Zapalenie mieszków włosowych. Problem nie tylko natury estetycznej
Zapalenie mieszków włosowych objawia się pojawieniem na ciele krostek z czerwoną obwódką. Bardzo często jest ono skutkiem golenia i depilacji, jednak może mieć też inne przyczyny. Jest to dość istotny problem, nie tylko ze względów estetycznych. Brak reakcji może prowadzić do nasilenia objawów i poważnych konsekwencji. Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych? Jak odpowiednio pielęgnować skórę?
1. Czym jest zapalenie mieszków włosowych?
Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny mieszka włosowego oraz jego okolic. Jest to dość częsty problem dermatologiczny, który objawia się występowaniem drobnych zmian skórnych. Przybierają one formę krostek, mają barwę żółtą i otoczone są czerwoną lub różową obwódką. Wykwity z treścią ropną mogą być przebite włosem.
Zmiany skórne mogą być zlokalizowane w różnych miejscach na ciele – zarówno na nogach, pod pachami, jak i na skórze głowy czy twarzy. Mogą występować samodzielnie lub mnogo. W żadnym przypadku nie powinny być jednak lekceważone.
Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych (fikówka) może prowadzić do powstawnia czyraka. Leczenie powinno być wówczas prowadzone pod okiem dermatologa.
Jak wyglądają wrzody (czyraki)?
Początkowo jest to zaczerwienienie skóry z obrzękiem. Potem zmiana twardnieje i przekształca się w nabrzmiałą, bolącą krostę. Zmiany mogą być zlokalizowane w różnych miejscach (np. wrzód na twarzy, czyrak na pośladku, wrzód na skórze w dowolnym miejscu występowania mieszków włosowych).
2. Najczęstsze przyczyny zapalenia mieszków włosowych
Przyczyny wykwitów skórnych powstających w miejscu wyrastania włosa ze skóry mogą być bardzo różnorodne. W dermatologii wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia mieszków włosowych infekcyjne i nieinfekcyjne.
Zwykle zapalenie mieszków włosowych ma charakter bakteryjny, za który odpowiadają najczęściej gronkowiec złocisty i paciorkowiec ropny. Nieco rzadziej czynnikiem infekcyjnym są grzyby i wirusy.
Czynniki zwiększające ryzyko zapalenia mieszków to także:
- częste golenie i depilacja,
- zbyt obcisłe ubrania, zwłaszcza te z syntetycznych tkanin,
- nadmierna potliwość,
- obniżona odporność, zakażenie wirusem HIV, cukrzyca,
- stosowanie opatrunków okluzyjnych, niektórych leków (np. klindacin T),
- nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych.
3. Leczenie zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych najlepiej leczyć u dermatologa. W przypadku zapalenia mieszków włosowych na głowie pomocna może być także wizyta u trychologa.
W przypadku bardzo łagodnych zmian (np. podrażnienie po depilacji) często czerwone krostki znikają samoistnie w przeciągu kilku dni. Jednak utrzymujące się zmiany nie powinny być lekceważone, ponieważ mogą być groźne dla zdrowia. Zwłaszcza gdy z krostek powstanie czyrak, nie należy stosować żadnych środków na własną rękę (np. clotrimazolum na zapalenie mieszków).
W przypadku ropnego zapalenia mieszka włosowego i tkanek go otaczających (czyrak, czyli wrzód na ciele) stosuje się zwykle miejscowe antybiotyki na ropień, np. maść na czyraki lub też leczenie ogólnoustrojowe. W łagodzeniu zmiany pomocne mogą być także maści na czyraki bez recepty (np. maść ichtiolowa, cena ok. 5 zł).
4. Pielęgnacja skóry przy zapaleniu mieszków włosowych
Zmiany skórne wywołane zapaleniem mieszków włosowych oprócz leczenia farmakologicznego, wymagają także odpowiedniej pielęgnacji. W czasie stanu zapalnego warto jest zrezygnować z drażniących, zapachowych kosmetyków drogeryjnych – mydła, balsamu, czy żelu pod prysznic.
W tym czasie lepiej postawić na delikatne, bezzapachowe żele i kremy, które nawilżają skórę i koją dolegliwości. W łagodzeniu zmian pomocne mogą być także domowe sposoby, np. przecieranie skóry naparem z szałwii lekarskiej. Warto także pamiętać o noszeniu przewiewnej, nieuciskającej odzieży. Najlepiej jest wybierać ubrania, które zostały zrobione z naturalnych włókien.
Na co dzień ważne jest z kolei regularne złuszczanie i nawilżanie skóry. Dużą rolę odgrywa także właściwa higiena – częste mycie rąk, używanie czystych ręczników, regularna zmiana odzieży, unikanie nadmiernego pocenia się.
5. Golenie i depilowanie bez zapalenia mieszków włosowych
Priorytetem w zapobieganiu zapalenia mieszków włosowych na nogach jest dbanie o właściwą higienę podczas golenia i depilacji. Wszelkie akcesoria do golenia i depilacji powinny być zawsze dezynfekowane, zarówno przed, jak i po użyciu.
W przypadku skóry skłonnej do powstawania stanów zapalnych w obrębie mieszków włosowych, lepiej jest przesuwać maszynkę w kierunku wzrostu włosa. Golenie z włosem jest mniej agresywne dla skóry i nie naraża jej na uszkodzenia.
Bezpośrednio po goleniu lub depilacji lepiej jest zrezygnować z ciężkich kosmetyków z substancjami komodogennymi. Produkty te sprzyjają bowiem zatykaniu porów. Po depilacji woskiem warto także unikać ekspozycji skóry na promienie słoneczne.