Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Kwas salicylowy na trądzik - jak działa, wskazania, skutki uboczne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
12.02.2024 13:15
Kwas salicylowy na trądzik działa niezwykle skutecznie. Cechuje się działaniem przeciwzapalnym, redukuje zaskórniki i zmniejsza łojotok.
Kwas salicylowy na trądzik działa niezwykle skutecznie. Cechuje się działaniem przeciwzapalnym, redukuje zaskórniki i zmniejsza łojotok. (Adobe stock)

Kwas salicylowy na trądzik to temat, który interesuje wielu naszych czytelników. Wcale nas to nie dziwi, ponieważ substancja zaliczana do grupy beta-hydroksykwasów skutecznie niweluje zmiany trądzikowe czy stany zapalne na skórze. Co warto wiedzieć o tym produkcie przeciwtrądzikowym? Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania kwasu salicylowego?

spis treści

1. Jak działa kwas salicylowy na trądzik i jakie są jego właściwości?

Kwas salicylowy to substancja zaliczana do grupy beta-hydroksykwasów. Związek ten z powodzeniem wykorzystywany jest w terapii przeciwko powszechnej chorobie skórnej - trądzikowi.

Kwas salicylowy ceniony jest za swoje działanie keratolityczne. Eliminuje jedną z przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie trądziku, tj. nadmierną keratynizację, zwaną również rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Jest to sytuacja, w której martwe komórki naskórka nie ulegają naturalnemu złuszczeniu, ale zbierają się nadmiernie w obrębie warstwy rogowej skóry.

Zobacz film: "Domowe sposoby na trądzik - ziołowe parówki"

Jakie są inne plusy stosowania kwasu salicylowego na skórę? Korzyści jest naprawdę bez liku. Stosowanie kwasu salicylowego powoduje usunięcie martwych komórek naskórka, co pomaga zapobiegać zatykaniu się porów i powstawaniu zaskórników.

Ponadto, ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych skóry związanych z trądzikiem. Działanie antyzapalne i przeciwbakteryjne oraz zaobserwować można już przy niskim stężeniu, tj. 1-2%.

2. Stosowanie preparatów z kwasem salicylowym

Produkty na bazie kwasu salicylowego powinno się stosować zawsze zgodnie z zaleceniami producenta (najczęściej raz dziennie) lub dermatologa, który prowadzi nasze leczenie trądziku. Niewskazane jest używanie zarówno kremu, serum, jak i pianki na bazie kwasu salicylowego! Łączenie wielu produktów zawierających tę substancję aktywną może powodować przesuszenie naskórka.

Warto również pamiętać o tym, że kosmetyk z kwasem salicylowym należy stosować nieustannie. Nawet wówczas, gdy stany zapalne skóry zostaną skutecznie zredukowane, ponieważ jego działanie zabezpiecza skórę przed ponownym nawrotem zmian trądzikowych.

3. Wskazania do stosowania kwasu salicylowego

Kwas salicylowy polecany jest przede wszystkim tym, którzy borykają się z problemem trądziku, zaskórników, blizn lub rozszerzonych porów. Substancja może pomóc również tym osobom, które cierpią z powodu przebarwień i zmian pigmentacyjnych.

Kwas salicylowy może być wykorzystywany także do leczenia łupieżu. Ponieważ zmniejsza produkcję sebum, polecany jest pacjentom, którzy borykają się z problemem przetłuszczających się włosów.

4. Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania kwasu salicylowego?

Skutki uboczne, które występują najczęściej po zastosowaniu kwasu salicylowego na trądzik to:

  • przesuszenie skóry,
  • podrażnienie skóry,
  • zaczerwienienie naskórka,
  • zaostrzenie stanu zapalnego (objaw ten występuje najczęściej wtedy, gdy produkt zostanie zaaplikowany na otwartą ranę).

W przypadku wystąpienia silnego podrażnienia skóry należy przerwać stosowanie preparatu z kwasem salicylowym.

5. Z czym nie łączyć kwasu salicylowego?

Kwasu salicylowego nie powinno się łączyć z niektórymi produktami przeciwtrądzikowymi. Połączenie retinolu i kwasu może skutkować uszkodzeniami warstwy lipidowej naskórka. Równoczesne stosowanie kwasu salicylowego z kwasem askorbinowym może z kolei obniżać skuteczność działania substancji zaliczanej do grupy beta-hydroksykwasów.

Kwas salicylowy i inne kwasy owocowe, takie jak kwas glikolowy, migdałowy lub mlekowy, są popularnymi składnikami stosowanymi w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Nie wszystkie osoby zdają sobie jednak sprawę, że jednoczesne stosowanie kwasu salicylowego i np. migdałowego może prowadzić do nadmiernego wysuszenia, podrażnienia i zaczerwienienia skóry, szczególnie jeśli skóra jest wrażliwa lub skłonna do reakcji alergicznych. Kombinacja różnych kwasów może być zbyt agresywna dla skóry.

6. Jakie inne produkty i składniki warto łączyć z kwasem salicylowym w walce z trądzikiem?

Kwas salicylowy wykazuje właściwości keratolityczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne, z tego powodu występuje w wielu produktach dedykowanych cerze trądzikowej. Z jakimi produktami lub składnikami warto go łączyć? Osoby, które stosują kosmetyki na bazie kwasu salicylowego powinny sięgnąć również po:

  • kremy z ceramidami,
  • serum z kwasem hialuronowym,
  • produkty na bazie kwasu azelainowego,
  • kosmetyki z pantenolem lub alantoiną,
  • produkty zawierające glicerynę,
  • serum z trehalozą.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze