmetyków

Głównym składnikiem dermokosmetyków są wody termalne bogate w krzem, cynk, selen. Kosmetyki dla niemowląt wykazują działanie ochronne, przeciwzapalne oraz nawilżająco-nawadniające. Wszystko to zawdzięczają swoim składnikom aktywnym. Główne to: witaminy A, E i C, alfahydroksykwasy, kwas hialuronowy, mocznik.

W składzie kremów najczęściej można znaleźć witaminy A, E oraz C. Witamina A (retinol) opóźnia proces starzenia skóry, aktywizuje komórki od odnowy i regeneracji. Poza tym rozświetla cerę, likwiduje przebarwienia i nawilża. Witamina A i jej pochodne, retinoidy, wchodzą wskład dermokosmetykówprzeznaczonych dla skóry z łuszczycą, nadmiernie wysuszonej, łojotokowej oraz trądzikowej.

Witamina E (tokoferol) zabija wolne rodniki, opóźnia proces starzenia skóry, zapewnia jej elastyczność i jędrność. Jest dodawana do filtrów przeciwsłonecznych. Skutecznie chroni przed szkodliwym działanie promieniowania UV. Witamina E wspomaga nawilżenie skóry, ponieważ zatrzymuje w niej wodę. Dermokosmetyki na trądzik są wzbogacone o witaminę E, gdyż ta działa przeciwtrądzikowo, przyspiesza gojenie ran, wygładza blizny.

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników i promieniami UV, a także uczestniczy w syntezie kolagenu. Witamina C jest cennym składnikiem kremów do cery naczynkowej, ponieważ wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, oraz kremów do cery trądzikowej (witamina C działa przeciwzapalnie).

Alfahydroksykwasy (AHA) występują w owocach, warzywach i kwaśnym mleku. Wspaniale wygładzają zmarszczki już istniejące, złuszczają martwy i zrogowaciały naskórek, nawilżają skórę. Wyróżniamy kwasy: glikolowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy i winowy. Alfahydroksykwasy w kremach aptecznych wybielają przebarwienia skórne i przeciwdziałają trądzikowi.

Kwas hialuronowy razem z włóknami kolagenowymi i elastyną odpowiadają za właściwe nawodnienie, ujędrnienie i gładkość skóry. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje, dlatego warto go dostarczać. Kremy wzbogacone o kwas hialuronowy działają przeciwzmarszczkowo, wpływają na elastyczność i nawilżenie skóry.

Mocznik, czyli urea, to jeden z naturalnych składników nawilżających. Kremy z mocznikiem są zalecane osobom o nadmiernie wysuszonej skórze, posiadającym tzw. rybią łuskę i tym, które cierpią na rogowacenie naskórka. Mocznik pomaga utrzymać wodę w naskórku.

 

Następny artykuł: Dermokosmetyki do twarzy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze