Trwa ładowanie...

Tonik antybakteryjny do twarzy – dlaczego, kiedy i jak go stosować?

Avatar placeholder
19.04.2024 15:59
Tonik antybakteryjny jest kosmetykiem pielęgnacyjnym, który sprawdza się w wielu sytuacjach.
Tonik antybakteryjny jest kosmetykiem pielęgnacyjnym, który sprawdza się w wielu sytuacjach. (Adobe stock)

Tonik antybakteryjny jest kosmetykiem pielęgnacyjnym, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Kiedy i jak go stosować? Dlaczego warto włączyć go do codziennej pielęgnacji skóry? Czy jest odpowiedni dla każdej cery?

spis treści

1. Co to jest tonik antybakteryjny?

Tonik antybakteryjny to produkt do pielęgnacji skóry, który oczyszcza pory, wyrównuje pH skóry, usuwa nadmiar sebum, a przy tym hamuje rozwój bakterii. Działa antyseptycznie. Tym samym stosowanie go może pomóc w utrzymaniu skóry w czystości, zmniejszeniu ryzyka wystąpienia stanów zapalnych oraz poprawie stanu cery.

Aby tonik można było nazwać antybakteryjnym, ten musi zawierać składniki, które zwalczają bakterie na skórze, co pozwala na zapobieganie stanom zapalnym. Tonik matujący, tonik łagodzący, tonik nawilżający, tonik normalizujący, tonik zwężający pory lub tonik oczyszczający takich właściwości zwykle nie posiadają.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Składniki w tonikach antybakteryjnych

Jakie składniki antybakteryjne w tonikach są najskuteczniejsze? W preparatach znajdują się różne substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym oraz łagodzącym podrażnienia. To na przykład:

  • kwas salicylowy, który pomaga odblokować pory i zapobiegać powstawaniu zaskórników, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i keratolityczne,
  • alkohol, który działa jako środek dezynfekujący, eliminujący bakterie z powierzchni skóry,
  • kwas azelainowy, który zwalcza bakterie odpowiedzialne za trądzik, ponieważ działa antybakteryjne oraz przeciwzapalne,
  • ekstrakty roślinne z roślin takich jak na przykład zielona herbata (ekstrakt z zielonej herbaty), posiadające właściwości przeciwbakteryjne i łagodzące podrażnienia.
  • olejki eteryczne, na przykład olejek z drzewa herbacianego, mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne,
  • hydrolaty ziołowe: hydrolat z szałwii lekarskiej, hydrolat z oregano, hydrolat rozmarynowy, hydrolat z czystka, hydrolat z mięty pieprzowej, hydrolat z oczaru wirginijskiego, hydrolat z krwawnika,
  • hydrolaty kwiatowe, na przykład hydrolat rumiankowy,
  • hydrolaty owocowe: hydrolat pomarańczowy, hydrolat malinowy, hydrolat cytrynowy,
  • hydrolaty z trawy, herbaty, kory drzew: hydrolat cynamonowy hydrolat wetiwerowy, hydrolat z zielonej herbaty.

3. Jak stosować tonik antybakteryjny?

Jak prawidłowo stosować tonik antybakteryjny, aby osiągnąć najlepsze efekty? Przede wszystkim aplikuje się go po oczyszczeniu skóry, przed nałożeniem kremu nawilżającego.

Aby usunąć zanieczyszczenia, nadmiar sebum i resztki makijażu, użyj delikatnego oczyszczającego żelu lub pianki do mycia twarzy. Osusz twarz ręcznikiem (delikatnie, unikając pocierania).

Następnie nasącz wacik tonikiem antybakteryjnym i przetrzyj nim twarz lub użyj preparatu w sprayu (rozpyl go na twarz i szyję). Omijaj okolice oczu oraz obszary skóry, które są podrażnione lub znajdują się na nich otwarte rany.

Po zastosowaniu toniku odczekaj chwilę. Upewnij się, że produkt został wchłonięty przed nałożeniem kolejnych produktów. Następnie przejdź do kolejnych etapów pielęgnacji. Nałóż jak serum lub krem nawilżający czy krem przeciwsłoneczny.

Toniki antybakteryjne mogą stanowić element codziennej rutyny pielęgnacji skóry, co jest zalecane w przypadku osób, które zmagają się z trądzikiem lub innymi problemami skórnymi związanymi z nadmiernym rozwojem bakterii. Produkt może być stosowany dwa razy dziennie, rano i wieczorem lub raz dziennie bądź co drugi dzień, gdy pojawia się wrażenie zbyt dużej suchości lub podrażnienia skóry).

4. Dlaczego warto stosować tonik antybakteryjny?

Stosowanie toniku antybakteryjnego może przynieść wiele korzyści dla skóry, ponieważ pomaga w:

  • zwalczaniu bakterii, których obecność może prowadzić do stanów zapalnych skóry, trądziku i innych problemów skórnych,
  • oczyszczaniu skóry z zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i resztek makijażu, które mogą prowadzić do zatykania porów i powstawania zaskórników.
  • regulacji wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, co może być korzystne dla osób z tłustą lub mieszaną skórą,
  • zapobieganiu rozwojowi stanu zapalnego i dermatoz, takich jak trądzik, zapalenie mieszków włosowych,
  • przygotować skórę do dalszych etapów pielęgnacji, ponieważ nie tylko oczyszcza skórę, ale ułatwia wchłanianie składników aktywnych obecnych w takich produktach pielęgnacyjnych jak serum czy krem.

Regularne stosowanie toniku antybakteryjnego może poprawić stan skóry, dbając nie tylko o jej czystość, ale i zdrowy wygląd. Ponieważ jednak wysusza skórę, z zasady nie zaleca się używania go zbyt często (to ważne zwłaszcza dla osób o skórze suchej lub wrażliwej).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze