Pianka do mycia twarzy – jaką wybrać i jak stosować?
Pianka do mycia twarzy to produkt przeznaczony do pielęgnacji każdej cery. Doskonale oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, zmywa resztki makijażu i odświeża cerę po całym dniu aktywności. Jak stosować kosmetyk? Jaki produkt wybrać? Dlaczego tak ważne jest, by oczyszczać skórę?
1. Co to jest pianka do mycia twarzy?
Pianka do mycia twarzy to kosmetyk pielęgnacyjny, który zawiera substancje powierzchniowo czynne. Te po połączeniu z wodą usuwają zanieczyszczenia i zabrudzenia ze skóry. Jej formuła umożliwia dokładne oczyszczenie skóry bez naruszenia warstwy powierzchniowej. Działa jak gąbka, która wchłania wszelkie zanieczyszczenia, co sprawia, że pielęgnacja jest bardzo efektywna.
Wybór produktów przeznaczonych do oczyszczania skóry jest bardzo duży. Można zdecydować się nie tylko na piankę, ale i olejek, emulsję czy żel. Istotną różnicą między nimi jest konsystencja oraz działanie.
Zaletą pianki jest przyjemna konsystencja, dzięki której łatwo się ją rozprowadza na skórze. Najczęściej są to także produkty delikatne i dobrze tolerowane nawet przez skórę wrażliwą, alergiczną, skłonną do podrażnień i zaczerwienienia. To popularne kosmetyki dla nastolatków (tak 11-latka, jak i 18-latki), także zmagających się z trądzikiem, wypryskami i innymi niedoskonałościami skóry.
Aby pianka do mycia twarzy zdała egzamin, warto wybrać taką, która odpowiada na potrzeby cery. Nie mniej ważne jest, by wiedzieć, jak ją stosować.
2. Jak myć twarz pianką?
Pianka do mycia twarzy jest produktem, który łączy się z wodą. Można go stosować tak rano, jak i wieczorem. Jak to robić?
Nakłada się go na wilgotną skórę i rozprowadza, delikatnie masując twarz kolistymi ruchami. Kosmetyk nie wymaga dodatkowego spienienia, co odróżnia go od innych preparatów myjących. W zależności od zanieczyszczenia twarzy mycie pianką powinno trwać 30 sekund, maksymalnie minutę. Ważne jest, by omijać okolice oczu, a jeśli produkt dostanie się do nich, wystarczy przepłukać je wodą.
Na koniec twarz trzeba spłukać wodą i delikatnie osuszyć ręcznikiem. Po oczyszczeniu skóry warto nałożyć krem lub przetrzeć skórę tonikiem.
3. Jaką piankę do mycia twarzy wybrać?
Wybierając piankę do mycia twarzy przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jej skład. Najlepiej, by produkt był naturalny i pozbawiony alkoholu.
Kolejną ważną kwestią jest dobranie produktu do typu cery. Inne działanie ma preparat do skóry wrażliwej, inny zaś do mieszanej i tłustej bądź trądzikowej.
Jaka jest najlepsza pianka do mycia twarzy o skórze wrażliwej, alergicznej lub suchej? Najlepiej wybierać te, które zawierają substancje o działaniu nawilżającym czy łagodzącym podrażnienia. Delikatna pianka do mycia twarzy zawiera zwykle alantoinę, D-pantenol, wodę różaną czy ekstrakt z rumianku. Jeśli po umyciu twarzy pianką pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry, warto zamienić kosmetyk na bardziej delikatny.
Osoby ze skórą tłustą lub mieszaną, z nadmierną ilością wydzielanego sebum oraz zmianami zapalnymi mogą wybrać pianki o mocniejszym działaniu. Dobrze, by kosmetyki zawierały substancje antybakteryjne, keratolityczne czy sebostatyczne. To na przykład cynk, kwas azelainowy oraz salicylowy, ekstrakt z zielonej herbaty czy rozmarynu.
Pianka do mycia twarzy trądzikowej zawiera substancje, które redukują nadmiar wydzielanego sebum, działają przeciwzapalnie. Z kolei pianki przeznaczone do mycia skóry podrażnionej zawierają składniki łagodzące pieczenie i swędzenie, niwelują one również suchość skóry.
Warto sięgać również po dermokosmetyki, które mają wyjątkowy skład. Nie zawierają substancji drażniących czy komponentów zapachowych.
Pianki do twarzy można kupić za kilka czy kilkanaście złotych, choć naturalnie dostępne są również produkty droższe. Ich szeroki wybór oferują drogerie, apteki, a także supermarkety, tak stacjonarne, jak i online.
4. Dlaczego oczyszczanie twarzy jest ważne?
Oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne, ponieważ pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, kurzu i alergenów, ale i nadmiaru sebum oraz makijażu. Odblokowuje też pory, co pozwala skórze oddychać i zapobiega:
- pojawieniu się niepożądanych zmian: wyprysków czy zaskórników,
- pojawianiu się zmarszczek,
- zatykaniu porów,
- utracie elastyczności naskórka.
Niedokładne mycie skóry lub pomijanie tego kroku prowadzi do pogorszenia stanu skóry, co objawia się:
- zwiększeniem niedoskonałości, pojawianiem się zmian zapalnych i zaskórników,
- zmniejszeniem zdolności regeneracyjnych,
- szybszym starzeniem się skóry,
- utratą blasku i elastyczności,
- zmianą kolorytu – cera staje się szara i ziemista,
- utrudnieniem przenikania składników aktywnych w głąb skóry, które pochodzą z kremów, masek czy serum.