Trwa ładowanie...

Woda różana – właściwości, zastosowanie, przepis na domową wodę różaną

Avatar placeholder
23.04.2021 09:51
Zdjęcie przedstawia wodę różaną w misce i płatki róż
Zdjęcie przedstawia wodę różaną w misce i płatki róż (pl.123rf.com)

Woda różana to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystywany jest przede wszystkim jako "eliksir piękności", ale sprawdza się też w aromaterapii i w kuchni.

spis treści

1. Właściwości wody różanej

Woda różana jest produktem ubocznym, który powstaje w procesie produkcji olejku różanego. Wytwarzana jest przez moczenie lub destylację płatków róży w wodzie. Woda różana to przede wszystkim jeden z najstarszych kosmetyków stosowanych w pielęgnacji.

Wyciągu z róży używano już m.in. w starożytnym Egipcie, gdzie sama Kleopatra stosowała tę miksturę do pielęgnacji skóry, dodając ją do aromatycznej kąpieli i stosuje ją w oczyszczaniu twarzy. Obecnie najpopularniejszym zastosowaniem wody różanej jest nadal jej użycie kosmetyczne.

2. Woda różana na skórę i włosy

Woda różana powinna znaleźć się w każdym domu, ponieważ słynie z wszechstronnego, pielęgnacyjnego zastosowania. Niezależnie od tego, czy twoja cera jest tłusta, sucha czy mieszana, produkt z róży będzie się dla niej doskonale nadawał.

Zobacz film: "Przypadkowe odkrycie na temat właściwości dzikiej róży"

Wyciąg z róży pomaga utrzymać równowagę pH skóry. Dzięki wodzie różanej możesz kontrolować także nadmiar sebum i ujędrnić skórę. Różany płyn jest także doskonałym środkiem myjącym, który pomaga usunąć zanieczyszczenia nagromadzone w zatkanych porach.

Woda różana ma doskonałe właściwości przeciwzapalne, które ukoją zaczerwienioną, podrażnioną skórę, załagodzą trądzik, zapalenia skóry i egzemę. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, produkt pomaga również w leczeniu blizn, skaleczeń i ran.

Kiedy potrzebujesz nawilżenia i rewitalizacji cery, woda różana nada skórze odświeżony wygląd. Należy zwrócić też uwagę na przeciwutleniające właściwości tego płynu, ponieważ to pomaga wzmocnić komórki skóry i zregenerować jej tkanki. Używając tego kosmetyku, powstrzymasz starzenie się skóry, ponieważ woda różana przeciwdziała powstawaniu zmarszczek.

Woda różana zauważalnie poprawia wygląd włosów – odżywia je i nawilża. Mikstura działa też na łagodne zapalenie skóry głowy i łupież. Oprócz tego płyn z róży można stosować jako naturalną odżywkę pobudzającą wzrost włosów. Wystarczy, że użyjesz wody różanej do ostatniego płukania włosów. Tak zastosowany kosmetyk pozwoli poprawić kondycję włosów, dając im zdrowy blask.

3. Woda różana w aromaterapii

Okazuje się, że oprócz zastosowania kosmetycznego aromat wody różanej wpływa silnie na samopoczucie. Zapach róży pozbawia uczucia niepokoju i wprawia w dobry nastrój, dzięki czemu czujesz się zrelaksowany. Co więcej, kiedy rozpylisz wodę różaną na swojej poduszce, będziesz miał lepszy sen, a rano obudzisz się bardziej wypoczęty.

Dobrym pomysłem jest również dodanie paru kropel wody różanej do kąpieli. Skóra stanie się wówczas miękka i pachnąca, a ty ukoisz swoje zmysły.

4. Woda różana w kuchni

Woda różana może być również używana w kuchni. Wyciąg z róży tradycyjnie stosowany jest w przepisach kulinarnych na Bliskim Wschodzie. W Polsce woda różana służy, jako dodatek do lodów, deserów na bazie mleka, koktajli, ciast i wypieków, dżemów, galaretek, kompotów oraz do sałatek.

5. Przepis na wodę z płatkami róż

Kupując wodę różaną, musisz upewnić się, że jest naturalna w 100 procentach, co nie zawsze jest takie proste i oczywiste. Płyn różany może być też drogi i trudny do znalezienia. Najlepiej więc zrobić wodę różaną samodzielnie w domu. Będzie ci potrzebny kubek suszonych płatków róż, 300 ml gorącej wody destylowanej oraz dwa szklane słoiki.

Umieść wysuszone płatki róż w jednym ze słoików. Następnie wlej do niego gorącą, ale nie wrzącą wodę. Upewnij się, że używasz wody destylowanej, wolnej od bakterii. Jeśli nie możesz takiej znaleźć, zamiast tego możesz użyć wody filtrowanej.

Przykryj słoik i pozwól naparowi ostygnąć. Powinno to trwać około 10-15 minut. Po upływie tego czasu umieść sitko w drugim, pustym słoju i przelej powstałą mieszankę przez sito, zwracając uwagę na to by płatki róży pozostały bezpośrednio na nim.

Gdy całość wody spłynie do naczynia, możesz wyrzucić resztki kwiatów i po ostygnięciu wody różanej możesz zacząć jej używać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze