Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Tonik – po co nam tonik, rodzaje, jak go stosować

Zdjęcie przedstawia kobietę przemywającą cerę tonikiem
Zdjęcie przedstawia kobietę przemywającą cerę tonikiem (pl.123rf.com)

Tonik jest kosmetykiem niezbędnym w codziennej pielęgnacji. Odpowiednia wiedza umożliwi ci skuteczny dobór tego kosmetyku. Wówczas skóra odwdzięczy ci się pięknem.

spis treści

1. Tonik - po co nam tonik

Każda kobieta, której zależy na tym, aby mieć idealną cerę, powinna stosować odpowiedni tonik do twarzy. Tonik usuwa z powierzchni skóry resztki makijażu, pozostałości sebum, pomaga przywrócić jej odpowiednie pH, a niektóre jego rodzaje pomagają zminimalizować stany ropne skóry. Toniki można podzielić na trzy główne kategorie w zależności od procentowej zawartości alkoholu w ich składzie.

Toniki to produkt niezbędny dla prawidłowego oczyszczenia skóry. Główne zalety stosowania tego kosmetyku to:

Zobacz film: "5 prostych kroków w codziennej pielęgnacji twarzy"
  • poprawa odcienia skóry poprzez usprawnienie krążenia w obrębie naczyń skórnych,
  • poprawa optymalnej równowagi skóry dzięki przywróceniu jej odpowiedniego pH,
  • efekt odświeżenia skóry,
  • zwężenie porów,
  • niektóre z nich skutecznie niszczą bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku.
Jak oczyścić pory na twarzy?
Jak oczyścić pory na twarzy? [9 zdjęć]

Wiele czynników powoduje, że zatykają się pory: nadmiar sebum, pocenie się, kurz, makijaż i nawet pozostałości

zobacz galerię

2. Tonik - rodzaje, jak go stosować

Podczas wyboru odpowiedniego toniku powinnaś sugerować się tym, do jakiego rodzaju cery jest on przeznaczony. Dla cery tłustej polecane są te zawierające wyższe stężenie alkoholu (do 60 procent) oraz składniki wspomagające leczenie trądziku, takie jak np. kwas salicylowy.

W przypadku cery suchej powinno się wybierać toniki, które zawierają mniej niż 10% alkoholu w składzie. Trzecia kategoria toników, które mają do 20% alkoholu, przeznaczona jest dla większości rodzajów cery.

Jeżeli masz cerę wrażliwą, wybieraj jedynie toniki bezzapachowe i hipoalergiczne, które będą łagodzić ewentualne podrażnienia.

W przypadku cery mieszanej warto wybierać toniki zawierające kwasy owocowe (AHA). Doskonale nawilżają one skórę i zapobiegają tworzeniu się zaskórników.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Jeżeli skóra jest podatna na rozwój zmian trądzikowych, najlepszym tonikiem będzie ten zawierający w składzie około 2% kwasu salicylowego. Jeżeli zmiany nie są liczne, taki preparat stosuj jedynie punktowo w obrębie stanów zapalnych.

Pamiętaj, że nie musisz kupować drogich toników do twarzy. Nawet te tańsze kosmetyki zawierają w składzie cenne składniki, które przyniosą skórze wiele korzyści. Wybieraj preparaty, które nie były testowane na zwierzętach i są biodegradowalne.

Następny artykuł: Wybór kremu do twarzy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze