Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Cera mieszana

Avatar placeholder
11.01.2017 14:37
Cera mieszana
Cera mieszana

Cera mieszana to taki rodzaj skóry, który jest wyjątkowo trudny do pielęgnacji – ze względu na to, że niektóre partie cery mieszanej są tłuste, a inne suche. Pielęgnacja polega więc na tym, aby partie tłuste dobrze oczyścić, a suche nawilżyć. Cera mieszana jest dość skomplikowana w pielęgnacji i wymaga wiele uwagi. Często towarzyszą jej problemy związane z powstawaniem niedoskonałości, takich jak zaskórniki i krostki. Aby pielęgnacja cery mieszanej była skuteczna, przede wszystkim musimy określić, gdzie cera mieszana potrzebuje oczyszczenia, a gdzie nawilżenia.

spis treści

1. Pielęgnacja cery mieszanej

Strefa T
Strefa T

Najwięcej niedoskonałości, w postaci zaskórników, pryszczy i porów, powstaje w „strefie T”.

zobacz galerię

Cera mieszana to połączenie cery suchej i cery tłustej. Składa się z różniących się od siebie części.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • Partie tłuste to zazwyczaj tzw. „strefa T”, czyli czoło, nos i broda. W tym miejscu skóra się błyszczy i to na niej powstaje najwięcej niedoskonałości, takich jak zaskórniki i pryszcze oraz widoczne pory.
  • Partie suche to miejsca poza „strefą T”. Możesz stwierdzić, gdzie dokładnie się znajdują, po umyciu twarzy: są to miejsca, gdzie odczuwasz nieprzyjemne naciągnięcie i napięcie. Zwykle suche są policzki, czasem także część czoła.

Może być tak, że cera mieszana wymaga dwóch różnych kosmetyków – jednego nakładanego na partie tłuste, a drugiego na suche. Można także wybrać specjalne kosmetyki do cery mieszanej. Nawilżanie skóry po codziennym myciu jest ważne zarówno dla partii tłustych, jak i suchych. Wybierz lekki krem, zawierający składniki utrzymujące wodę wewnątrz skóry (np. gliceryna, kwas hialuronowy), antyoksydanty i witaminy. Tłusty krem możesz nakładać tylko w razie konieczności, kiedy skóra na policzkach jest bardzo sucha lub kiedy wychodzisz na mróz. Jest on jednak odpowiedni tylko do partii suchych.

W pielęgnacji cery mieszanej wskazane są także maseczki:

  • typu peel-off o działaniu ściągającym oraz oczyszczającym,
  • tradycyjne maski nawilżające.

2. Naturalna pielęgnacja cery mieszanej

W pielęgnacji można zastosować również domowe, naturalne sposoby:

  • Oczyszczanie skóry: świeżo wyciśnięty sok z cytryny rozcieńczony z wodą to świetny sposób na zwężenie porów i usunięcie martwych komórek skóry. Nałóż go na twarz przed porannym prysznicem. Takie oczyszczanie skóry zlikwiduje bakterie, nie podrażniając równocześnie cery mieszanej.
  • Tonizowanie skóry: lawenda tooczyszczanie i tonizowanie skóry w jednym. Nadaje się także dla cery wrażliwej i trądzikowej. Pamiętaj, aby nie używać bezpośrednio na skórę olejku eterycznego, a hydrolat (inaczej destylat, woda kwiatowa lub roślinna) – niepodrażniający skóry wyciąg z lawendy.
  • Nawilżanie cery mieszanej: do nawilżania będziesz potrzebować 15 ml olejku bazowego oraz 3 krople olejku eterycznego. Dobre olejki eteryczne dla cery mieszanej to olejek z geranium, olejek z lawendy, olejejk z drzewa sandałowego. Jako olejek bazowy polecamy olejek jojoba. Nawilżającą mieszankę możesz wmasowywać w skórę wieczorem lub rano, w zależności od twoich preferencji.

Cera mieszana wymaga poświęcenia jej uwagi i dobrania kosmetyków w zależności od potrzeb. Nie bój się używać dwóch różnych specyfików do partii skóry o różnych potrzebach. Na pewno odwdzięczy ci się promiennym wyglądem.

Następny artykuł: Rozszerzone pory
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze