Trwa ładowanie...

Kwas salicylowy na trądzik

Kwas salicylowy to substancja z powodzeniem wykorzystywana w terapii przeciwko trądzikowi. Za jego pomocą można skutecznie zredukować łagodne stany zapalne. Dowiedz się więcej o niezwykłym działaniu tej substancji i korzyściach wynikających ze stosowania kwasu salicylowego na skórę.

Zobacz film: "Domowe sposoby na trądzik - ziołowe parówki"

spis treści

1. Właściwości kwasu salicylowego oraz jego wpływ na skórę trądzikową

Kwas salicylowy zaliczamy do grupy beta-hydroksykwasów. Jego efektywne działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze obserwujemy już przy niskim stężeniu, tj. 1-2%.

Związek ten skutecznie redukuje jedną z przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie trądziku, tj. nadmierną keratynizację (nawarstwianie się martwych komórek naskórka w okolicy ujścia mieszków włosowych). Uogólniając, działa on keratolitycznie, czyli usprawnia proces usuwania obumarłych komórek naskórka i tym samym odblokowuje ujścia mieszków włosowych (porów). Co więcej, ze względu na to, że związek ten jest rozpuszczalny w tłuszczach, to może skutecznie przenikać w głąb mieszków włosowych i redukować występujące tam stany zapalne. Ponadto, jego regularne stosowanie sprawia, że pory są odblokowane i sebum swobodnie wydostaje się na powierzchnię skóry.

Jak prawidłowo dbać o skórę trądzikową?
Jak prawidłowo dbać o skórę trądzikową?

Wyróżnia się kilka rodzajów cery, które wymagają odpowiedniej i dokładnej pielęgnacji. Każda cera jest...

zobacz galerię

Kwas salicylowy można znaleźć w wielu ogólnodostępnych produktach aptecznych, takich jak kremy oraz maści. Jego niezwykle łagodne działanie ogranicza ryzyko wystąpienia objawów skórnych, które występują przy stosowaniu innych substancji aktywnych (pieczenie, szczypanie, podrażnienie).

2. Stosowanie preparatów z kwasem salicylowym

Nie należy nadużywać cennych właściwości kwasu salicylowego. Produkt kosmetyczny go zawierający należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta (najczęściej raz dziennie) i niewskazane jest łączenie go z innym kosmetykiem mającym w składzie ten związek. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego wysuszenia skóry.

Warto również pamiętać o tym, że kosmetyk z kwasem salicylowym należy stosować nieustannie. Nawet wówczas, gdy stany zapalne skóry zostaną skutecznie zredukowane, ponieważ jego działanie zabezpiecza skórę przed ponownym nawrotem zmian trądzikowych.

Bardzo rzadko zdarza się tak, że dana osoba, stosując kosmetyk z kwasem salicylowym, odczuwa jednak pieczenie skóry. Wtedy należy zmniejszyć częstotliwość jego stosowania i skonsultować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia silnego podrażnienia skóry należy przerwać stosowanie preparatu z kwasem salicylowym.

Niewątpliwie, kwas salicylowy należy do grupy substancji aktywnych skutecznych przeciwko trądzikowi. W celu uzyskania optymalnych rezultatów należy pamiętać o tym, aby regularnie aplikować go na skórę zgodnie z zaleceniami producenta.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.